04:38
12.06.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 474
00:06
12.06.2023

Koniec niedzielnej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące wojny Rosji z Ukrainą zapraszamy w poniedziałek od wczesnego poranka.

00:03
12.06.2023

Rosyjska pływaczka zmieniła obywatelstwo. Chce „wielu medali dla Francji”

Światowa Federacja Pływacka cztery dni temu zgodziła się, by rosyjska pływaczka Anastasia Kirpicznikowa mogła reprezentować Francję. W niedzielę 22-latka została mistrzem tego kraju na 400 m stylem dowolnym.

- Jestem zachwycona, ten pierwszy tytuł jest dla mnie bardzo ważny. Długo na to czekałam. Mam nadzieję, że jeszcze lepiej wypadnę na 800 i 1500 metrów. Teraz łatwiej mi trenować, bo jestem zmotywowana do wzięcia udziału w mistrzostwach świata dla Francji. Francja jest moim drugim krajem, to jest mój dom. Chcę zdobyć wiele medali dla Francji - powiedziała Kirpicznikowa, cytowana przez France Press.

Kirpicznikowa mieszka we Francji od czterech lat.

23:46
11.06.2023

Woda zaczęła wyrzucać trupy rosyjskich żołnierzy, którzy utonęli w swoich okopach

Korzystając z oddzielenia się od ukraińskich oddziałów zalanymi terenami, rosyjska armia tymczasem dokonuje przegrupowania.

Czytaj więcej

Trwa ukraińska ofensywa. Rosyjscy propagandyści przyznają: Mamy kłopoty
23:30
11.06.2023

Kancelaria Prezydenta RP o rozmowie Dudy z Zełenskim

Rozmowę prezydentów Polski i Ukrainy potwierdziła w opublikowanym oświadczeniu kancelaria Andrzeja Dudy. Zgodnie z komunikatem podczas rozmowy „omówiono ustalenia Szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Bratysławie oraz aktualny stan przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie”. Prezydent Ukrainy poinformował także Andrzeja Dudę o aktualnej sytuacji na froncie.

W komunikacie głowy państwa podkreślono, że w poniedziałek prezydent Andrzej Duda udaje się do Paryża na szczyt Trójkąta Weimarskiego.

23:20
11.06.2023

Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Andrzejem Dudą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie telefonicznej, którą przeprowadził z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Konwersację nazwał „jak zwykle owocną”. „Omówiliśmy nasze oczekiwania wobec szczytu NATO w Wilnie. Rozumiemy znaczenie zdecydowanych kroków podjętych przez Sojusz w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Dziękuję za potężne wsparcie obronne ze strony Polski. Omówiliśmy również dalsze priorytetowe potrzeby na froncie” - napisał Zełenski na swoim koncie na Telegramie.

„Dziękuję Andrzeju za mocną i niezachwianą postawę” - dodał pod adresem prezydenta RP Zełenski.

23:13
11.06.2023

Nieoficjalne doniesienia o wsi, opuszczonej przez Rosjan

Nieoficjalne źródła na Telegramie informują o wycofaniu się Rosjan ze wsi Łuhowe w obwodzie zaporoskim. Nie ma na razie potwierdzenia tych doniesień ze strony ukraińskich władz, które w niedzielę potwierdziły, że w ramach kontrofensywy wyzwolone zostały dwie wsi w obwodzie donieckim.

22:50
11.06.2023

Dlaczego w ramach wymiany jeńców do domów wróciło 95 Ukraińców, a tylko 94 Rosjan?

Zagadkę rozwiązał dowódca z Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, czyli formacji paramilitarnej zrzeszającej Rosjan, którzy zdecydowali się wesprzeć Ukrainę w trakcie rosyjskiej inwazji.

Czytaj więcej

Wagnerowiec odmówił powrotu do Rosji w ramach wymiany jeńców. Chce walczyć przeciw Putinowi
22:21
11.06.2023

Ukraińcy pokazali pompy, podarowane przez Polskę

Ukraińscy ratownicy odebrali od swoich polskich kolegów 9 potężnych pomp strażackich. „Wśród nich jedna to pompa o wydajności 85 litrów na minutę, druga to (wydajność) 240 metrów sześciennych na godzinę oraz siedem pomp o wydajności 400 metrów sześciennych na godzinę. „Znacząco zwiększy to zdolność ukraińskich ratowników do reagowania na zdarzenia związane z powodziami, wezbraniami i wylewami rzek” - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, która podziękowała Polsce za wsparcie.

21:52
11.06.2023

Ukraińcy przekazali najnowsze informacje o powodzi

„Od godziny 20.00 (czasu kijowskiego, 19.00 w Warszawie) obserwuje się stopniowy spadek stanu wody na rzece Dniepr w pobliżu stacji Chersoń. Wynosi on 3,6 m (spadek o 50 cm od początku dnia; spadek z poziomu maksymalnego 177 cm). Na Zalewie Kachowskim w pobliżu stacji Nikopol poziom wody obniżył się o 7,67 m (od czasu zdarzenia)” - poinformowało w komunikacie operacyjnym Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Zalane pozostają 32 osady (3801 domów) na kontrolowanym przez Ukrainę brzegu Dniepru i 14 osad położonych na terenach czasowo okupowanych.

21:22
11.06.2023

Coraz więcej zderzeń samolotów z ptakami w Rosji

Lawinowo wzrosła liczba przypadków kolizji maszyn pasażerskich z ptakami na rosyjskim niebie. Mówi się o błędach w działaniach portów i linii lotniczych. Przyczyną mogą być jednak także zachodnie sankcje.

Czytaj więcej

Rosja: Rośnie liczba zderzeń samolotów z ptakami
20:53
11.06.2023

Wiceminister obrony potwierdza efekty ukraińskiej kontrofensywy

Hanna Malar oficjalnie poinformowała o wyzwoleniu wsi Makariwka w obwodzie donieckim. „W rejonach, gdzie nasze wojska są w defensywie: żadna pozycja nie została utracona” - podkreśliła wiceminister obrony.

Czytaj więcej

Jest kolejny sukces ukraińskiej kontrofensywy. Makariwka wyzwolona
20:23
11.06.2023

Rosjanie przekonują, że Nowa Kachowka nie jest już zalana

Woda całkowicie opuściła Nową Kachowkę, która została zalana po wysadzeniu przez Rosjan lokalnej elektrowni wodnej - poinformowały okupacyjne władze miasta. „O godzinie 18.00 woda całkowicie opuściła ulice Nowej Kachowki, ale obiekty turystyczne znajdujące się w strefie przybrzeżnej nadal są zalane” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Do oświadczeń Rosjan należy pochodzić z rezerwą - kilka godzin po wybuchu szef miejscowych władz przekonywał, że życie w mieście toczy się normalnie, występując na tle całkowicie zalanego placu miejskiego.

19:53
11.06.2023

Rosyjska ropa dotarła do Pakistanu

Pierwsza partia rosyjskiej ropy dotarła do pakistańskiego portu Karaczi, a jej rozładunek rozpocznie się w poniedziałek - poinformował na Twitterze premier Pakistanu Shehbaz Sharif. „Spełniłem jeszcze jedną obietnicę złożoną narodowi” - podkreślił, oceniając, że „dziś jest znaczący dzień” i dodając, że Pakistan zmierza w kierunku „dobrobytu, wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa energetycznego”.

19:24
11.06.2023

Minister zdrowia poinformował o sytuacji epidemiologicznej na zalanym terenie

Sytuacja epidemiologiczna w strefie zagrożenia po wysadzeniu przez Rosjan elektrowni wodnej Kachowka jest opanowana i stabilna, dotychczas nie odnotowano przypadków zachorowań na choroby zakaźne - powiedział minister zdrowia Wiktor Laszko.

Według ministra na zalanym terenie cały czas prowadzony jest monitoring wody, przygotowywane są też szpitale na potencjalne ogniska chorób zakaźnych.

18:55
11.06.2023

Rospotrebnadzor: Woda pitna w regionie Chersonia „spełnia normy”

Federalna Służba Nadzoru Praw Konsumentów (Rospotrebnadzor) „monitoruje stan środowiska w regionie Chersonia”, regularnie pobiera też próbki wody „pod kątem odchyleń od standardowych wskaźników” - poinformowała rosyjska agencja w wydanym komunikacie. „Od 7 czerwca pobrano 91 próbek wody pitnej z sieci dystrybucyjnej osiedli w obwodzie chersońskim, a także wody morskiej na Krymie i wody w Kanale Północnokrymskim” - przekazało biuro prasowe, podkreślając, że „woda pitna jest zgodna ze wskaźnikami regulacyjnymi”.

18:25
11.06.2023

Rosjanie ostrzelali łódź z powodzianami. Trzy osoby nie żyją

„Trzech cywilów zginęło, dziesięciu zostało rannych, w tym dwóch funkcjonariuszy organów ścigania. 74-letni mężczyzna zasłonił kobietę własnym ciałem, gdy wróg otworzył ogień. Rosjanie strzelili mu w plecy. Zmarł w wyniku odniesionych obrażeń, lekarze nie zdążyli mu pomóc...” - napisał Ołeksandr Prokudin, szef administracji w Chersoniu.

Czytaj więcej

Rosjanie strzelają do łodzi ewakuujących cywili z zalanych terenów. Są ofiary
17:55
11.06.2023

Ukraina i Rosja wymieniły jeńców

95 ukraińskich żołnierzy wróciło z rosyjskiej niewoli do domów po wymianie jeńców, dokonanej przez Kijów i Moskwę. Jak poinformował Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy, uwolnieni Ukraińcy to 93 szeregowców i 2 oficerów. Wśród wymienionych więźniów są m.in. obrońcy zakładów Azowstalu w Mariupolu. „Wielu naszych ludzi zostało rannych w niewoli” - podkreślił Jermak.

Wymianę jeńców potwierdziła Rosja, do której wróciło 94 jej żołnierzy. „Zostaną oni przetransportowani wojskowym samolotem transportowym do Moskwy na leczenie i rehabilitację” - podaje propagandowa agencja RIA Nowosti.

17:26
11.06.2023

Krytyczna sytuacja w zalanych Oleszkach

Rosyjscy najeźdźcy zamknęli miasto Oleszki w obwodzie chersońskim, które zostało zalane w wyniku wysadzenia elektrowni wodnej Kachowka. Na terenie miasta nie działa telekomunikacja, odcięte zostały prąd i gaz - poinformował Ołeksandr Prokudin, szef chersońskiej administracji. - Okupanci zapowiedzieli jakąś ewakuację, ale to były tylko słowa - ewakuacji nie było. (...) Ludność pilnie potrzebuje wody pitnej i żywności - mówił na antenie ukraińskiej telewizji. Według przedstawiciela ukraińskich władz do rosyjskiego miasta Woroneż ewakuowani są tylko obywatele z rosyjskimi paszportami.

16:56
11.06.2023

Ruch pociągów na Krymie wstrzymany

W rejonie kirowskim na Krymie zawieszony został ruch pociągów. Powodem jest uszkodzenie torów kolejowych - poinformował stojący na czele okupacyjnych władz Siergiej Aksionow. „Szacowany czas rozwiązywania problemu wynosi od 3 do 4 godzin” - napisał na Telegramie. Podkreślił, że nikt nie odniósł obrażeń, ale jednocześnie nie wskazał, co było powodem uszkodzenia torów. „Proszę wszystkich o zachowanie spokoju i wiarę tylko w zaufane źródła informacji” - zaapelował za to.

Niezależne źródła oceniają, że wstrzymanie ruchu pociągów to efekt działań Ukraińców, którzy „odcięli główną linię kolejową łączącą okupowany przez Rosję Krym z obszarem okupowanym na południu Ukrainy”.

16:27
11.06.2023

Alarm powietrzny odwołany

Nie ma zagrożenia w związku ze startem rosyjskiego MiG-a-31. Alarm powietrzny na Ukrainie został anulowany po 20 minutach od ogłoszenia - poza obwodem zaporoskim i donieckim.

16:14
11.06.2023

Alarm powietrzny na terenie całej Ukrainy

We wszystkich obwodach Ukrainy po godz. 16.00 polskiego czasu ogłoszony został alert powietrzny. Według niezależnych kanałów monitorujących ma to związek ze startem rosyjskiego MiG-a-31, zdolnego do przenoszenia rakiet Kindżał.

15:52
11.06.2023

Gest prezydenta Czech wobec uczennicy z Ukrainy

Niedawno w mediach społecznościowych opublikowanego zostało nagranie, na którym można zobaczyć, jak podczas szkolnej wycieczki czescy uczniowie obrażają dziewczynę z Ukrainy, a nawet plują jej w twarz, czemu towarzyszą okrzyki o „dobrej Rosji” i „złej Ukrainie”.

Czytaj więcej

Prezydent Czech spotkał się z ukraińską uczennicą, która była obrażana przez kolegów
15:22
11.06.2023

Ofensywa dyplomatyczna Putina? „Kilka międzynarodowych kontaktów”

W najbliższych dniach Władimir Putin nawiąże szereg kontaktów międzynarodowych, do Rosji przyjedzie kilku zagranicznych przywódców - przekazano w programie „Moskwa. Kreml. Putin", prowadzonym przez propagandystę Pawła Zarubina, na antenie kanału Rossija. Przywódcy, o których wspomniano, to prawdopodobnie politycy, którzy przyjadą na odbywające się w dniach 14-17 czerwca Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu

14:49
11.06.2023

Blisko 500 rosyjskich ofiar w kierunku Tawrii

Na osi miejscowości Tawrija na południu Ukrainy wojska rosyjskie straciły w ciągu ostatniego dnia prawie pięć kompanii zabitych i rannych - twierdzi dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tawrija gen. Ołeksandr Tarnawski. 

„Obrońcy strefy Tawrija pewnie utrzymują swoją obronę, kontynuując niszczenie wroga” – powiedział. Według Tarnawskiego w ciągu ostatniej doby nieprzyjaciel atakował pozycje ukraińskie 22 razy. Zaznaczył, że ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie w tym rejonie wykonały 1520 misji ogniowych.

„Straty wroga w zabitych i rannych żołnierzach wyniosły prawie pięć kompanii” – podkreślił Tarnawski. Zauważył też, że 68 jednostek rosyjskiego sprzętu wojskowego zostało zniszczonych lub uszkodzonych, w tym pięć czołgów, 13 jednostek BWP, cztery bojowe wozy opancerzone, transporter opancerzony, dwa MTLB, haubica 2C19 Msta-S, cztery haubice samobieżne Akacja, samolot Orlan -10 bezzałogowych statków powietrznych, dron Supercam, cztery działa Hiacynty-B i system walki elektronicznej Zhitel. Zniszczono także trzy składy amunicji.

14:27
11.06.2023

Ukraina nakłada sankcje na sędziów rosyjskiego Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał 11 czerwca dekret o nałożeniu sankcji na 178 obywateli Rosji, w tym na sędziów Trybunału Konstytucyjnego, na okres pięciu lat.

14:07
11.06.2023

Morze Czarne coraz mniej słone

W wyniku wysadzenia przez wojska rosyjskie tamy Kachowka rozpoczął się proces odsalania Morza Czarnego. Zasolenie wód u wybrzeży Odessy jest prawie trzykrotnie niższe od normy - twierdzi Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.

10 czerwca inspektorzy pobrali próbki wody morskiej w trzech lokalizacjach w Odessie w celu przeprowadzenia odpowiednich badań, które wykazały nadmiar zawieszonych ciał stałych i żelaza. Zasolenie było 2,7 razy poniżej normalnego poziomu.

13:40
11.06.2023

Prigożyn: Wagner nie będzie podpisywał kontraktów z rosyjskim ministerstwem obrony

Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera, mówi, że jego najemnicy nie podpiszą żadnego kontraktu z rosyjskim ministerstwem obrony. Resort poinformował w niedzielę, że wszystkie „oddziały ochotnicze” będą musiały podpisać umowy do końca miesiąca.

Akcja ma na celu poddanie ochotników, w tym grup najemników, kontroli ministerstwa.

Prigożyn, poproszony o skomentowanie tego posunięcia, powiedział: „Wagner nie podpisze żadnych umów z  Szojgu”. Powiedział, że Wagner jest zintegrowany z całym systemem i jest całkowicie podporządkowany interesom Rosji, ale jego struktura dowodzenia zostałaby zniszczona przez konieczność raportowania do Szoigu.

13:14
11.06.2023

Siły ukraińskie wyzwoliły Błahodatne w południowo-wschodnim obwodzie donieckim

12:57
11.06.2023

Plus Minus: jak Obama i Merkel zawiedli się na Putinie

Czytaj więcej

Tusk nie zapatrzył się w Putina jak Obama i Merkel
12:36
11.06.2023

Siły Powietrzne: wyprodukowane w Iranie drony Shahed wciąż są problemem dla Ukrainy

Irańskie drony Shahed „kamikadze”, używane w dużej mierze przez Rosję, nadal są trudne do zestrzelenia - przyznał rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat w wywiadzie dla Ukraińskiej Prawdy.

12:11
11.06.2023

Kreml: Brak podstaw do dialogu z Ukrainą

Kreml stwierdził, że nie ma podstaw do ewentualnego dialogu z Ukrainą, ale też, że nie ma warunków wstępnych do ewentualnych rozmów.

„W tej chwili praktycznie nie ma warunków wstępnych do zawarcia umowy. Co więcej, nie ma nawet kruchych podstaw do jakiegokolwiek dialogu” – powiedział telewizji Rossija rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

11:45
11.06.2023

Brytyjski wywiad o problemach Krymu z wodą

Czytaj więcej

Brytyjczycy: Zniszczenie tamy Kachowka poważnie zakłóciło dostawy wody na okupowany Krym
11:15
11.06.2023

„Ruiny pozostawione przez terror”: Zełenski publikuje zdjęcia osób dotkniętych pęknięciem tamy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na Twitterze zdjęcia osób dotkniętych uszkodzeniem zapory Kachowka w zeszłym tygodniu. Zapowiada, że ​​„zrobi wszystko, by zapewnić ludziom podstawy do życia nawet po tej katastrofie”.

10:52
11.06.2023

Rosyjska armia zabiła na Ukrainie 487 dzieci, a 1015 zostało rannych

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała o tym w cyklicznym komunikacie. „Do 11 czerwca 2023 r. ponad 1502 dzieci zostało dotkniętych na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej na pełną skalę. Według oficjalnych informacji prokuratorów ds. nieletnich, 487 dzieci zginęło, a ponad 1015 odniosło obrażenia różnym stopniu nasilenia” – czytamy w raporcie.

10:35
11.06.2023

Rosjanie przeprowadzili dwa naloty na rurociąg z amoniakiem

Wojska rosyjskie przeprowadziły 10 czerwca dwa ataki na główny rurociąg amoniaku w rejonie kupiańskim w obwodzie charkowskim. Nie ma wycieku amoniaku ani zagrożenia dla ludzi.

10:10
11.06.2023

Siły Powietrzne: Ukraina zestrzeliła w nocy sześć rosyjskich dronów

Według wojska drony leciały w stronę obwodów charkowskiego i sumskiego. Nie podano dalszych szczegółów.

09:49
11.06.2023

Poziom wody w zbiorniku Kachowka spadł o metr w ciągu ostatnich 24 godzin

Poziom wody w zbiorniku Kachowka spadł w ciągu ostatnich 24 godzin o jeden metr i osiągnął 9,35 metra w rejonie Nikopola. -  poinformowała ukraińska spółka hydroenergetyczna Ukrhydroenergo.

„Według stanu na godzinę 08:00 w dniu 11 czerwca poziom zbiornika Kachowka w rejonie Nikopola wynosi 9,35 [metrów]. Poziom wody spadł o ponad metr w ciągu ostatnich 24 godzin i o ponad siedem metrów od wybuchu 6 czerwca” – czytamy w raporcie.

09:20
11.06.2023

Gubernator: pięcioro rannych w obwodzie chersońskim w ciągu ostatniego dnia

Według miejscowego gubernatora, w samo miasto Chersoń wystrzelono trzydzieści dwa pociski.

08:57
11.06.2023

Amerykański muzyk aresztowany w Moskwie i oskarżony o sprzedaż mefedronu

Rosyjskie media poinformowały, że amerykański muzyk, który mieszka w Rosji od ponad dekady, został aresztowany pod zarzutem handlu narkotykami. 

Michael Travis Leake jest podejrzany o sprzedaż mefedronu, którego działanie jest podobne do działania kokainy i MDMA. Według doniesień moskiewski sąd zasądził mu dwumiesięczny areszt tymczasowy. Grozi mu zarzut produkcji lub dystrybucji narkotyków, za który grozi do 20 lat więzienia.

08:37
11.06.2023

Sztab Generalny: Rosja straciła na Ukrainie 215 640 żołnierzy

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że ​​Rosja straciła na Ukrainie 215 640 żołnierzy od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 r., z szacunkową liczbą 980 ofiar 10 czerwca.

Według raportu Rosja straciła także 3926 czołgów, 7631 bojowych wozów opancerzonych, 6461 pojazdów i zbiorników paliwa, 3736 systemów artyleryjskich, 601 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 362 systemy obrony powietrznej, 314 samolotów, 299 helikopterów, 3300 dronów i 18 łodzi. .

08:12
11.06.2023

Awaria drona w rosyjskim obwodzie kałuskim

Dron rozbił się 11 czerwca w pobliżu wsi Striełkowka w rosyjskim obwodzie kałuskim -  poinformował gubernator regionu Władysław Szapsza.

07:52
11.06.2023

Amerykański think tank o ukraińskiej kontrofensywie

Siły ukraińskie przeprowadziły 10 czerwca operacje kontrofensywne na co najmniej czterech obszarach frontu – podaje Instytut Badań nad Wojną w codziennym komunikacie

Czytaj więcej

ISW: Siły ukraińskie rozpoczęły kontrofensywę na wielu frontach
07:33
11.06.2023

Problemy z wodą na Krymie po zniszczeniu tamy

Po zniszczeniu zapory Kachowka okupowany przez Rosję Krym boryka się z poważnymi problemami z zaopatrzeniem w wodę - poinformowało Narodowe Centrum Oporu armii ukraińskiej.

07:06
11.06.2023

Wywiad wojskowy: Ukraina nie wie, gdzie przebywają jeńcy przeniesieni przez Rosję na Węgry

Na Ukrainie obecnie brakuje informacji o miejscu pobytu jeńców wojennych, którzy podobno zostali przeniesieni na Węgry, jak wcześniej informowała Rosyjska Cerkiew Prawosławna - powiedział na antenie rzecznik wywiadu wojskowego Andrij Jusow.

06:43
11.06.2023

ONZ: 700 000 osób nie ma dostępu do wody pitnej po zniszczeniu zapory Kachowka

Według przedstawiciela ONZ ds. pomocy humanitarnej sytuacja humanitarna na Ukrainie znacznie się pogorszyła po zniszczeniu tamy Kachowka.

06:22
11.06.2023

Rosja ostrzelała dziewięć społeczności w obwodzie sumskim

Siły rosyjskie ostrzelały dziewięć społeczności w obwodzie sumskim, wystrzeliwując ponad 130 pocisków z różnych rodzajów broni - według danych Administracji Wojskowej Obwodu Sumy.

06:00
10.06.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 472