Wagnerowiec odmówił powrotu do Rosji w ramach wymiany jeńców. Chce walczyć przeciw Putinowi

Jeden z rosyjskich żołnierzy, który miał w ramach wymiany jeńców wrócić do kraju, zdecydował się na pozostanie na Ukrainie i zadeklarował chęć wstąpienia do Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, nękającego obwód biełgorodzki.

Publikacja: 11.06.2023 23:00

Władysław Izmaiłow na nagraniu, opublikowanym przez Rosyjski Korpus Ochotniczy

Władysław Izmaiłow na nagraniu, opublikowanym przez Rosyjski Korpus Ochotniczy

Foto: telegram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 473

Rosyjski Korpus Ochotniczy, formacja paramilitarna zrzeszająca Rosjan, którzy zdecydowali się wesprzeć Ukrainę w trakcie rosyjskiej inwazji, poinformował, że przekazał Rosji żołnierzy wziętych do niewoli we wsi Nowaja Tawołżanka w obwodzie biełgorodzkim. „Dotrzymujemy słowa danego rosyjskim żołnierzom, którzy złożyli broń w bitwach pod Nowają Tawołżanką! Po zapewnieniu odpowiedniej opieki medycznej bojownicy zostali przekazani stronie rosyjskiej na granicy obwodu sumskiego i biełgorodzkiego” - czytamy w komunikacie, opublikowanym przez korpus na Telegramie, razem z nagraniem. - Zostaniecie teraz przekazani do waszego domu, do waszej ojczyzny. Bardzo chciałbym, aby nasze ścieżki życia już się nie przecinały. A już na pewno nie na polu bitwy - mówi na filmie dowódca.

W kolejnym wpisie Rosyjski Korpus Ochotniczy wyjaśnił zagadkę, dlaczego w ramach niedzielnej wymiany jeńców do domów wróciło 95 Ukraińców, a do Moskwy - tylko 94 Rosjan. „Wszystkim żołnierzom (przekazanym Rosji - red.) zaoferowano możliwość zgłoszenia się na ochotnika do Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego. Jeden z więźniów, Władysław Izmaiłow, który wcześniej walczył w szeregach grupy Wagnera, odmówił wymiany i wyraził chęć zostania bojownikiem Korpusu. Po odpowiednich sprawdzeniach chętnie damy Władowi możliwość walki w naszych szeregach” - napisano.

„Biorąc pod uwagę dekret Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej, zapraszamy wszystkich bojowników grupy Wagnera i innych prywatnych grup paramilitarnych, którzy są gotowi walczyć o nową Rosję przeciwko krwawej bandzie Putina, aby poszli za przykładem Władysława!” - zaapelował Rosyjski Korpus Ochotniczy.

Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera, potwierdził, że Izmaiłow to były wagnerowiec, który na front trafił po zwerbowaniu w kolonii karnej w Samarze. Schwytany przez Ukraińców został w listopadzie. - Znajdziemy i zabijemy (go) w uczciwej walce - zagroził Prigożyn. - Władysław Izmaiłow jest zdrajcą. Jestem pewien, że poniesie karę godną zdrajcy zgodnie ze wszystkimi tradycjami grupy Wagnera - powiedział.

O wymianie jeńców, dokonanej przez Kijów i Moskwę, poinformował Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy. Przekazał, że uwolnieni Ukraińcy to 93 szeregowców i 2 oficerów. Wśród wymienionych więźniów są m.in. obrońcy zakładów Azowstalu w Mariupolu. „Wielu naszych ludzi zostało rannych w niewoli” - podkreślił Jermak.

Wymianę jeńców potwierdziła Rosja, do której wróciło 94 jej żołnierzy. „Zostaną oni przetransportowani wojskowym samolotem transportowym do Moskwy na leczenie i rehabilitację” - podała propagandowa agencja RIA Nowosti.

Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Front trzeszczy pod naporem Rosjan
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Izrael odpowie Iranowi odwetem na odwet? David Cameron: Myślcie i głową, i sercem
Konflikty zbrojne
Mike Johnson przyspiesza pomoc dla Izraela. Jest konsensus w sprawie wsparcia Ukrainy?
Konflikty zbrojne
Jak Izrael może odpowiedzieć na atak Iranu? "To musiałby być zmasowany atak na Iran"
Konflikty zbrojne
Amerykańskie dowództwo: Zniszczyliśmy ponad 80 dronów wymierzonych w Izrael