Kontrofensywa Ukrainy: W obwodzie zaporoskim front przesunął się o 5 km

Ukraińskie jednostki nacierające w obwodzie zaporoskim w poniedziałek miały wyzwolić dwie kolejne wioski w tym obwodzie, nadal jednak nie można mówić o przełamaniu frontu, mimo że są to największe od miesięcy postępy ukraińskiej armii - zauważa Reuters.

Publikacja: 12.06.2023 13:22

Ukraińscy żołnierze informują o wyzwalaniu kolejnych wiosek

Ukraińscy żołnierze informują o wyzwalaniu kolejnych wiosek

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 474

W niedzielę po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o zajęciu przez ukraińską armię pierwszych miejscowości w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Doniesienia o pięciu wyzwolonych wsiach w obwodzie zaporoskim

Wszystko wskazuje na to, że Ukraińcy nacierają na dwóch kierunkach - w obwodzie donieckim, zarówno w rejonie Bachmutu, jak i w południowej części obwodu, jak i w obwodzie zaporoskim.

Analitycy uważają, że kluczowy charakter ma natarcie w obwodzie zaporoskim, którego celem mogłoby być dotarcie do wybrzeża Morza Azowskiego i przecięcie tzw. mostu lądowego na Krym, czyli korytarza lądowego łączącego okupowany od 2014 roku Krym z terytorium Rosji. Rosjanie stworzyli taki korytarz po 24 lutego 2022 roku, w czasie pierwszej fazy inwazji na Ukrainę, gdy zajęli część obwodów zaporoskiego i chersońskiego.

Czytaj więcej

Trwa ukraińska ofensywa. Rosyjscy propagandyści przyznają: Mamy kłopoty

W niedzielę Ukraińcy informowali o zajęciu wsi Błahodatne, Nieskuczne i Makariwka. W poniedziałek pojawiły się informacje o wyzwoleniu wsi Storożewe i Nowodariwka.

Storożewe miała zająć 35. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Nowodariwkę - Zaporoska Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej.

Ministerstwo Obrony Ukrainy podziękowały 35. Brygadzie za zajęcie wsi Storożewe.

Postępy ukraińskiej armii - jak pisze Reuters - są najszybsze od siedmiu miesięcy. Nadal jednak - w opinii analityków, m.in. z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) nie doszło do przełamania frontu.

Łącznie front w obwodzie zaporoskim miał przesunąć się o 5 km, ale nadal ukraińskie wojska znajdują się ok. 90 km od brzegu Morza Azowskiego.

W ofensywie prowadzonej przez Ukrainie wykorzystywanych ma być 12 nowo sformowanych brygad, w tym dziewięć wyposażonych w zachodni sprzęt wojskowy - czołgi leopard i challenger, wozy bojowe bradley i transportery opancerzone stryker.

Główne natarcie ukraińskiej armii jeszcze nie ruszyło?

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w poniedziałek rano informował o ponad dwudziestu ciężkich potyczkach na froncie wschodnim, w pobliżu Bachmutu, a także bardziej na południe, w rejonie Awdijiwki i Marijinki, a także na północ, w pobliżu Biłohoriwki. Sztab nie podaje natomiast informacji o walkach na południu, w obwodzie zaporoskim.

Rosja oficjalnie nie potwierdza zdobyczy terytorialnych ukraińskiej armii, ale niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi przyznają, że Ukraińcy zajęli Błahodatne i Nieskuczne. Ich zdaniem walki w Makariwce nadal trwają.

ISW ocenia, że Ukraina prowadzi "niezwykle trudną operację taktyczną" - naciera frontalnie na przygotowane przez Rosjan linie obrony, co utrudnia im dodatkowo brak dominacji w powietrzu.

Gen. Ben Hodges, były dowódca sił USA w Europie ocenił w artykule dla think tanku Center for European Policy Analysis, że w głównym natarciu armii ukraińskiej powinny brać udział setki czołgów i bojowych wozów piechoty. "Ofensywa się zaczęła, ale nie jest to jeszcze główny atak" - ocenił.

Czytaj więcej

Forbes: Ukraina straciła połowę specjalistycznych leopardów 2R

"Kiedy zobaczymy, że duże, pancerne formacje dołączą do natarcia, wówczas będziemy wiedzieć, że główny atak się rozpoczął" - dodał.

Tymczasem pojawiają się doniesienia, że Ukraińcy stracili już 16 wozów bojowych bradley (ok. 15 proc. pojazdów tego typu otrzymanych od USA) i pięć czołgów Leopard 2R (wersja czołgu usuwająca miny). Doniesień tych nie sposób zweryfikować.

W niedzielę po raz pierwszy pojawiły się doniesienia o zajęciu przez ukraińską armię pierwszych miejscowości w ramach prowadzonej od 4 czerwca kontrofensywy.

Kontrofensywa Ukrainy: Doniesienia o pięciu wyzwolonych wsiach w obwodzie zaporoskim

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Francuskie rakiety spadną na Rosję? Emmanuel Macron: Powinniśmy pozwolić Ukraińcom
Konflikty zbrojne
Izraelskie czołgi ostrzelały namioty z Palestyńczykami? USA: Nie wstrzymamy pomocy
Konflikty zbrojne
Ukraina w NATO. Zełenski poproszony o "nienaleganie na harmonogram"
Konflikty zbrojne
Dyskusja w Brukseli. Czy Ukraina powinna mieć możliwość atakowania celów w Rosji?
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Konflikty zbrojne
Jędrzej Bielecki: Przełom na wojnie Rosji z Ukrainą. Teraz to NATO straszy Putina
Konflikty zbrojne
Putin grozi Kijowowi: Jeśli polskie wojsko wejdzie na Ukrainę, już jej nie opuści