Tomasz Nowak

Co jest nie tak z tymi konopiami?

Roślina, której włókna dosłownie wplotły się w historię ludzkości, a dym powstający podczas spalania ułatwiał łączność z bogami oraz odprężenie, stała się wrogiem publicznym nr 1, a jej delegalizacja zniszczyła życie setek tysięcy ludzi.

Zorro, historia prawdziwa

Jest kilku kandydatów na pierwowzór Zorro. Niektórzy mówią nawet o Robin Hoodzie. Wszystko wskazuje jednak na to, że był nim Irlandczyk, który z wyboru został Hiszpanem.

Jak Żyd z panem i plebanem interesy robił

Rewolucja przemysłowa na ziemiach polskich w XVIII wieku uruchomiła przedsiębiorczość wielu osób. Także Żydów. Im jednak było dużo trudniej odnieść sukces. Oto historia manufaktury międzywyznaniowej.

Piekielny komunistyczny eksperyment

Eksperyment Pitesti, czyli reedukacja przez tortury, miał zmienić jednostki nieprawomyślne we wzorowych socjalistycznych obywateli. Jego barbarzyństwo do dziś budzi grozę.

Miecz, który rani swoich

W walkę z włoskimi partiami lewicowymi włączyli się Amerykanie, sterując tajną organizacją o nazwie Gladio. Doprowadziło to do wybuchu przemocy w latach 1968–1988 i setek zamachów dokonanych zarówno przez lewicowych, jak i prawicowych ekstremistów.

Materializm dialektyczny w służbie nauki

„Odwrócimy łożyska rzek i pustynię woda użyźni, popędzimy dwudziesty wiek ku szczęściu Światowej Ojczyzny!" – pisał Władysław Broniewski w poemacie „Słowo o Stalinie". Coś proroczego dla radzieckiej nauki jest w tym, że poemat powstał w trakcie trzydniowego ciągu alkoholowego.

Z komosu płyną do nas tajemnicze sygnały. Nie wiadomo co je emituje

Doktorant Ziteng Wang za pomocą radioteleskopu ASKAP należącego do CSIRO wykrył niezwykłe sygnały z głębin Drogi Mlecznej. Naukowcy nie mają pojęcia co za obiekt może je nadawać.

Szabelką trzasnąć, wąsa podkręcić

Teatralne gesty i zwyczaje tak mocno wpisały się w kulturę szlacheckiej Polski, że stały się źródłem ówczesnych europejskich stereotypów. Jedno jest pewne: od Europejczyków różniło nas wiele.

Przeciwciała a ciężki przebieg Covid-19. Nowe badanie z USA

Przeciwciała, które zwracają się przeciwko elementom naszej własnej obrony immunologicznej, są kluczowym czynnikiem powodującym ciężką chorobę i śmierć po zakażeniu SARS-CoV-2.

Policyjny wkład w paleontologię

Policja brazylijska przejęła od przemytników płyty kamienne, które okazały się skamielinami. Jedna z nich zawierał szczątki pterodaktyla znanego nauce tylko ze skamieniałych czaszek.