04:31
13.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 475
00:11
13.06.2023

Koniec poniedziałkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.

00:08
13.06.2023

Ważny rosyjski generał zginął w ukraińskim ataku?

Jeden z rosyjskich blogerów wojennych twierdzi, że w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego 12 czerwca zginął generał dywizji Siergiej Goriaczow, szef sztabu 35 Armii Ogólnowojskowej Rosji. Jak czytamy we wpisie na Telegramie, według Rosjan „armia straciła dziś jednego z najzdolniejszych i najskuteczniejszych dowódców wojskowych, który łączył najwyższy profesjonalizm z osobistą odwagą”. Na razie jego doniesień nie potwierdziło żadne inne źródło.

23:56
12.06.2023

Zełenski zapowiedział nowe dostawy broni od zachodnich partnerów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu zapowiedział nowe wsparcie dla swojego kraju w postaci uzbrojenia od zagranicznych partnerów.

- Sprawimy, że ten tydzień, jak zawsze, będzie bardzo znaczący. Po pierwsze: przygotowujemy nowe wsparcie militarne od naszych partnerów dla naszych żołnierzy. Po drugie: przygotowujemy zaangażowanie większej liczby światowych aktorów we wdrażaniu formuły pokojowej. Po trzecie: pracujemy nad tym, aby szczyt w Wilnie miał prawdziwe znaczenie” – powiedział prezydent.

23:39
12.06.2023

O czym rozmawiali w Paryżu Duda, Scholz i Macron?

Niemcy, Francja i Polska rozmawiają o długoterminowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy. Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek wieczorem w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Czytaj więcej

Duda, Macron i Scholz omawiali gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa. „Ukraina czeka na wyraźny sygnał”
23:19
12.06.2023

Nieznani sprawcy podmienili sygnał stacji radiowej z Królewca

Niezidentyfikowane osoby „sfałszowały sygnał satelitarny stacji radiowej Europa Plus” i nadały na antenie „nielegalne treści” – poinformował w poniedziałek Dmitrij Łyskow, szef biura pasowego władz okręgu królewieckiego. - Czas, w którym nielegalne treści były na antenie, wynosił mniej niż 5 minut - podkreślił. Potem źródło sygnału zostało przełączone na rezerwowe.

Nie wiadomo, o jakie „nielegalne treści” chodzi, ale z kontekstu doniesień rosyjskich portali można wywnioskować, że dotyczyły wojny Rosji z Ukrainą. - Celem prowokacji jest zastraszenie mieszkańców. Przypominamy, że tylko oficjalne departamenty, organy państwowe mogą rzetelnie informować o ewentualnych zagrożeniach - przekonywał Łyskow.

23:00
12.06.2023

Zakończyło się spotkanie Dudy z Macronem i Scholzem

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o zakończeniu w Paryżu spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Francji Emmanuel Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w formule Trójkąta Weimarskiego.

22:41
12.06.2023

Reprezentacja Ukrainy zremisowała z Niemcami

Piłkarska reprezentacja Niemiec zremisowała z Ukrainą 3:3 (1:2) w meczu towarzyskim rozegranym w Bremie. Dwie bramki dla Ukraińców zdobył Wiktor Cigankow, a trzeci gol to samobójcze trafienie Antonio Ruedigera. Był to pierwszy mecz reprezentacji Ukrainy pod wodzą nowego selekcjonera Serhija Rebrowa.

Czytaj więcej

Reprezentacja Ukrainy ma nowego trenera. To legenda Dynama Kijów
22:17
12.06.2023

Duda: Jesteśmy z Francją i Niemcami złączeni wspólnym interesem

- Umawialiśmy się na to spotkanie podczas ostatniej naszej debacie w ramach Trójkąta Weimarskiego w Monachium. Zimą mówiliśmy wtedy, że na przełomie maja i czerwca, w tej okolicy właśnie spotkamy się jeszcze przed szczytem NATO w Wilnie, żeby przedyskutować najważniejsze kwestie, ocenić bieżącą sytuację i porozmawiać także o przyszłości. Cieszę się, że jesteśmy dzisiaj w Paryżu, że prezydent Emmanuel Macron nas zaprosił. Już rozpoczęliśmy, śmiało można powiedzieć tę dyskusję w gronie trzech wielkich państw europejskich, które dzisiaj są absolutnie złączone wspólnym interesem. Jesteśmy dziś z Francją i Niemcami złączeni wspólnym interesem. Jesteśmy nie tylko wszyscy członkami Unii Europejskiej, NATO, ale przede wszystkim wszyscy mocno stoimy przy Ukrainie ze jedną świadomością, że Rosja nie może wygrać tej wojny – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas oświadczenia dla mediów w Paryżu.

Prezydent zwrócił uwagę, że „Władimir Putin zapowiedział renuklearyzację Białorusi”, a „ta sytuacja absolutnie zasługuje na jednoznaczną odpowiedź ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego”. - I ten temat także chciałem dzisiaj w mojej rozmowie z prezydentem i kanclerzem poruszyć - podkreślił.

21:48
12.06.2023

Kolejne cztery miejscowości wyzwolone przez Ukraińców

Ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar przekazała na Twitterze, że w ciągu ostatniego tygodnia podczas operacji ofensywnej w rejonach operacyjnych Doniecka i Tawrijśka postęp wojsk grupy ofensywnej wyniósł 6,5 km, a powierzchnia kontrolowanego terytorium, odbitego najeźdźców, wynosi 90 metrów kwadratowych. Wyzwolone zostało siedem miejscowości: Łobkowe, Łewadne, Nowodariwka, Neskuczne, Storożewe, Makariwka i Błahodatne.

21:20
12.06.2023

Ukraiński wiceminister gospodarki: Dopłaty dla polskich rolników łamią reguły WTO

Dopłaty dla polskich rolników przyznane z powodu wzrostu eksportu zboża z Ukrainy są sprzeczne z regułami WTO — oświadczył w Londynie ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kaczka.

Czytaj więcej

Ukraina: Dopłaty dla polskich rolników są sprzeczne z regułami WTO
20:53
12.06.2023

Kolaborant przekonuje o fiasku kontrofensywy na podstawie... apelów o oddawanie krwi

- Biorąc pod uwagę kolosalne straty ukraińskich bojowników, w różnych regionach Ukrainy pojawiły się pilne apele o oddawanie krwi. Jest oczywiste, że zapas krwi od dawców, który został przygotowany w przededniu ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy, już nie wystarcza. I to wszystko potwierdza kolosalne straty wojsk ukraińskich - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti Władimir Rogow, lider ruchu „Jesteśmy razem z Rosją”, działającego na okupowanym terenie obwodu zaporoskiego.

20:23
12.06.2023

O czym rozmowy Dudy z Macronem i Scholzem? Jego doradca odpowiedział

- O ile wiem, prezydent Andrzej Duda będzie próbował przekazać i kanclerzowi, zwłaszcza kanclerzowi, ale nie tylko, także prezydentowi (Emmanuelowi) Macronowi, że formułowanie przez kanclerza (Olafa) Scholza postulatu dialogu z (Władimirem) Putinem może być przez Rosjan odebrane jako wyraz słabości i niejednolitości frontu demokratycznych państw NATO – powiedział Andrzej Zybertowicz w „Gościu Wydarzeń” Polsat News, zapytany o temat rozmów przywódców Polski, Francji i Niemiec na szczycie Trójkąta Weimarskiego.

- Prezydent Duda jest po szeregu spotkań, między innymi Bukaresztańskiej Dziewiątki, żeby być głosem całej flanki wschodniej. Jest po długiej rozmowie z prezydentem Zełenskim, ma z pierwszej ręki informacje na froncie – zaznaczył społeczny doradca prezydenta RP.

– Na różnych poziomach zakulisowy dialog zawsze powinien się toczyć, żeby uniknąć najstraszniejszych wariantów, ale oficjalne, głośne deklarowanie takiej gotowości jest odbierane przez Moskwę jako wyraz słabości, że można coś ugrać na tym polu kosztem Ukrainy - dodał Zybertowicz, cytowany przez serwis 300polityka.pl.

19:54
12.06.2023

Rospotrebnadzor: Woda na zalanych terenach nadaje się do picia

Woda pitna w obwodzie chersońskim po zniszczeniu elektrowni wodnej Kachowka spełnia normy - poinformowało biuro prasowe Rospotrebnadzoru. W komunikacie wskazano, że od 7 czerwca pobrano 101 próbek wody pitnej z sieci dystrybucyjnej społeczności w okręgu chersońskim, wody morskiej na Krymie i z innych zbiorników wodnych w regionie. „Woda pitna odpowiada wskaźnikom normatywnym. Zgodnie z wynikami badań nie ma negatywnego wpływu na jakość wód warstwy wodonośnej” - podkreślono.

19:25
12.06.2023

Pikieta przed rosyjską ambasadą w Waszyngtonie

Dziesiątki aktywistów zebrały się przed ambasadą Rosji w Waszyngtonie, aby zwrócić uwagę świata i zaprotestować przeciwko zabójstwom, torturom i innym zbrodniom wojennym, popełnionym przez Rosjan na Ukrainie. - Działania Rosjan, którzy zabijają Ukraińców, dopuszczają się przemocy, tortur i gwałtów, a także porywają ukraińskie dzieci, są zbrodniami wojennymi. To także część otwartej kampanii ludobójstwa Federacji Rosyjskiej na narodzie ukraińskim - powiedziała Nadija Szaporynska, przewodnicząca organizacji US-Ukraine Activists.

18:56
12.06.2023

Biden spotka się ze Stoltenbergiem. W tle wybór następcy Norwega

Prezydent Joe Biden spotka się we wtorek w Białym Domu z kończącym swoją misję na stanowisku sekretarza generalnego NATO Jensem Stoltenbergiem. Agencja Associated Press informując o spotkaniu podkreśla, że dojdzie do niego w cieniu rywalizacji o schedę po Norwegu. „Rywalizacja o jego (Stoltenberga - red.) zastąpienie nasila się, ponieważ przywódcy liczącego 31 członków sojuszu mają się spotkać w przyszłym miesiącu na dorocznym szczycie w Wilnie na Litwie. W zeszłym tygodniu premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przedstawił bezpośrednio Bidenowi kandydaturę ministra obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace'a. Prezydent USA spotkał się też z premier Danii Mette Frederiksen, kolejnym potencjalnym kandydatem” - pisze AP, zwracając uwagę, że „opinia Bidena ma ogromne znaczenie, ponieważ Stany Zjednoczone wydają na obronę więcej niż jakikolwiek inny członek sojuszu”.

Do rozmów Bidena ze Stoltenbergiem pierwotnie miało dojść w poniedziałek, jednak zostało przełożone z powodu „nieplanowanej operacji dentystycznej” u amerykańskiego przywódcy.

18:26
12.06.2023

Ukraińcy zestrzelili rosyjski Ka-52

„Nasi wojownicy zniszczyli kolejny drogi śmigłowiec szturmowy wroga Ka-52 znany jako Alligator” - poinformował na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W komunikacie nie wskazano, gdzie doszło do zestrzelenia.

17:57
12.06.2023

Jeden rosyjski okręt z kalibrami na Morzu Czarnym

Rosyjskie siły okupacyjne skierowały fregatę wyposażoną w osiem pocisków Kalibr na Morze Czarne - poinformowało Samodzielne Centrum Operacji Specjalnych „Południe”. „Poziom zagrożenia rakietowego pozostaje wysoki” - podkreślono.

17:27
12.06.2023

Prezydent Czech chwali spotkanie z szefem Sztabu Generalnego czeskiego wojska

„Wraz z generałem Karelem Řehką kontynuowaliśmy praktykę regularnych spotkań Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych z ich pierwszym żołnierzem” - poinformował prezydent Czech Petr Pavel po spotkaniu z szefem Sztabu Generalnego Wojska Republiki Czeskiej. Pavel, który w przeszłości sam był szefem Sztabu Generalnego docenił „bezpośredni przekaz informacji”. „W ten sposób mogę najlepiej dowiedzieć się, czym zajmuje się armia” - napisał na Twitterze. Prezydent podkreślił, że dzisiejsze spotkanie dotyczyło głównie modernizacji czeskiej armii i przygotowań do szczytu NATO w Wilnie.

16:57
12.06.2023

Łukaszenko opłakuje Berlusconiego. „Błyskotliwy i utalentowany”

Białoruski dyktator złożył kondolencje rodzinie i przyjaciołom Silvio Berlusconiego w związku z jego śmiercią. Byłego włoskiego premiera nazywał „błyskotliwą i utalentowaną osobą, politykiem, który potrafił samodzielnie ocenić sytuację, podejmować skuteczne decyzje i ponosić za nie odpowiedzialność”.  – powiedział prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko. - Białoruś z wielkim smutkiem przyjęła wiadomość o śmierci byłego prezesa rady ministrów Republiki Włoskiej Silvio Berlusconiego, którego nazwisko wiąże się z szeregiem ważnych wydarzeń dla Włoch i Białorusi. Dzięki jego osobistemu wkładowi białorusko-włoska współpraca nabrała silnego rozpędu - stwierdził.

16:29
12.06.2023

Putin: Rosja ma wielu przyjaciół na świecie

Rosja ma wielu przyjaciół na całym świecie, którzy nie ulegają presji, ale kierują się własnymi przekonaniami na temat tego, co jest dobre, a co złe i co należy zrobić - powiedział Władimir Putin, który tradycyjnie w Dniu Rosji wręczał na Kremlu odznaczenia państwowe.

16:00
12.06.2023

Legion „Wolność Rosji”: Będziemy świętować, gdy siły wyzwoleńcze wkroczą na Kreml

„Putin jest tylko marionetką bezmyślnie powtarzającą zbrodnie Stalina i zagrzebującą Rosję głębiej i głębiej. A my, Legion, jesteśmy by to zmienić. Złożymy nasze życie, by dać naszym dzieciom dobre życie w wolnej Rosji” - piszą bojownicy ochotniczej formacji walczącej po stronie Ukrainy.

Czytaj więcej

Legion "Wolność Rosji" zapowiada "biało-niebiesko-białą flagę nad Kremlem"
15:30
12.06.2023

Przydacz: Rozmowy z Rosją? Przedwczesne

- Dzisiaj jakiekolwiek próby przekonywania Władimira Putina do dialogu mogą zostać poczytane przez Moskwę jako element słabości. (...) Zbyt wczesne próby działań dyplomatycznych na tym odcinku nie przyniosą, mówiąc dyplomatycznie, pozytywnego skutku. To Rosja musi zrozumieć, że prowadzi niekonstruktywną, agresywną politykę, wycofać się z terytorium Ukrainy i wtedy rzeczywiście można zacząć myśleć o jakiś aktywniejszych działaniach dyplomatycznych - powiedział Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do możliwej kolejnej rozmowy kanclerza Niemiec Olafa Scholza z Władimirem Putinem.

14:55
12.06.2023

W okupowanym Melitopolu wysadzono w powietrze lokomotywę, wykorzystywaną do transportu paliwa na front

Lokomotywa miała zostać zniszczona w zajezdni - informuje ukraiński mer Melitopola, Iwan Fedorow.

14:53
12.06.2023

Bruksela szykuje się na kolejną zimę bez gazu z Rosji

Kraje UE chcą wykorzystać ukraińskie magazyny gazu.

Czytaj więcej

Bruksela przygotowuje się na zimę. Może wykorzystać magazyny gazu w Ukrainie
14:49
12.06.2023

Igor Girkin uważa, że Ukraińcy rzucili do walki rezerwy i mogą przełamać front na południu

"Dużą rolę w nadchodzących dniach odegrają: a) lotnictwo, b) pogoda (która gwałtownie się tam pogarsza). To ostatnie skomplikuje zarówno użycie lotnictwa, jak i pojazdów opancerzonych. Ale wróg ma dużą przewagę w piechocie, co sprawia, że nierozsądne jest zakładać, iż przerwie ofensywę z powodu pogody" - pisze rosyjski bloger wojskowy.

Czytaj więcej

Rosyjski bloger wojskowy: Ukraińcy mogą przełamać front na południu
14:21
12.06.2023

Wołodymyr Zełenski: Od 24 lutego 2022 roku z niewoli wróciło 2 526 Ukraińców

"Nie zostawimy nikogo z naszych, nie zostawimy nic ukraińskiego wrogowi" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

14:11
12.06.2023

Władimir Putin przekazał kondolencje prezydentowi Włoch w związku ze śmiercią Silvio Berlusconiego

"Jego odejście to niepowetowana strata i wielki smutek" - napisał w depeszy kondolencyjnej rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Władimir Putin po śmierci Silvio Berlusconiego: Patriota, prawdziwy przyjaciel
13:46
12.06.2023

Rosyjski resort obrony informuje o ukraińskich atakach w rejonie Marijinki i Awdijiwki

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow, poinformował, że rosyjska armia odpiera ataki ukraińskiej armii w rejonie Marijinki i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Nacierać mają tu ukraińskie 59. Brygada Piechoty Zmotoryzowanej i 79. Brygada Powietrzno-Desantowa.

13:41
12.06.2023

Rosyjskie dowództwo nie reaguje na sytuację w zaporoskich stepach, zajęte intrygami

Minister obrony Siergiej Szojgu zażądał właśnie, by wszyscy członkowie wszystkich „oddziałów ochotniczych” podpisali kontrakty bezpośrednio z jego resortem. Dotychczas „oddziałami ochotniczymi” rosyjskie dowództwo nazywało najemników Grupy Wagnera, należącej do milionera Jewgienija Prigożyna.

Czytaj więcej

Ukraiński atak na froncie, rosyjska kłótnia na zapleczu
13:25
12.06.2023

Amerykański generał: To jeszcze nie jest główne ukraińskie uderzenie

"Kiedy zobaczymy, że duże, pancerne formacje dołączą do natarcia, wówczas będziemy wiedzieć, że główny atak się rozpoczął" - ocenił gen. Ben Hodges, były głównodowodzący wojsk USA w Europie.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: W obwodzie zaporoskim front przesunął się o 5 km
12:59
12.06.2023

Resort obrony Rosji podał dane o ukraińskich stratach

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że w ciągu doby Ukraińcy nacierający w obwodach donieckim i zaporoskim mieli stracić do 250 żołnierzy, pięć czołgów, siedem bojowych wozów piechoty, dwa inne pojazdy, samobieżną haubicę Akacja i haubicę D-30.

12:56
12.06.2023

Atak DDoS na szwajcarskie strony rządowe

W poniedziałek szwajcarskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) poinformowało, że "różne strony administracji federalnej i przedsiębiorstw związanych z Konfederacją (Szwajcarską) są niedostępne" w wyniku ataku, do którego przyznała się grupa hakerska NoName.

Czytaj więcej

Rosyjscy hakerzy zaatakowali Szwajcarię przed wystąpieniem Zełenskiego
12:47
12.06.2023

Bojkot Oreo i Marsa. Skandynawia wściekła na amerykański koncern

Mondelez nadal produkuje w Rosji, a Rosjanie dalej zajadają się ciastkami Oreo, batonami Mars, czekoladami Milka czy Alpen Gold.

Czytaj więcej

Skandynawia ogłasza bojkot amerykańskiego koncernu. Uderza w Oreo
12:21
12.06.2023

We wszystkich miejscowościach w obwodzie chersońskim na prawym brzegu Dniepru opada poziom wody

Chersońska rada obwodowa informuje o obniżeniu się nawet o metr poziomu wody w rejonie miejscowości w obwodzie chersońskim na prawym brzegu Dniepru.

11:46
12.06.2023

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: W pięciu obwodach picie wody z Dniepru jest niebezpieczne

W obwodach chersońskim, zaporoskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim i odeskim, picie wody z Dniepru i innych zbiorników jest niebezpieczne - ostrzega Ministerstwo Zdrowia Ukrainy. Resort apeluje, by pić wodę tylko ze sprawdzonego źródła i unikać picia nieprzegotowanej wody z Dniepru i innych zbiorników wodnych na terenie tych obwodów.

11:39
12.06.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o ostrzale terytorium obwodu przez ukraińską armię

Z wpisu Wiaczesława Gładkowa wynika, że pociski spadały m.in. na wsie Żurawliewka i Ustinka, a także na rejon szebekiński. Wieś Nowaja Tawołżanka miała zostać ostrzelana przez ukraińską artylerię.

11:21
12.06.2023

Rosyjska armia informuje o zniszczeniu przez śmigłowiec Ka-52 ukraińskiego transportera opancerzonego

Atak miał miejsce w obwodzie zaporoskim. Resort obrony Rosji publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie transportera.

10:58
12.06.2023

Ukraińska armia wyzwoliła Nowodariwkę

Miejscowość została wyzwolona przez Zaporoską Samodzielną Brygadę Obrony Terytorialnej.

10:42
12.06.2023

Grupa Oryx: Ukraińcy stracili co najmniej 16 wozów bojowych bradley

Jakub Janovsky z grupy Oryx podaje, powołując się na analizę dostępnych w domenie publicznej nagrań i zdjęć, że na Ukrainie zniszczono, uszkodzono lub porzucono 16 amerykańskich wozów bojowych bradley, co stanowi niemal 15 proc. ze 109 wozów tego typu, które USA przekazały Ukrainie.  

Czytaj więcej

Grupa Oryx: Ukraina straciła niemal 15 proc. wozów bojowych bradley
10:12
12.06.2023

W rejonie Bachmutu Ukraińcy posunęli się w ciągu doby nawet 700 metrów naprzód

W ciągu doby, jak mówił płk Serhij Czerwaty, Rosjanie stracili w rejonie Bachmutu 66 żołnierzy, a 86 rosyjskich żołnierzy zostało rannych. Do niewoli dostało się trzech Rosjan.

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy nadal posuwają się naprzód w rejonie Bachmutu
10:11
12.06.2023

Połowa fińskich leopardów 2R poległa na froncie

Fakt, że ukraińskie oddziały inżynieryjne straciły ten cenny sprzęt, nie oznacza, że atak na rosyjskie pozycje w pobliżu Małej Tokmaczki się nie powiódł.

Czytaj więcej

Forbes: Ukraina straciła połowę specjalistycznych leopardów 2R
09:53
12.06.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty

Informacje takie przekazuje dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Żaden z okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.

09:33
12.06.2023

Zbiornik Kachowski opróżniony w 72 proc.

Ministerstwo Ochrony Środowiska Ukrainy informuje, że woda nadal uchodzi ze Zbiornika Kachowskiego, który jest opróżniony w 72 proc., po tym jak doszło do uszkodzenia zapory na Dnieprze. Wieczorem, 11 czerwca, poziom wody w zbiorniku wynosił nieco ponad 9 metrów.

09:29
12.06.2023

Niekontrolowane eksplozje min i amunicji w wodach Morza Czarnego

Rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko informuje, że w wodach Morza Czarnego dochodzi do niekontrolowanych eksplozji amunicji, porwanej przez wezbrane, po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce, wody Dniepru. Demczenko apeluje do mieszkańców Ukrainy, aby sami nie podejmowali żadnych obiektów z wody.

09:20
12.06.2023

Czeczeński batalion "Achmat" pierwszą ochotniczą formacją wojskową, która podpisała kontrakt z resortem obrony Rosji

Kontrakt podpisali zastępca szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej, gen. Aleksiej Kim oraz dyrektor Rosyjskiego Uniwersytetu Sił Specjalnych, Adam Daszajew. W ceremonii brał udział także dowódca batalionu "Achmat", gen. Apti Alaudinow.

Czytaj więcej

Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakt z czeczeńskimi bojownikami
08:57
12.06.2023

Brytyjski resort obrony: Szojgu zaczął wypowiadać się publicznie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie odnotowuje, że minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zaczął wypowiadać się publicznie - w ubiegłym tygodniu komentował m.in. wyolbrzymiane przez Rosję straty ponoszone przez Ukrainę w czasie kontrofensywy. Ponadto Szojgu wezwał przemysł obronny do podwojenia wysiłków na rzecz dostarczenia rosyjskiej armii uzbrojenia. Zdaniem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii Szojgu "jest świadom potrzeby utrzymania pozytywnego wizerunku w świetle narastającej krytyki" ze strony niektórych środowisk w Rosji.

08:49
12.06.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 12,578 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 32,6 tys. osób - wynika z informacji przekazywanych przez polską Straż Graniczną. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,767 mln osób.

08:30
12.06.2023

Rosyjski minister obrony „poważnie wyolbrzymia” straty Ukrainy w kontrofensywie

Według brytyjskiego wywiadu wojskowego rosyjskie twierdzenia o liczbie ukraińskich strat kontrofensywnych są „prawie na pewno poważnie przesadzone”.

Minister obrony Siergiej Szojgu wyolbrzymiał sukcesy w obronie, aby poprawić swój publiczny wizerunek w obliczu „coraz bardziej zdemaskowanej krytyki ze strony niektórych Rosjan” – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony.Resort dodaje, że Szojgu chce przedstawiać się jako „kontrolujący kwestie strategiczne”, podczas gdy Ukraina przyspiesza swoje ataki.

08:15
12.06.2023

35. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej wyzwoliła kolejną miejscowość

Tym razem ukraińska flaga powiewa we wsi Storożewe w obwodzie donieckim.

08:06
12.06.2023

Jedna osoba zginęła w Doniecku. Trwają ciężkie walki

Jedna osoba zginęła, a dwie inne zostały ranne w mieście Awdijiwka w obwodzie donieckim na Ukrainie, gdzie trwają ciężkie walki – poinformował wysoki rangą ukraiński dowódca.

 - W tej chwili nie można podać liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze – powiedział Pawło Kyryłenko, szef administracji wojskowej obwodu donieckiego.

07:53
12.06.2023

Sztab Generalny: Dwadzieścia pięć bitew na linii frontu

W ciągu ostatniego dnia w pobliżu Bachmutu i dalej na południe w pobliżu Awdijiwki i Maryinki, w obwodzie donieckim, ale także w pobliżu Biłohoriwki w obwodzie ługańskim, doszło do dwudziestu pięciu bitew – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:38
12.06.2023

Po przerwaniu tamy. Trwa rosyjski ostrzał

Minister spraw wewnętrznych Jehor Kłymenko przekazał, że na kontrolowanych przez Ukrainę obszarach zalanych w obwodzie chersońskim zginęło pięć osób, jedna - w obwodzie mikołajowskim.

Czytaj więcej

Rośnie liczba ofiar powodzi po przerwaniu tamy w Nowej Kachowce
07:35
12.06.2023

Rosyjskie bombowce Su-34 miały zaatakować ukraińskie zgrupowanie w rejonie Kupiańska

Informacje takie podaje resort obrony Rosji. Zaatakowana miała zostać 4. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej w rejonie miejscowości Petropawłowka. 

07:28
12.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 216 180 żołnierzy, 3 931 czołgów, 7 636 pojazdów opancerzonych, 3 746 zestawów artyleryjskich, 601 wyrzutni rakiet, 362 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 299 śmigłowców, 3 307 bezzałogowych statków powietrznych, 1 183 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 471 pojazdów (w tym cystern), 510 jednostek sprzętu specjalnego.

07:17
12.06.2023

Obwód chersoński ostrzelany 26 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego podał, że w ciągu doby na obwód spadły 132 pociski. W wyniku rosyjskiego ostrzału zginęły trzy osoby a 12 zostało rannych.

06:50
12.06.2023

ISW: Rosjanie przerzucają jednostki najlepiej przygotowane do walki w rejon Bachmutu i do obwodu zaporoskiego

Rosjanie przerzucają swoje jednostki o najwyższej gotowości bojowej z obwodu chersońskiego do obwodu zaporoskiego i w rejon Bachmutu. Przerzucane miały zostać m.in. jednostki 49. Armii oraz pododdziały piechoty morskiej oraz wojsk powietrzno-desantowych.

Czytaj więcej

Think tank: Ukraińska kontrofensywa przynosi efekty
06:24
12.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Sześć uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły sześć ataków na zgrupowania rosyjskich wojsk i sprzętu wojskowego - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z kolei ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelała dwie rosyjskie jednostki artyleryjskie na pozycjach ogniowych i stację radiolokacyjną.

06:16
12.06.2023

Szef MSZ Szwecji: Zdecydowanie wspieramy politykę otwartych drzwi NATO

- To dzięki niej zostaliśmy zaproszeni do sojuszu. Na tej drodze powinna także posuwać się Ukraina. Trwają rozmowy, aby podnieść znaczenie jej formalnych relacji z paktem poprzez powołanie rady Ukraina–NATO - mówi Tobias Billström, minister spraw zagranicznych Szwecji.

Czytaj więcej

Szef MSZ Szwecji: Wojna aż do odzyskania Krymu przez Ukrainę
06:15
12.06.2023

Rząd niewiele zrobił dla wsparcia polskich firm chcących brać udział w odbudowie Ukrainy

Kiedy rok temu, 9 czerwca 2022 r., Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło nabór do programu współpracy ze wschodnim sąsiadem, zgłosiło się ponad 2300 polskich firm. Od tego czasu polskie instytucje, w tym Polska Agencja Inwestycji i Handlu zrealizowały wprawdzie sporo działań informacyjnych (tj. szkoleń, konferencji i spotkań roboczych firm z obu krajów), ale nie poszło za tym wsparcie finansowe ani prawne.

Czytaj więcej

Odbudowa Ukrainy: rząd zrobił niewiele, by wesprzeć firmy chcące pomóc
06:13
12.06.2023

Rosyjscy opozycjoniści opracowują w Warszawie akty prawne dla nowej Rosji

Trwają prace nad nową konstytucją kraju i ustawą o samorządzie lokalnym.

Czytaj więcej

Rosjanie w Warszawie o wojnie z Putinem i nowej Rosji
06:11
12.06.2023

Polacy nadal chcą pomagać Ukraińcom, ale już nie tak zdecydowanie i bezwarunkowo jak rok wcześniej

W ciągu zaledwie pięciu miesięcy grupa zdecydowanych, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny, stopniała z 62 do 42 proc. Mniej Polaków – obecnie 35 proc. – ocenia zdecydowanie pozytywnie pomoc, której Polska udziela, w styczniu takich osób było 47 proc.

Czytaj więcej

Badania: Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom
06:00
12.06.2023

Rambo, owczarek niemiecki ranny w czasie ostrzału obwodu charkowskiego, będzie służył w węgierskiej policji

Rambo spędził osiem miesięcy w ośrodku rehabilitacyjnym na Węgrzech. W ośrodku dokonano rekonstrukcji jego szczęki, amputowano mu prawe ucho i usunięto kilka zębów. Następnie przeszedł szkolenie, w czasie którego uczył się interakcji z innymi psami. Od razu zauważono też, że chętnie spędza czas z dziećmi.

Czytaj więcej

Ranny na Ukrainie pies rozpocznie służbę w węgierskiej policji
05:27
12.06.2023

Rosjanie informują o ataku ukraińskich dronów na okręt na Morzu Czarnym

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że zaatakowany okręt "monitorował sytuację i zapewniał bezpieczeństwo w rejonie przebiegu gazociągów TurkStream i Błękitny Potok w południowo-wschodniej części Morza Czarnego".

Czytaj więcej

Rosyjski okręt zaatakowany przez ukraińskie drony 300 km od Sewastopola
05:00
12.06.2023

Kim Dzong Un do Putina: Rosyjski naród będzie powiększał chwałę historii zwycięstw

Z okazji przypadającego 12 czerwca Dnia Rosji Kim Dzong Un, przywódca Korei Północnej, wysłał depeszę gratulacyjną do Władimira Putina - podaje północnokoreańska agencja KCNA.

Czytaj więcej

Kim Dzong Un w depeszy do Putina zapewnia, że Rosja zwycięży
04:30
12.06.2023

Zełenski: Nawet bestie są bardziej moralne niż rosyjskie państwo

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski poinformował, że z terenów dotkniętych powodzią po zniszczeniu zapory na Dnieprze, udało się ewakuować ok. 4 tysięcy osób. Jednocześnie stwierdził, że ewakuacja prowadzona jest pod rosyjskim ostrzałem w wyniku którego, 11 czerwca, trzy osoby zginęły a 10 zostało rannych. - Okupanci doprowadzili do katastrofy wysadzając tamę, pozostawiając ludzi na pastwę losu w zalanych miasteczkach i wsiach, a potem zaczęli ostrzeliwać łodzie, które próbują zabrać ludzi... Nawet bestie są bardziej moralne niż rosyjskie państwo - oświadczył ukraiński prezydent.

04:28
12.06.2023

W nocy w okupowanych przez Rosjan miejscowościach Tokmak i Melitopol rozległy się eksplozje

Eksplozje w Tokmaku rozległy się ok. 22:30 11 czerwca, a w Melitopolu - tuż po północy, 12 czerwca. Szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosjan części obwodu zaporoskiego, Wołodymyr Rogow, poinformował o ostrzale prowadzonym przez Ukraińców przy użyciu wyrzutni rakiet Grad.

04:26
12.06.2023

W nocy w kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny

Syreny alarmowe rozległy się w obwodzie dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim, czerkaskim i kirowohradzkim.

04:21
12.06.2023

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Na terenach dotkniętych powodzią nie wybuchła epidemia cholery

Ministerstwo Zdrowia Ukrainy apeluje, by "nie szerzyć niezweryfikowanych informacji" na temat rzekomo szerzącej się na Ukrainie epidemii cholery. Jednocześnie resort przyznaje, że przypadki cholery mogą pojawić się na terenach dotkniętych powodzią po zniszczeniu zapory na Dnieprze, w wyniku zanieczyszczenia wody. Aby uniknąć ryzyka cholery należy - jak radzi resort - nie pić nieprzegotowanej wody, myć warzywa i owoce wodą, co do której jest się pewnym, że jest czysta, unikać kontaktu z zanieczyszczoną wodą oraz smażyć mięso i ryby przed zjedzeniem.

04:19
12.06.2023

Sekretarz generalny NATO z wizytą w USA

W czasie dwudniowej (12-13 czerwca) wizyty w Waszyngtonie Jens Stoltenberg spotka się w USA z prezydentem Joe Bidenem oraz sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem. 13 czerwca Blinken i Stoltenberg mają wydać wspólne oświadczenie.

04:17
12.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 473