Kontrofensywa Ukrainy: W obwodzie zaporoskim front przesunął się o 5 km

Ukraińskie jednostki nacierające w obwodzie zaporoskim w poniedziałek miały wyzwolić dwie kolejne wioski w tym obwodzie, nadal jednak nie można mówić o przełamaniu frontu, mimo że są to największe od miesięcy postępy ukraińskiej armii - zauważa Reuters.

Publikacja: 12.06.2023 13:22

Ukraińscy żołnierze informują o wyzwalaniu kolejnych wiosek

Ukraińscy żołnierze informują o wyzwalaniu kolejnych wiosek

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 474

W niedzielę po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o zajęciu przez ukraińską armię pierwszych miejscowości w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Doniesienia o pięciu wyzwolonych wsiach w obwodzie zaporoskim

Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy nacierają na dwóch kierunkach - w obwodzie donieckim, zarówno w rejonie Bachmutu, jak i w południowej części obwodu, jak i w obwodzie zaporoskim.

Analitycy uważają, że kluczowy charakter ma natarcie w obwodzie zaporoskim, którego celem mogłoby być dotarcie do wybrzeża Morza Azowskiego i przecięcie tzw. mostu lądowego na Krym, czyli korytarza lądowego łączącego okupowany od 2014 roku Krym z terytorium Rosji. Rosjanie stworzyli taki korytarz po 24 lutego 2022 roku, w czasie pierwszej fazy inwazji na Ukrainę, gdy zajęli część obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Czytaj więcej

Trwa ukraińska ofensywa. Rosyjscy propagandyści przyznają: Mamy kłopoty

W niedzielę Ukraińcy informowali o zajęciu wsi Błahodatne, Nieskuczne i Makariwka. W poniedziałek pojawiły się informacje o wyzwoleniu wsi Storożewe i Nowodariwka.

Storożewe miała zająć 35. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Nowodariwkę - Zaporoska Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowały 35. Brygadzie za zajęcie wsi Storożewe.

Postępy ukraińskiej armii - jak pisze Reuters - są najszybsze od siedmiu miesięcy. Nadal jednak - w opinii analityków, m.in. z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) nie doszło do przełamania frontu.

Łącznie front w obwodzie zaporoskim miał przesunąć się o 5 km, ale nadal ukraińskie wojska znajdują się ok. 90 km od brzegu Morza Azowskiego.

W ofensywie prowadzonej przez Ukrainie wykorzystywanych ma być 12 nowo sformowanych brygad, w tym dziewięć wyposażonych w zachodni sprzęt wojskowy - czołgi leopard i challenger, wozy bojowe bradley i transportery opancerzone stryker.

Główne natarcie ukraińskiej armii jeszcze nie ruszyło?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w poniedziałek rano informował o ponad dwudziestu ciężkich potyczkach na froncie wschodnim, w pobliżu Bachmutu, a także bardziej na południe, w rejonie Awdijiwki i Marijinki, a także na północ, w pobliżu Biłohoriwki. Sztab nie podaje natomiast informacji o walkach na południu, w obwodzie zaporoskim.

Rosja oficjalnie nie potwierdza zdobyczy terytorialnych ukraińskiej armii, ale niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi przyznają, że Ukraińcy zajęli Błahodatne i Nieskuczne. Ich zdaniem walki w Makariwce nadal trwają.

ISW ocenia, że Ukraina prowadzi "niezwykle trudną operację taktyczną" - naciera frontalnie na przygotowane przez Rosjan linie obrony, co utrudnia im dodatkowo brak dominacji w powietrzu.

Gen. Ben Hodges, były dowódca sił USA w Europie ocenił w artykule dla think tanku Center for European Policy Analysis, że w głównym natarciu armii ukraińskiej powinny brać udział setki czołgów i bojowych wozów piechoty. "Ofensywa się zaczęła, ale nie jest to jeszcze główny atak" - ocenił.

Czytaj więcej

Forbes: Ukraina straciła połowę specjalistycznych leopardów 2R

"Kiedy zobaczymy, że duże, pancerne formacje dołączą do natarcia, wówczas będziemy wiedzieć, że główny atak się rozpoczął" - dodał.

Tymczasem pojawiają się doniesienia, że Ukraińcy stracili już 16 wozów bojowych bradley (ok. 15 proc. pojazdów tego typu otrzymanych od USA) i pięć czołgów Leopard 2R (wersja czołgu usuwająca miny). Doniesień tych nie sposób zweryfikować.

W niedzielę po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o zajęciu przez ukraińską armię pierwszych miejscowości w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Doniesienia o pięciu wyzwolonych wsiach w obwodzie zaporoskim

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Brytyjczycy wyszkolą Ukraińców do walk na Krymie? Miedwiediew pisze o wojnie światowej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Miedwiediew zapowiada przejęcie i zaanektowanie kolejnych regionów Ukrainy
Konflikty zbrojne
Chiny utrudniają eksport dronów na Ukrainę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania chce wysłać instruktorów wojskowych na Ukrainę
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konflikty zbrojne
Dlaczego Ormianie uciekają z Górskiego Karabachu
Konflikty zbrojne
Jak Kubańczycy zostali zwerbowani do walki po stronie Rosji na Ukrainie