Badania: Polacy mniej chętni do pomocy Ukraińcom

Wśród Polaków zdecydowanie spada poparcie dla pomocy Ukraińcom. Coraz więcej respondentów wskazuje, że zmiana ich nastawienia wynika z „postaw roszczeniowych”, które mają uchodźcy.

Publikacja: 12.06.2023 03:00

Zbiórka pomocy dla Ukraińców w Krakowie kilka dni po wybuchu wojny

Zbiórka pomocy dla Ukraińców w Krakowie kilka dni po wybuchu wojny

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Jesteśmy w większości przeciwni darmowemu zakwaterowaniu i wyżywieniu ukraińskich uchodźców, a nawet osiedlaniu się ich w Polsce po wojnie. Spadek poparcia dotyczy praktycznie wszystkich form pomocy dla Ukraińców, poza edukacją – takie wnioski płyną z najnowszego raportu z badań dotyczących społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy oraz migrantów, wykonanych na przełomie maja i czerwca przez LAB badawczy Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

– Nadal chcemy pomagać, przekonanych jest o tym 85 proc. respondentów, ale już nie tak zdecydowanie i bezwarunkowo jak rok wcześniej czy nawet w styczniu tego roku – tłumaczy dr Robert Staniszewski, kierownik projektu.

85 proc.

Polaków chce wciąż pomagać Ukraińcom, ale na zdecydowanie mniejszą skalę niż rok temu

W ciągu zaledwie pięciu miesięcy grupa zdecydowanych, że Polska powinna pomagać Ukrainie w czasie wojny, stopniała z 62 do 42 proc. Mniej Polaków – obecnie 35 proc. – ocenia zdecydowanie pozytywnie pomoc, której Polska udziela, w styczniu takich osób było 47 proc.

Jedna czwarta Polaków mówi zdecydowane „nie” dodatkowej pomocy Ukrainie. Odwracamy się nawet od pomocy uchodźcom z Ukrainy w naszym kraju – odsetek „zdecydowanych” na nią spadł z 49 do 28 proc. Wzrósł za to – z 38 do 50 proc. – odsetek tych, którzy uważają, że „raczej” powinno się pomagać. Rośnie też grupa tych, którzy chcą, by Ukraińcy wrócili do swojego kraju po zakończeniu wojny – taką opinię wyraża już ok. 70 procent Polaków (w styczniu 2023 r. było to 53 proc.).

Rzeczpospolita

Zdecydowanie źle badani oceniają pomoc socjalną, jakiej Polska udzieliła uchodźcom z Ukrainy – zrównaniu dostępu do świadczeń, jakie mają Polacy, „nie” mówi dziś już 60 proc. badanych, ponad połowa jest przeciwna także przyznawaniu zasiłków (rok temu było to 37 proc.) i finansowaniu wyżywienia i zakwaterowania Ukraińców (było 20 proc.).

Czytaj więcej

Polacy wciąż chcą pomagać Ukraińcom, ale na dużo mniejszą skalę niż zaraz po wybuchu wojny

Skąd ta zmiana nastawienia? 39,4 proc. badanych wskazało, że zmieniło nastawienie do Ukraińców, a najczęściej jako powód wymieniana była ich „postawa roszczeniowa”. – Badani tłumaczyli to najczęściej takim sformułowaniem: „wszystko im się należy za darmo” – tłumaczy dr Staniszewski.

Kolejne 14,5 proc. wskazało, że „Ukraińcy mają większe prawa niż Polacy”. Zdaniem Mirosława Skórki, prezesa Związku Ukraińców w Polsce, to „efekt antyukraińskich opinii, kolportowanych w mediach społecznościowych”, które nie są przez nikogo dementowane.

Społeczeństwo
Wojna w Strefie Gazy. Czy Polska powinna poprzeć którąś ze stron konfliktu? Sondaż IBRiS
Społeczeństwo
Nie żyje Jacek Zieliński ze Skaldów. „Odszedł wielki polski kompozytor i muzyk”
Społeczeństwo
Morskie Oko. Koń upadł na drodze, woźnica uderzył go w pysk. Jest reakcja ministerstwa
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają Daniela Obajtka jako prezesa Orlenu?
Społeczeństwo
Aktywiści mówią „dość”. Pozwą polskie państwo z powodu cierpienia psów i kotów