Tomasz Nowak

Tomasz Nowak

Jakie były początki Święta 1 Maja?

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy został uchwalony w rocznicę krwawych wydarzeń w Chicago, które prawdopodobnie miały największy wpływ na rynek pracy w historii.

Czy mała syrenka musi być biała?

Naukowcy z Torunia ustalili, że zatrudnianie aktorów w filmach o innym kolorze skóry niż w oryginalnym tekście nie podoba się Polakom. Oznacza to, że dla nas, podobnie jak dla sporej części świata, mała syrenka musi być biała.

Przemyt i handel, czyli jak Polacy radzili sobie z niedoborami w PRL

Jakoś trzeba było się ratować w gospodarce niedoborów. Na problemach z zaopatrzeniem korzystali przedsiębiorczy Polacy, którzy zastępowali centrale handlu zagranicznego i uzupełniali braki. Przy okazji można było dobrze zarobić.

Nie tylko niesporczaki mają moc

Wprawdzie niesporczaki mają w przyszłości przedłużyć nam życie, ale już teraz jest wiele innych organizmów ekstremofilnych, które się do tego przyczyniają. Dzięki ekstremofilom będziemy mogli także znaleźć życie w kosmosie.

Kołtun a sprawa polska. Jak trwała i trwa plica polonica

Kołtuny to była plaga. Lekarze europejscy przez 400 lat szukali sposobu, by pozbyć się tej przypadłości uważanej za chorobę. Przez myśl im nie przeszło, że wystarczy myć i czesać włosy.

Niezły odlot w II RP

Na polskim rynku narkotyki zyskały popularność w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas pojawiły się też pierwsze ustawy antynarkotykowe. Policja w starciu z dilerami była jednak bezsilna.

Fast foody na miarę PRL

Początki zbiorowego żywienia w PRL, nie licząc stołówek pracowniczych i bufetów, wyznaczają bary, zwłaszcza mleczne. Mimo nędznego wyglądu i kiepskiego jedzenia przyciągały większą rzeszę konsumentów niż drogie restauracje.

Michał I – król Madagaskaru

Awanturnik, co pół świata zjeździł, był piratem w Indiach i królem Madagaskaru, konfederatem radomskim i barskim, który chciał porwać rosyjskiego księcia Nikołaja Repnina. Brał też pod uwagę zabicie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W socjalizmie cudów nie ma

Władze PRL marnowały wiele energii na zwalczanie cudów i objawień. Setki osób zostały aresztowane, skierowano tysiące wniosków do kolegiów, ale wiara w zjawiska mirakularne nie słabła.

Alkohol, nasz skarb narodowy

Można powiedzieć, że alkohol jest naszym dziedzictwem kulturowym. Jest tak ważny, że... historia polskiej państwowości zaczyna się od niego.