Think tank o kontrofensywie Ukrainy: Pogoda uziemiła rosyjskie lotnictwo

"Ukraińska armia kontynuowała działania kontrofensywne na przynajmniej trzech odcinkach frontu i uzyskała zdobycze terytorialne 12 czerwca" - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 13.06.2023 05:38

Ukraińscy żołnierze w transporterze opancerzonym

Ukraińscy żołnierze w transporterze opancerzonym

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 475

ISW cytuje wiceminister obrony Ukrainy, Hannę Malar, która 12 czerwca poinformowała, iż siły ukraińskie ze zgrupowań walczących w obwodzie donieckim i zaporoskim w ciągu tygodnia przesunęły się o ok. 6,5 km i odzyskały 90 km2 terytorium okupowanego dotychczas przez Rosjan. 

Kontrofensywa Ukrainy: Postępy ukraińskich sił

Malar poinformowała, że siły ukraińskie wyzwoliły w tym czasie jedną miejscowość w zachodniej części obwodu zaporoskiego i sześć miejscowości w jego wschodniej części i w zachodniej części obwodu donieckiego.

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty podał w poniedziałek, że ukraińskie jednostki kontratakują na flankach rosyjskiego zgrupowania w Bachmucie i przesunęły się od 250 do 700 metrów spychając Rosjan broniących się w rejonie miasta zajętego przez Grupę Wagnera w maju, po 10 miesiącach krwawych walk.

Czytaj więcej

Powolny początek ukraińskiej kontrofensywy

ISW zauważa, że fakt kontrataków wyprowadzanych przez ukraińskie jednostki na rosyjskie pozycje na południowy zachód, północ i północny zachód od Bachmutu, w szczególności w rejonie Berchiwki, potwierdzają też źródła rosyjskie.

Ukraińcy mieli też poczynić niewielkie postępy w zachodniej części obwodu donieckiego, na południe od miejscowości Wielika Nowosiłka. Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Rosjanie próbują kontratakować na tym odcinku.

Rosyjscy blogerzy wojskowi informują też o walkach w zachodniej części obwodu zaporoskiego, w rejonie Orichiwa, ale podkreślają, że intensywność ukraińskich ataków w tym rejonie zmniejszyła się - podaje ISW.

Rosyjski kontratak i uziemione lotnictwo

Rosjanie mieli przeprowadzić 12 czerwca kontratak w zachodniej części obwodu donieckiego, po tym jak Ukraińcy uzyskali taktyczne postępy w rejonie wsi Wremiwka. Jednostki rosyjskiej 127 Brygady Piechoty Zmotoryzowanej miały przeprowadzić tu duży kontratak na siły ukraińskie. Nie ma jednak informacji o tym czy kontratak zakończył się sukcesem, choć niektóre rosyjskie źródła podają, że Rosjanom udało się odbić wieś Makariwka (położoną o 5 km na południe od Wielkiej Nowosiłki). Doniesieniom tym zaprzecza wiceminister Malar, która zapewniała 12 czerwca, że Ukraińcy nadal kontrolują wieś Makariwka.   

Igor Girkin, rosyjski nacjonalista, były pułkownik FSB a dziś znany bloger wojskowy twierdzi, że Rosjanom zależy obecnie bardziej na wyczerpywaniu ukraińskich sił, niż na zdobyczach terytorialnych. Taktyka Rosjan ma polegać na wycofywaniu się i odciąganiu ukraińskiej piechoty od obrony przeciwlotniczej i sprzętu do walki radioelektronicznej, po czym atakowanie nacierających Ukraińców z użyciem czołgów, pod osłoną obrony przeciwlotniczej.

W rejonie walk - jak zauważa ISW - pogarsza się pogoda, a rosyjscy blogerzy wojskowi podają, że złe warunki pogodowe uziemiły rosyjskie lotnictwo utrudniając obronę przed ukraińskimi atakami na granicy obwodów zaporoskiego i donieckiego. Rosyjskie źródła podają, że Ukraińcy uzyskali zdobycze terytorialne 11 czerwca ponieważ ze względu na intensywny deszcz i mgłę w rejonie walk nie mogło operować rosyjskie lotnictwo.

12 czerwca, gdy deszcz ustał, rosyjskie lotnictwo wznowiło ataki na zgrupowania ukraińskie.

Zdaniem Girkina warunki pogodowe odegrają kluczową rolę jeśli chodzi o wynik walk na południu Ukrainy.

ISW cytuje wiceminister obrony Ukrainy, Hannę Malar, która 12 czerwca poinformowała, iż siły ukraińskie ze zgrupowań walczących w obwodzie donieckim i zaporoskim w ciągu tygodnia przesunęły się o ok. 6,5 km i odzyskały 90 km2 terytorium okupowanego dotychczas przez Rosjan. 

Kontrofensywa Ukrainy: Postępy ukraińskich sił

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Izrael chciał dokonać odwetu na Iranie w poniedziałek. Ataku chcą generałowie
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji wchodzi w życie. Cały naród ma bronić ojczyzny
Konflikty zbrojne
Premier Słowacji: Rosjanie nigdy nie oddadzą Ukrainie Krymu, nie odpuszczą Donbasu
Konflikty zbrojne
Walki o Czasiw Jar. Rosjanie próbują się przedrzeć na quadach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojsko wycofuje się z Górskiego Karabachu. Kreml potwierdza