04:36
14.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 476
00:09
13.06.2023

Kończymy relację

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

23:56
13.06.2023

Załużny rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny powiedział, że odbył kolejną rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów USA Markiem Milleyem w sprawie postępów poczynionych przez siły ukraińskie na linii frontu i bieżących potrzeb obronnych.

23:37
13.06.2023

Sztab Generalny: Rosja przeprowadziła 29 nalotów w ciągu ostatnich 24 godzin

Siły rosyjskie przeprowadziły 29 nalotów na personel wojskowy i cywilów, a także przeprowadziły 20 ostrzałów artyleryjskich w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

23:24
13.06.2023

Putin podpisał ustawę zezwalającą na konfiskatę zagranicznych paszportów personelu wojskowego

Władimir Putin podpisał 13 czerwca ustawę, która w określonych przypadkach przyznaje władzom uprawnienia do konfiskaty lub unieważnienia zagranicznych paszportów rosyjskich obywateli

23:05
13.06.2023

Rosyjscy urzędnicy wszystkich szczebli piją na umór

Czytaj więcej

Rosja: Kreml pije na umór. Już nie na szklanki, tylko na butelki
22:48
13.06.2023

"Taniec na kościach". Rzecznik ukraińskiego MSZ o wypowiedziach Szijjarto i Putina

Rzecznik MSZ Ołęh Nikołenko przytoczył wypowiedzi Putina podczas spotkania z tzw. rosyjskimi korespondentami wojennymi oraz Szijjarto w rozmowie z francuską telewizją LCI podczas wizyty w Nowym Jorku.

Putin stwierdził, że "jeśli Zachód chce zakończenia konfliktu, powinien przestać dostarczać broń na Ukrainę". Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto powiedział z kolei, że "dostawy broni przedłużają wojnę. Zamiast dostaw broni społeczność międzynarodowa lepiej niech się skupi na osiągnięciu pokoju".

– Tango na kościach – skomentował krótko Nikołenko.

Węgry sprzeciwiają się udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej i tranzytowi broni przez jej terytorium, tłumacząc, że nie chcą stać się „stroną wojny”.

22:39
13.06.2023

Wiceminister obrony oceniła sytuację na froncie

Wojska ukraińskie prowadzą zarówno działania ofensywne, jak i defensywne na różnych odcinkach frontu – powiedziała Hnna Maliar, wiceminister obrony Ukrainy.

- Siły Zbrojne Ukrainy posuwają się naprzód w kierunku Bachmutu, ale w niektórych obszarach starają się też posuwać jednostki rosyjskie. Trwają zaciekłe walki  – powiedziała Maliar w ukraińskiej telewizji.

22:31
13.06.2023

Parlament Luksemburga uznał Wielki Głód za ludobójstwo

Parlament luksemburski uznał Hołodomor z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego.

„Z zadowoleniem przyjmuję historyczne głosowanie Izby Deputowanych Luksemburga w sprawie uznania stalinowskiego Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo na Ukraińcach. Krok ten jest wyrazem szacunku dla milionów ofiar i przywraca historyczną sprawiedliwość" - napisał minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

22:03
13.06.2023

Dania zaproponuje rozpoczęcie w sierpniu szkolenia ukraińskich pilotów na F-16

Propozycja rozpoczęcia szkolenia w Danii, gdzie znajdują się symulatory lotu, zostanie złożona w czwartek przez pełniącego obowiązki ministra obrony Danii Troelsa Lunda Poulsena na spotkaniu kierowanej przez USA Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, poinformował Ritzau.

Sojusznicy NATO, Holandia i Dania, przewodzą międzynarodowej koalicji, która ma szkolić pilotów i personel pomocniczy, konserwować samoloty i ostatecznie dostarczać Ukrainie F-16, chociaż formalna decyzja o dostawie odrzutowców nie została podjęta.

21:43
13.06.2023

Niemcy i Polska kończą negocjacje

Negocjacje w sprawie utworzenia w Polsce centrum usług powinny zakończyć się "w najbliższych dniach", przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie 11-12 lipca.

Czytaj więcej

Polska i Niemcy kończą negocjacje w sprawie Centrum Naprawy Leopardów
21:22
13.06.2023

Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 92 mln funtów

Rząd brytyjski powiedział, że zawartość pakietu poprawi zdolność Ukrainy do „ochrony krytycznej infrastruktury narodowej, ludności cywilnej i wojska na liniach frontu”.

20:58
13.06.2023

Ponad 3000 osób ewakuowano z prawego brzegu Dniepra w obwodzie chersońskim

Z osiedli na prawym brzegu obwodu chersońskiego ewakuowano ponad 3000 osób. Kolejne 133 osoby zostały uratowane z terytorium lewego brzegu, tymczasowo kontrolowanego przez rosyjskich najeźdźców - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Dodała, że większość ludzi pozostała w obwodzie chersońskim, nie chcąc oddalać się od domów i czekają aż woda opadnie.

20:41
13.06.2023

Francja twierdzi, że odkryła masową kampanię dezinformacyjną powiązaną z Rosją

Władze Francji twierdzą, że prorosyjscy hakerzy włamali się na stronę ministerstwa spraw zagranicznych i zaatakowali inne strony rządu.

„Ta kampania polega w szczególności na tworzeniu fałszywych stron internetowych w celu włamania się do krajowych mediów i stron rządowych, a także na tworzeniu fałszywych kont w sieciach społecznościowych” – powiedziała minister spraw zagranicznych Catherine Colonna.

20:18
13.06.2023

WHO obawia się wybuchu epidemii

- Do tej pory nie było doniesień o takich ogniskach, ale WHO jest przygotowana do reagowania na ogniska choroby – powiedział Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie, podczas briefingu ONZ w Genewie, w którym uczestniczył wirtualnie ze Stambułu.

Habicht powiedział, że zespół WHO jest na miejscu i monitoruje sytuację, próbując podnieść świadomość społeczności na temat chorób przenoszonych przez wodę.

Przedstawiciel WHO dodał, że niszczycielski atak Rosji na zaporę i wywołana nim powódź zrujnował nie tylko materialną sferę życia dotkniętych nią mieszkańców, ale też psychiczną. WHO przeszkoliła tysiące pracowników, którzy udzielają wsparcia na miejscu.

19:55
13.06.2023

Prawie 400 mieszkań uszkodzonych w wyniku ataku rakietowego na Krzywy Róg

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Krzywy Róg uszkodzonych zostało prawie 400 mieszkań w ponad 70 budynkach mieszkalnych.

„W Krzywym Rogu pięć obiektów cywilnych, które nie mają nic wspólnego z wojskiem, zostało trafionych sześcioma pociskami" - napisał na Telegramie Ołeksandr Vilkul, szef Administracji Wojskowej miasta Krzywy Róg.

Krzywy Róg po wtorkowym ataku Rosji

Krzywy Róg po wtorkowym ataku Rosji

AFP

19:38
13.06.2023

Producent rosyjskich dronów wciąż kupuje zachodnią elektronikę

Producent rosyjskich dronów kamikadze Lancet, które są aktywnie wykorzystywane przez rosyjską armię na Ukrainie, nadal importuje zachodnie komponenty, w tym amerykańskie.

Z dokumentów przestudiowanych przez Important Stories wynika, że ​​producent Lancetów kupuje elektronikę w Uzbekistanie i Chinach. Jeden z dostawców firmy podaje, że "załatwiał dostawy od kilkudziesięciu europejskich i azjatyckich producentów". Wiadomo, że do zakładu trafiają co najmniej produkty amerykańskiej produkcji procesorów Nvidia oraz producenta płytek elektronicznych Hitech Global.

Podmiot prawny firmy, CST LLC, sprzedał swoje drony wojsku za 5,3 miliarda rubli tylko w latach 2022-2023. Jednocześnie firma nie figuruje na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Wiadomo, że drony Lancet uszkodziły lub zniszczyły co najmniej kilkadziesiąt sztuk wyposażenia armii ukraińskiej.

19:14
13.06.2023

Rząd Łotwy  przeznaczył około 430 000 euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Rząd Łotwy postanowił przeznaczyć około 430 000 euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy, aby pomóc w likwidacji skutków zniszczenia elektrowni wodnej Kachowka.

Środki na pomoc humanitarną będą pochodzić z budżetu interwencyjnego państwa.

18:52
13.06.2023

Amunicja ze zubożonym uranem dla Ukrainy?

Zwolennikiem takiego ruchu jest Pentagon, który podkreśla wysoką skuteczność abramsów wyposażonych w amunicję ze zubożonym uranem przeciwko rosyjskim czołgom.

Czytaj więcej

"WSJ": USA gotowe do zatwierdzenia amunicji ze zubożonym uranem dla Ukrainy
18:22
13.06.2023

Putin: Rosja zastanawia się nad wycofaniem z umowy zbożowej

Umowa ma nie spełniać warunków, jakie stawiała Rosja.

18:00
13.06.2023

Sekretarz stanu USA ogłasza nowy pakiet pomocy dla Ukrainy 

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił we wtorek nową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w wysokości 325 mln USD.

Kolejny pakiet - 40. - obejmuje „krytyczne zdolności obrony powietrznej, dodatkową amunicję dla artyleryjskich systemów rakietowych o dużej mobilności, pociski artyleryjskie, broń przeciwpancerną, pojazdy opancerzone i inny sprzęt niezbędny do wzmocnienia sił ukraińskich na polu bitwy”

17:39
13.06.2023

Bakterie cholery i E. coli w wodach pod Chersoniem

Analiza wody jest przeprowadzana codziennie i chociaż wykryto szczepy E. coli i cholery, nie stwierdzono znaczących stężeń jakichkolwiek zanieczyszczeń.

Według Ołeha Pawłenki, urzędnika Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska Ukrainy, w wodzie znaleziono również paliwo i inne toksyczne chemikalia.

17:21
13.06.2023

Stoltenberg zapewnia, że ukraińska kontrofensywa postępuje

Ukraińcy robią postępy i zyskują przewagę w swojej kontrofensywie, powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał jednak, że jest to dopiero początek kontrataku.

Przed spotkaniem z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem Stoltenberg powiedział, że sojusz NATO przygotowuje się do szczytu przywódców w stolicy Litwy Wilnie, gdzie oczekuje się dalszego zwiększenia wsparcia dla Ukrainy

16:57
13.06.2023

Petersburg. Dezerter skazany na 7 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze

Wojskowy sąd garnizonowy w Petersburgu skazał na siedem lat kolonii o zaostrzonym reżimie zmobilizowanego mężczyznę, który nie chcąc brać udziału w wojnie, opuścił służbę w samozwańczej ŁRL.

Mężczyzna opuścił koszary zabierając broń i przez kilka dni mieszkał w opuszczonym domu.

Skazany, mieszkaniec obwodu leningradzkiego, przebrał się w cywilne ubranie, spalił legitymację wojskową, a pistolet maszynowy zakopał.

Sąd uznał go winnym „dezercji w okresie mobilizacji".

16:42
13.06.2023

Państwa UE bliskie zgody?

CNBC informuje, że państwa Unii Europejskiej są bliskie uzgodnienia planu przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów na odbudowę Ukrainy.

16:19
13.06.2023

Putin ocenia straty Ukrainy

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że Ukraina straciła od 25 do 30 proc. pojazdów wojskowych dostarczonych  przez kraje zachodnie od początku kontrofensywy, a straty w ludziach dziesięciokrotnie przekraczają straty, które poniosła Rosja.

16:00
13.06.2023

Autonomiczne Kamazy wyjadą na publiczne drogi

Rosyjskie ministerstwo transportu poinformowało, że transport autonomicznymi Kamazami zostanie uruchomiony 14 czerwca wzdłuż autostrady M-11.

Czytaj więcej

Rosyjskie autonomiczne ciężarówki wyjeżdżają na autostradę
15:46
13.06.2023

Autorka bestsellera „Jedz, módl się, kochaj” nie wyda nowej książki. Ukraińcy są wściekli, że napisała ją o Rosji

Elizabeth Gilbert, amerykańska pisarka znana z bestsellerowej powieści „Jedz, módl się, kochaj”, poinformowała, że jej najnowsza książka nie zostanie wydana zgodnie z planem, gdyż czytelnicy z Ukrainy dali wyraz swojemu niezadowoleniu, że jej akcja rozgrywa się w Rosji.

Czytaj więcej

Autorka „Jedz, módl się, kochaj” wycofuje nową książkę po protestach Ukraińców
15:39
13.06.2023

Spotkanie Putina z "korespondentami wojennymi"

Reżimowa agencja Tass informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin spotka się z korespondentami wojennymi.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow poinformował, że oprócz dziennikarzy kanałów telewizyjnych i mediów mainstreamowych, w spotkaniu wezmą udział blogerzy i autorzy kanałów Telegramu.

15:30
13.06.2023

Rośnie liczba ofiar ataku na Krzywy Róg. Nie żyje 11 osób

Co najmniej 28 osób odniosło rany.

15:25
13.06.2023

Doniesienia o eksplozjach w Ługańsku

Rosyjska państwowa agencja TASS podała, że w Ługańsku słychać było "kilka eksplozji", a nad miastem "unoszą się kłęby dymu".

15:14
13.06.2023

Manturow: Rosja nie potrzebuje zagranicznych chipów do sprzętu wojskowego

- W większości przypadków z technicznego punktu widzenia niemożliwe jest drugie użycie chipa - powiedział wicepremier Rosji Denis Manturow, minister przemysłu, komentując słowa szefowej KE Ursuli von der Leyen, że Rosjanie z uwagi na brak półprzewodników usuwają chipy z zagranicznych lodówek i zmywarek, by wykorzystywać te materiały do naprawy sprzętu wojskowego.

Manturow oświadczył, że w przypadku sprzętu wojskowego wymagania dotyczące chipów są wyższe niż w przypadku produktów na rynek cywilny i zapewnił, że Rosja ma własne technologie.

14:53
13.06.2023

Do okupowanego portu w Berdiańsku wpłynęły trzy duże statki

Informacje takie przekazuje ukraińska wojskowa administracja Berdiańska na swoim kanale w serwisie Telegram. Wpis sugeruje, że statki mają wywieźć towary, z których ogołocone zostały okupowane ziemie - a więc zapewne przede wszystkim żywność.

14:43
13.06.2023

Jewgienij Prigożyn: Potencjał ofensywny Ukrainy daleki od wyczerpania

Zdaniem twórcy Grupy Wagnera o sukcesie lub jego braku kontrofensywy Ukrainy będzie można mówić dopiero za półtora-dwa miesiące.

Czytaj więcej

Jewgienij Prigożyn wycofa Grupę Wagnera z Ukrainy?
14:25
13.06.2023

Rosyjski resort obrony informuje o odparciu ukraińskich ataków na południu i w rejonie Bachmutu

Z komunikatu rzecznika resortu obrony Rosji, gen. Igora Konaszenkowa wynika, że w rejonie wsi Makariwka Rosjanie odparli trzy natarcia Ukraińców, wspieranych przez czołgi i pojazdy opancerzone. Rosjanie twierdzą, że odparli też natarcie w rejonie Bachmutu nie pozwalając Ukraińcom wbić się klinem w rosyjską obronę. 

14:06
13.06.2023

Putin podpisał ustawę wypowiadającą porozumienie między Rosją a Ukrainą ws. wspólnego korzystania z Morza Azowskiego

Ustawa została opublikowana w internetowej bazie aktów prawnych. Porozumienie ws. wspólnego korzystania przez Rosję i Ukrainę z Morza Azowskiego i Cieśniny Kerczeńskiej zostało podpisane 24 grudnia 2003 roku. Teraz Rosja wypowiedziała porozumienie ponieważ - jak uzasadniała strona rosyjska - Ukraina straciła dostęp do Morza Azowskiego (ze względu na zajęcie części jej terytorium przez Rosję).

13:33
13.06.2023

Rosjanie trafili w blok mieszkalny w Krzywym Rogu. Ale twierdzą, że strzelali w składy amunicji

Rosyjski resort obrony podał, że w nocy rosyjska armia przeprowadziła uderzenie za pomocą broni dalekiego zasięgu precyzyjnego rażenia powietrze-ziemia do zaatakowania zgrupowań rosyjskiej armii, a także składów amunicji i uzbrojenia. Tymczasem ukraińskie władze od rana informują o uderzeniu rosyjskiej rakiety w blok mieszkalny w Krzywym Rogu - w ataku zginęło co najmniej 10 osób.

13:30
13.06.2023

Co najmniej 10 rosyjskich generałów zginęło od początku wojny na Ukrainie. Niektóre źródła mówią nawet o 20 zabitych

Obecnie wyżsi stopniem oficerowie (w tym generałowie) coraz częściej giną w różnych ośrodkach wypoczynkowych na tyłach, przerobionych dość luksusowe siedziby sztabów (najczęściej nad morzem, by być jak najdalej od frontu). Prawdopodobnie tak było i z ostatnim z nich, generałem Siergiejem Goriaczewem. Ukraińcy przypuszczają, że zginął on w ataku rakietowym na taki ośrodek-sztab w Primorśku, nad Morzem Azowskim (30 km na zachód od Bierdiańska).

Czytaj więcej

Na Ukrainie zginęło już co najmniej 10 rosyjskich generałów
13:12
13.06.2023

1 300 hektarów ziemi uprawnej zostało zalanych w wyniku powodzi

Informacje o skali klęski żywiołowej wywołanej zniszczeniem zapory na Dnieprze w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodu chersońskiego przekazał przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy

13:09
13.06.2023

Wybuch i pożar w rafinerii w Krasnodarze. Przyczyna nieznana

W rosyjskiej rafinerii zapaliła się kolumna do przetwarzania oleju napędowego. Przyczyn awarii władze nie podają. Słup czarnego dymu unosi się kilkaset metrów nad miastem.

Czytaj więcej

Tajemniczy pożar rafinerii w Krasnodarze. Miasto spowija dym
13:02
13.06.2023

W 2024 roku NATO ma utworzyć biuro łącznikowe w Tokio

Plany te z niezadowoleniem przyjęły Chiny.

Czytaj więcej

NATO wkracza do Azji. Ma utworzyć biuro w Japonii. Chiny niezadowolone
12:42
13.06.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg wzrosła do 10

Rannych w ataku zostało 28 osób, jedna znajduje się pod gruzami - informuje Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu.

12:40
13.06.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy informuje o natarciu w rejonie Bachmutu

Gen. Ołeksandr Syrski napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że ukraińscy żołnierze nacierają w rejonie Bachmutu, wypierając Rosjan z zajmowanych pozycji.

12:36
13.06.2023

Rosyjski bloger wojskowy informuje o ciężkich walkach w rejonie wsi Staromajorskoje

Igor Girkin pisze na swoim kanale w serwisie Telegram o walkach w rejonie Wołnowachy.

12:18
13.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy informuje o postępach w ofensywie ukraińskiej armii

Na kierunku bachmuckim Ukraińcy mieli przesunąć się w ciągu doby o 250 metrów, w rejonie Toreśka - o 200 metrów, a na kierunku berdiańskim (obwód zaporoski) - od 500 metrów do 1 kilometra.

12:09
13.06.2023

FSB zatrzymała byłych pracowników rosyjskiego przemysłu obronnego współpracujących z ukraińskim wywiadem

Zatrzymani mieli brać udział w przygotowaniach ataków terrorystycznych w obwodach kurskim i biełgorodzkim - informuje FSB. Aresztowani mieli przekazywać ukraińskiemu wywiadowi dokumentację techniczną i produkty przemysłowe wykorzystywane do produkcji broni i sprzętu używanego przez rosyjskie lotnictwo. Zatrzymani mieli być też przygotowywani do przenoszenia materiałów wybuchowych w celu uszkodzenia infrastruktury transportowej - sieci torów kolejowych w obwodach kurskim i biełgorodzkim, które są wykorzystywane do zaopatrywania wojsk walczących na Ukrainie.

11:52
13.06.2023

Łukaszenko mówi, że to on chciał rozmieszczenia broni atomowej na Białorusi

9 czerwca Władimir Putin, prezydent Rosji, na spotkaniu z Łukaszenką ogłosił, że po 7-8 lipca na terenie Białorusi rozmieszczona zostanie broń atomowa z Rosji. Operatorami taktycznej broni atomowej na Białorusi będą rosyjscy żołnierze.

Czytaj więcej

Łukaszenko: Nie zawahamy się użyć broni atomowej, która znajdzie się na Białorusi
11:23
13.06.2023

Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w miejscowości Kizomys

O ostrzale miejscowości w obwodzie chersońskim informuje chersońska administracja obwodowa.

11:22
13.06.2023

Rosjanie twierdzą, że zdobyli ukraińskie leopardy

Resort obrony Rosji podał, że wosja rosyjskie zdobyły w walkach zachodni sprzęt - czołgi Leopard i wozy Bradley.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Rosjanie podają, że zdobyli ukraińskie czołgi Leopard i wozy Bradley
11:10
13.06.2023

Aleksandr Łukaszenko powiedział, że ułaskawił Ramana Pratasiewicza, ponieważ ten okazał skruchę

- Ten facet (Pratasiewicz) zrobił wszystko, co obiecał. (...) Przyznał się, że zrobił coś złego. Nie był na froncie, nikogo nie zabił - powiedział przywódca Białorusi uzasadniając ułaskawienie byłego opozycjonisty i współtwórcy telewizji Nexta, Ramana Pratasiewicza.

10:44
13.06.2023

Rosjanie podają, że rośnie liczba ofiar powodzi po zniszczeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce

Stojący na czele okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Andriej Aleksiejenko poinformował, że liczba ofiar zniszczenia zapory wzrosła do 17. Wcześniej informowano o ośmiu ofiarach. Z informacji przekazywanych przez rosyjskie władze okupacyjne wynika, że 12 osób zginęło w miejscowości Hoła Prystań, a pięć - w Aleszkach.

10:18
13.06.2023

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy

Zdjęcia z wizyty gen. Serhija Najewa pojawiły się w serwisie Telegram.

10:09
13.06.2023

Ukraińska armia miała przesunąć się od 500 metrów do 1 km w kierunku okupowanego Berdiańska

Rzecznik ukraińskiego Sztabu Generalnego, Andrij Kowaliew poinformował w serwisie Telegram, że w czasie prowadzenia działań ofensywnych w obwodzie donieckim i zaporoskim, jednostki uderzeniowe Sił Obronnych Ukrainy przesunęły się od 500 metrów do 1 km w kierunku okupowanego Berdiańska i zajęły teren o powierzchni 3 km2.

10:02
13.06.2023

Rosyjski bloger wojskowy pisze o zaciętych walkach w obwodzie zaporoskim

Bloger Rybar, pisząc o tym jak wyglądała sytuacja w rejonie Makariwki we wtorek rano, podkreślił, że obecnie trwają zacięte walki na kierunku wriemiewskim, na linii Makariwka - Urożanoje.

Czytaj więcej

Kontrofensywa Ukrainy: Walki na południu. Wieś Makariwka przechodzi z rąk do rąk
09:35
13.06.2023

Ukraina dostała prąd z Polski

W niedzielę 11 czerwca polski system energetyczny potrzebował pilnej, nadzwyczajnej pomocy ze strony Ukrainy. I Ukraińcy pomogli. Ich sieci przejęły z Polski nadwyżkę prądu w ilości 1800 MW.

Czytaj więcej

Ukraina wsparła polską energetykę. I dostała od nas prąd
09:23
13.06.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Zajęliśmy 16 km2 w rejonie Bachmutu

Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, poinformowała, że w ciągu tygodnia ukraińskie siły przesunęły się o 1,5 i 3,5 km na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie. Ukraińcom udało się zająć teren o powierzchni 16 km2 w tym rejonie.

09:21
13.06.2023

Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Krzywy Róg zaatakowany pociskami Ch-101/555

Płk Jurij Ihnat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, poinformował, że Krzywy Róg został zaatakowany pociskami Ch-101/555 wystrzelonymi przez rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS znad Morza Kaspijskiego.

09:17
13.06.2023

Doradca szefa MSW Ukrainy publikuje nagranie mieszkanki Krzywego Rogu, która mieszka w budynku trafionym przez rosyjską rakietę

08:53
13.06.2023

Liczba ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg wzrosła do sześciu

Informację taką przekazuje Ołeksandr Wikuł, szef wojskowej administracji miasta.

08:48
13.06.2023

Ukraińcy ostrzelali rejon głuszkowski w obwodzie kurskim

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt. Z jego wpisu na kanale Telegram wynika, że na rejon głuszkowski spadło 12 pocisków. W wyniku ostrzału uszkodzonych miało zostać 10 budynków mieszkalnych (jeden w znacznym stopniu), kilka budynków administracyjnych i dwa samochody. Jeden z pocisk miał spaść na budynek kina. Wczesnym rankiem we wtorek gubernator informował o ostrzale wsi Głuszkowo i Tetkino.

08:26
13.06.2023

Brytyjski resort obrony: Iran zaczął dostarczać Rosji duże partie dronów-kamikadze drogą morską

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podaje, że Rosja zaczęła pozyskiwać większe partie dronow-kamikadze drogą morską, przez Morze Kaspijskie, a nie - jak wcześniej - mniejsze partie drogą powietrzną. Resort obrony Wielkiej Brytanii pisze też, że Rosja pracuje nad rozpoczęciem produkcji własnych dronów-kamikadze, ponieważ "zapewniają one względnie tani sposób ataków dalekiego zasięgu".

08:02
13.06.2023

Od początku wojny zginęło 487 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że według prokuratorów ds. nieletnich od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 487 dzieci, a 1015 zostało rannych.

07:49
13.06.2023

Kyryłenko: Jedna ofiara śmiertelna w obwodzie donieckim

W poniedziałek w Konstantynówce (obwód doniecki) jedna osoba zginęła w wyniku działań wojsk rosyjskich - podał szef lokalnych władz Pawło Kyryłenko. Dodał, że w regionie pięć osób zostało rannych.

07:39
13.06.2023

Prokudin o ostrzale w obwodzie chersońskim

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie 39 razy ostrzelały tereny obwodu chersońskiego - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin dodając, że w wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby, zaś dwie zginęły w wyniku powodzi.

07:19
13.06.2023

Pod gruzami budynku trafionego rakietą w Krzywym Rogu może znajdować się siedem osób

Informacje takie przekazuje Ołeksandr Wikuł, szef krzyworoskiej administracji wojskowej.

07:05
13.06.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 216 650 żołnierzy, 3 935 czołgów, 7 642 pojazdy opancerzone, 3 766 zestawów artyleryjskich, 601 wyrzutni rakiet, 363 zestawy przeciwlotnicze, 314 samolotów, 300 śmigłowców, 3 309 bezzałogowych statków powietrznych, 1 183 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 473 pojazdy (w tym cysterny) i 511 jednostek sprzętu specjalnego.

06:50
13.06.2023

Zełenski o ataku na Krzywy Róg: Nigdy nie wybaczymy terrorystom

Wołodymyr Zełenski złożył na Twitterze kondolencje rodzinom ofiar ataku rakietowego na Krzywy Róg.

06:47
13.06.2023

Trzy osoby zginęły, 25 zostało rannych w ataku rakietowym na Krzywy Róg

Informacje takie podaje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu w serwisie Telegram wynika, że z 25 rannych 19 osób zostało hospitalizowanych.

06:05
13.06.2023

Od trzech dni dwie ukraińskie brygady zdobywają jedną wioskę po drugiej w dolinie rzeki Mokri Jałyj

To najkrótsza droga od ukraińskich pozycji do okupowanego Mariupola, ale żołnierzy dzieli od miasta ponad 80 kilometrów, i w dodatku nie wiadomo, czy ono jest ich celem.

Czytaj więcej

Powolny początek ukraińskiej kontrofensywy
05:56
13.06.2023

W nocy Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy 14 pocisków manewrujących

Sztab Generalny Sił Powietrznych Ukrainy podaje, że Rosjanie wystrzelili w nocy 14 pocisków Ch-101/555 przeciwko celom na Ukrainie, z czego 10 zostało strąconych przez obronę powietrzną. Przeciwko celom na Ukrainie wysłano też cztery drony kamikadze (strącono jeden taki dron).

Czytaj więcej

Nocny atak powietrzny na Ukrainę. Krzywy Róg: Rakieta trafiła w blok mieszkalny
05:39
13.06.2023

W poniedziałek Rosjanie przeprowadzili kontratak w zachodniej części obwodu donieckiego

Jednostki rosyjskiej 127 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej miały przeprowadzić duży kontratak na siły ukraińskie w rejonie wsi Wremiwka. Nie ma jednak informacji o tym czy kontratak zakończył się sukcesem, choć niektóre rosyjskie źródła podają, że Rosjanom udało się odbić wieś Makariwka (położoną o 5 km na południe od Wielkiej Nowosiłki).

Czytaj więcej

Think tank o kontrofensywie Ukrainy: Pogoda uziemiła rosyjskie lotnictwo
05:02
13.06.2023

W sieci pojawiają się zdjęcia ukraińskich leopardów zmierzających na front

04:59
13.06.2023

Ministerstwo Obrony Rosji podpisało kontrakty z kolejnymi formacjami ochotniczymi

Po podpisaniu 12 czerwca kontraktu z czeczeńskim batalionem "Achmat", 13 czerwca resort obrony Rosji informuje o podpisaniu kontraktów z trzema brygadami i czterema samodzielnymi jednostkami Ochotniczego Korpusu Szturmowego biorącego udział w walkach na Ukrainie. 10 czerwca Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło, że do 1 lipca wszystkie formacje ochotnicze walczące na Ukrainie muszą podpisać kontrakty z resortem obrony.

04:57
13.06.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali pogranicze z obwodem sumskim 12 razy

Informacje takie podaje sumska obwodowa administracja wojskowa. W obwodzie sumskim eksplodowało w ciągu doby 55 pocisków.

04:26
13.06.2023

Zełenski: Dziękuję za każdą ukraińską flagę, która wraca na miejsce w wioskach na wyzwolonych terenach

- Walki są zacięte, ale posuwamy się naprzód i to jest bardzo ważne. Straty wroga są dokładnie tym, czego potrzebujemy. Chociaż pogoda jest niesprzyjająca w tych dniach - deszcze sprawiają, że nasze działania są utrudnione - siła naszych wojowników nadal przynosi wyniki, dziękuję wszystkim, którzy biorą teraz udział w walkach, wszystkim, którzy wspierają nasze brygady bojowe - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Dziękuję wam za każdą ukraińską flagę, która wraca na swoje prawowite miejsce na nowo wyzwolonych terenach - dodał.

04:25
13.06.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Charków przy użyciu dronów-kamikadze

O ataku informuje mer Charkowa, Ihor Terehow. Na swoim kanale w serwisie Telegram pisze on o ataku na obiekty infrastruktury cywilnej miasta przy użyciu dronów Shahed. Atak miał doprowadzić do zniszczeń na terenie jednego z miejskich przedsiębiorstw, ponadto w jednym z magazynów na terenie miasta wybuchł pożar.

04:22
13.06.2023

W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów

Jak informuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa Rosjanie do ataku na Kijów użyli pocisków manewrujących Ch-101/555. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie cele powietrzne nad ukraińską stolicą - czytamy na kanale Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej w serwisie Telegram. Pociski Ch-101/555 zostały wystrzelone w kierunku Kijowa przez bombowce strategiczne Tu-95MS operujące w rejonie Morza Kaspijskiego.

04:19
13.06.2023

W Krzywym Rogu rosyjska rakieta trafiła w pięciopiętrowy budynek mieszkalny

Ołeksandr Wikuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu informuje o "trafieniu kilku" cywilnych obiektów "w różnych częściach miasta", m.in. pięciopiętrowego budynku mieszkalnego. Z wpisu Wikuła wynika, że pod gruzami budynku mogą być ludzie. Są też ranni, w tym osoby, których stan określany jest jako poważny.

04:16
13.06.2023

Joe Biden zdecydował o przedłużeniu o rok obowiązujących sankcji wobec Białorusi

Amerykańskie sankcje wobec reżimu w Mińsku będą obowiązywać co najmniej do 16 czerwca 2024 roku. Uzasadniając decyzję o przedłużeniu sankcji Biden oświadczył, że "działania i polityka określonych członków kierownictwa Białorusi (...) nadal stwarza niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i polityki zagranicznej". Reżim sankcji wobec Białorusi wprowadził w 2006 roku ówczesny prezydent George W. Bush.

04:14
13.06.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 474