Rosyjski bloger wojskowy: Ukraińcy mogą przełamać front na południu

"Jeśli chodzi o sytuację na froncie - w rzeczywistości, niewiele wiadomo" - pisze na swoim kanale w serwisie Telegram czołowy rosyjski bloger wojskowy, Igor Girkin, były funkcjonariusz FSB, były oficer prorosyjskich separatystów w Donbasie.

Publikacja: 12.06.2023 14:47

Ukraiński operator drona

Ukraiński operator drona

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 474

Girkin ocenia, że ukraińska ofensywa jest prowadzona "na wszystkich wybranych kierunkach".

Kontrofensywa Ukrainy: Ataki na kierunku bachmuckim mają odwrócić uwagę

"Na kierunku bachmuckim (pomocnicze - odwracające uwagę uderzenie) wróg powoli "wyszarpuje" pozycje na północ i północny-zachód od miasta. Taktyczne potyczki trwają niemal non stop. Najwyraźniej celem jest zmuszenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do zużywania dodatkowej amunicji w tym rejonie. Plus, dodatkowo, niektóre wyniki podnoszą ducha żołnierzy i populacji, co nie zaszkodzi. Jak dotąd osiągnięcia są bardzo ograniczone" - ocenia Girkin.

Ukraiński resort obrony regularnie informuje o postępach w rejonie Bachmutu, gdzie Ukraińcy mają przesuwać front codziennie o kilkaset metrów.

"Na froncie donieckim" - pisze Girkin - "bitwy o lokalnym znaczeniu". "Wróg przegrupowuje się na tyłach. Jest dość prawdopodobne, że zostanie tu przeprowadzona lokalna ofensywa, aby odzyskać pozycje w rejonie Wodiane-Opytnoje i, jeśli to się powiedzie, wdarcie się bezpośrednio do Doniecka" - ocenia.

Czytaj więcej

Ukraiński atak na froncie, rosyjska kłótnia na zapleczu

Girkin opisuje też sytuację na froncie południowym, gdzie - jak pisze - wróg "przegrupował siły i środki uderzeniowe z kierunku melitopolskiego (gdzie nie udało mu się osiągnąć żadnych postępów po trzech dniach walk) w rejon Wołnowachy (...)".

Walki w obwodzie zaporoskim. Girkin: Ukraina ma przewagę w piechocie

Separatysta przyznaje, że Ukraińcy nacierając w rejonie Wołnowachy, gdzie - jak twierdzi Girkin - ukraińska armia rzuciła do walki rezerwy, zdołali "odepchnąć rosyjskie wojska o 5-6 km na południe od Wielikiej Nowosiłki, zajmując trzy wsie (Nieskuczne, Storożewe i Makariwkę, o zdobyciu tych wsi informowali Ukraińcy - red.)" i "dotrzeć do północnych krańców większych wsi - Staromajorskoje i Urożajnoje, o które mają trwać walki.

Rosyjski bloger wojskowy pisze, że Ukraińcy osiągnęli sukcesy na tym odcinku dzięki rzuceniu do walki świeżych rezerw i intensywnemu ostrzałowi z użyciem artylerii precyzyjnej (m.in. HIMARS-ów).

Czytaj więcej

Forbes: Ukraina straciła połowę specjalistycznych leopardów 2R

Girkin przekonuje jednocześnie, że front nie załamał się w tym rejonie, a sukcesy Ukraińców mają "znaczenie taktyczne".

Zdaniem Girkina groźba przełamania frontu jednak istnieje dzięki "masowemu wprowadzeniu do walki rezerw". "Dużą rolę w nadchodzących dniach odegrają: a) lotnictwo, b) pogoda (która gwałtownie się tam pogarsza). To ostatnie skomplikuje zarówno użycie lotnictwa, jak i pojazdów opancerzonych. Ale wróg ma dużą przewagę w piechocie, co sprawia, że nierozsądne jest zakładać, iż przerwie ofensywę z powodu pogody" - pisze rosyjski bloger wojskowy.

Girkin pisze też, że na froncie biełgorodzkim trwają potyczki patroli i pojedynki artyleryjskie. Według byłego pułkownika FSB ataki na obwód biełgorodzki mają na celu "zdestabilizowanie politycznej sytuacji w Rosji".

Girkin ocenia, że ukraińska ofensywa jest prowadzona "na wszystkich wybranych kierunkach".

Kontrofensywa Ukrainy: Ataki na kierunku bachmuckim mają odwrócić uwagę

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 878
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 877
Konflikty zbrojne
Viktor Orbán zapowiada dalsze "misje pokojowe". Nie zamierza się nikomu opowiadać
Konflikty zbrojne
Myśliwce F-16 szybciej trafią na Ukrainę. Zełenski dziękuje Tuskowi
Konflikty zbrojne
Atak na Tel Awiw. Dron ominął izraelską obronę przeciwlotniczą