Tomasz Nowak

Piekielny komunistyczny eksperyment

Eksperyment Pitesti, czyli reedukacja przez tortury, miał zmienić jednostki nieprawomyślne we wzorowych socjalistycznych obywateli. Jego barbarzyństwo do dziś budzi grozę.

Miecz, który rani swoich

W walkę z włoskimi partiami lewicowymi włączyli się Amerykanie, sterując tajną organizacją o nazwie Gladio. Doprowadziło to do wybuchu przemocy w latach 1968–1988 i setek zamachów dokonanych zarówno przez lewicowych, jak i prawicowych ekstremistów.

Materializm dialektyczny w służbie nauki

„Odwrócimy łożyska rzek i pustynię woda użyźni, popędzimy dwudziesty wiek ku szczęściu Światowej Ojczyzny!" – pisał Władysław Broniewski w poemacie „Słowo o Stalinie". Coś proroczego dla radzieckiej nauki jest w tym, że poemat powstał w trakcie trzydniowego ciągu alkoholowego.

Z komosu płyną do nas tajemnicze sygnały. Nie wiadomo co je emituje

Doktorant Ziteng Wang za pomocą radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO wykrył niezwykłe sygnały z głębin Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mają pojęcia co za obiekt może je nadawać.

Szabelką trzasnąć, wąsa podkręcić

Teatralne gesty i zwyczaje tak mocno wpisały się w kulturę szlacheckiej Polski, że stały się źródłem ówczesnych europejskich stereotypów. Jedno jest pewne: od Europejczyków różniło nas wiele.

Przeciwciała a ciężki przebieg Covid-19. Nowe badanie z USA

Przeciwciała, które zwracają się przeciwko elementom naszej własnej obrony immunologicznej, są kluczowym czynnikiem powodującym ciężką chorobę i śmierć po zakażeniu SARS-CoV-2.

Policyjny wkład w paleontologię

Policja brazylijska przejęła od przemytników płyty kamienne, które okazały się skamielinami. Jedna z nich zawierał szczątki pterodaktyla znanego nauce tylko ze skamieniałych czaszek.

Pij dużo wody dla zdrowia serca

Gdy pijemy zbyt mało wody rośnie stężenie sodu w naszej surowicy. Może to doprowadzić do rozwoju niewydolności serca w podeszłym wieku.

Pi razy drzwi, czyli nowy rekord świata

Szwajcarscy naukowcy opracowali najdokładniejsze na świecie przybliżenie liczby Pi. Tylko nie wiadomo po co...

Delta zaraża wcześniej, ujawnia się później

Osoby zarażone wirusem w wersji Delta rozsiewają go nawet dwa dni przed wystąpieniem objawów. To może tłumaczyć, dlaczego stał się on dominującą mutacją na świecie.