„Nasze badanie sugeruje, że utrzymanie dobrego nawodnienia może zapobiec lub przynajmniej spowolnić zmiany w sercu, które prowadzą do niewydolności serca”, powiedziała 24.08 na kongresie kardiologicznym ESC 2021 autorka badania dr Natalia Dmitrieva z National Institutes of Health w Bethesda, USA. „Wyniki wskazują, że musimy zwrócić uwagę na ilość płynów, które spożywamy każdego dnia i podjąć działania, jeśli stwierdzimy, że pijemy zbyt mało”.

Analizę przeprowadzono u 15 792 dorosłych w ramach badania Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC). Uczestnicy mieli od 44 do 66 lat w momencie rekrutacji i byli oceniani podczas pięciu wizyt do wieku od 70 do 90 lat. Naukowcy analizowali początkowy poziom sodu we krwi i odsetek osób, u których rozwinęła się niewydolność serca oraz przerost lewej komory w ciągu 25 lat. Okazało się, że ryzyko wystąpienia zarówno przerostu lewej komory, jak i niewydolności serca w wieku od 70 do 90 lat zaczynało wzrastać, gdy stężenie sodu w surowicy przekraczało 142 mmol/l w połowie życia.

Wyższe stężenie sodu w surowicy było związane zarówno z niewydolnością serca, jak i przerostem lewej komory 25 lat później. Sód w surowicy pozostawał istotnie związany tymi chorobami nawet po uwzględnieniu innych czynników związanych z rozwojem niewydolności serca: wieku, ciśnienia krwi, czynności nerek, stężenia cholesterolu we krwi, stężenia glukozy we krwi, wskaźnika masy ciała, płci i statusu palenia.„Ten poziom sodu mieści się w normalnym zakresie i nie byłby oznaczany jako nieprawidłowy w wynikach badań laboratoryjnych, ale mógłby być wykorzystywany przez lekarzy podczas regularnych badań fizycznych do identyfikacji osób, których zwykłe spożycie płynów powinno zostać ocenione”, mówi Dmitrieva.

Zalecenia dotyczące dziennego spożycia płynów wahają się od 1,6 do 2,1 litra dla kobiet i od 2 do 3 litrów dla mężczyzn. Jednak badania przeprowadzone na całym świecie wykazały, że wiele osób nie osiąga nawet dolnej granicy tych przedziałów. Sód w surowicy jest dokładnym miernikiem stanu nawodnienia: kiedy ludzie piją mniej płynów, stężenie sodu w surowicy wzrasta. Organizm próbuje wówczas oszczędzać wodę, aktywując procesy, o których wiadomo, że przyczyniają się do rozwoju niewydolności serca.