04:31
18.10.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 237
00:02
17.10.2022

Koniec poniedziałkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące ukraińskiej walki o wolność zapraszamy we wtorek od wczesnego poranka.

23:55
17.10.2022

Prezydent Duda: Jakby Rosja nie prężyła muskułów, sankcje są dotkliwe

- Te sankcje przeciw Rosji, de facto w obronie Ukrainy, tak naprawdę są po to, by Rosja zaprzestała naruszania prawa międzynarodowego i zaprzestała agresji, okupacji ziem ukraińskich. Mają głęboki sens. Oczywiście od samego początku jest narzekanie, że to są sankcje zbyt małe, ale pamiętajmy, że takich sankcji jak te dawno już nie było, w związku z powyższym te sankcje rzeczywiście są poważne i nie wiem jakby Rosja i obecne władze rosyjskie prężyły muskuły, to jednak te sankcje są dotkliwe, zwłaszcza w tym ujęciu długoterminowym - powiedział Andrzej Duda w programie „Gość Wiadomości” w TVP.

- To, co najważniejsze, to trzeba zakończyć wojnę, a to oznacza, że Rosja musi zaprzestać swojej agresji i musi się wycofać z okupowanych ziem Ukrainy. I to znaczy dopiero powrót do normalności - ocenił prezydent.

23:40
17.10.2022

Deputowany: „Pewna liczba” zmobilizowanych odesłana do domu

- Są (wśród poborowych - red.) tacy, z którymi inni zmobilizowani nie chcą nawet wykonać wspólnego zadania ze względu na ich moralne cechy. To oni od rana do wieczora chodzą sini na twarzy i w głowie mają tylko jedno - jak wyskoczyć po flaszkę - barwnie opisał zwyczaje zabajkalskich rekrutów Andriej Guruliew, regionalny deputowany do Dumy Państwowe. 

Czytaj więcej

Rosyjscy poborowi pili tak dużo, że zamiast na Ukrainę, wrócili do domów
23:18
17.10.2022

Aleś Zarembiuk: Jestem przekonany, że obecnie na Białorusi szykuje się drugi front przeciwko Ukrainie

Prezes Białoruskiego Domu w Warszawie, zrzeszającego przeciwników reżimu Łukaszenki w Polsce, uważa, że atak na Ukrainę od strony Białorusi jest tylko kwestią czasu.

Czytaj więcej

Ciemne chmury nad krajem Aleksandra Łukaszenki. „Na Białorusi szykują się do wojny”
22:54
17.10.2022

Stan wyjątkowy w Jejsku po katastrofie Su-34

Władze lokalne poinformowały, że w Jejsku, w miejscu katastrofy wojskowego Su-34 wprowadzono stan wyjątkowy. Według Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych w wyniku zdarzenia zginęły cztery osoby, a ponad 20 jest rannych.

22:26
17.10.2022

Rosyjskie lotnictwo stara się nie przekraczać linii frontu w obawie przed zestrzeleniem

Wszystko przez skuteczność ukraińskiej obrony powietrznej. To dlatego Rosjanie atakują tzw. amunicją krążącą (dronami kamikadze) kupioną w Iranie i trudną do zniszczenia.

Czytaj więcej

Ataki na infrastrukturę cywilną nie wpływają na przebieg walk na froncie. Ukraińska armia cały czas posuwa się do przodu
21:39
17.10.2022

Szefowie niemieckiej służby wywiadowczej ostrzegają przed działaniami Rosji

Działania Putina to „wypowiedzenie wojny całemu wolnemu demokratycznemu światu” – powiedział podczas posiedzenia w Bundestagu Bruno Kahl, szef Federalnej Służby Wywiadowczej (BND).

Czytaj więcej

Niemieckie służby wywiadowcze ostrzegają przed Rosją
21:20
17.10.2022

Unia Europejska może zapłacić Elonowi Muskowi za dalsze wspieranie systemów Starlink na Ukrainie

Temat był omawiany przez szefów dyplomacji państw członkowskich.

Czytaj więcej

UE rozważa zapłacenie Muskowi za dalsze dostarczanie Ukrainie systemów Starlink
20:37
17.10.2022

USA mogą nałożyć sankcje na Iran za sprzedaż broni Rosji

Zdaniem mediów Rosjanie otrzymają niedługo irańskie rakiety, które będą mogli wykorzystać na Ukrainie.

Czytaj więcej

Amerykanie chcą nałożyć sankcje na Iran za sprzedaż rakiet Rosji
20:12
17.10.2022

3 ofiary, 21 rannych w katastrofie w Jejsku

Rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformowało o co najmniej 3 ofiarach śmiertelnych i 21 rannych w katastrofie Su-34 w Jejsku. Liczby te mogą wzrosnąć, na miejscu cały czas pracują służby ratunkowe. 

20:06
17.10.2022

MSZ Ukrainy nazywa Iran wspólnikiem rosyjskiej agresji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że dostarczenie przez Iran Rosji broni do prowadzenia wojny na pełną skalę czyni ją współwinną agresji i zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy.

19:42
17.10.2022

Katastrofy rosyjskich samolotów efektem sankcji?

Według obliczeń ukraińskiego Ministerstwa Obrony rosyjska armia straciła od 24 lutego w walkach 268 samolotów. Ale niezależne, rosyjskie wydanie The Bell podliczyło, że w tym czasie oprócz samolotów zestrzelonych przez Ukraińców rosyjska armia straciła też co najmniej dziesięć maszyn, które rozbiły się z powodu różnych awarii. 

Czytaj więcej

Su-34 rozbił się w Jejsku. Dziesiąta katastrofa w ciągu ośmiu miesięcy
19:25
17.10.2022

Nowy ambasador Ukrainy przybył do Niemiec i poprosił o więcej broni

Ołeksij Makiejew, nowy ambasador Ukrainy w Berlinie, podziękował Niemcom za pomoc i zapowiedział, że będzie działał na rzecz zwiększenia dostaw broni na Ukrainę. - Dziękuję rządowi federalnemu za wszelką pomoc i broń, które zostały wysłane na Ukrainę, abyśmy mogli bronić się w tej barbarzyńskiej wojnie. Muszę być szczery: potrzebujemy więcej, dużo więcej. I będę pracował, abyśmy my, Europejczycy – Ukraińcy i Niemcy – uczynili naszą Europę bezpieczną – powiedział w nagraniu umieszczonym na Twitterze.

19:16
17.10.2022

108 Ukrainek uwolnionych w ramach wymiany więźniów z Rosją

"Kolejna wymiana jeńców na szeroką skalę została przeprowadzona dzisiaj ... uwolniliśmy z niewoli 108 kobiet. Była to pierwsza całkowicie kobieca wymiana" - poinformował szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

19:16
17.10.2022

Niemcy nie zamkną swojego atomu. Jest decyzja

Rezygnacja Niemiec z atomu jest coraz bardziej kwestionowana w obliczu światowego kryzysu energetycznego wywołanego wojną na Ukrainie. Rosja prawie całkowicie odcięła dostawy gazu do Niemiec z powodu wsparcia UE dla Kijowa.

Czytaj więcej

Niemcy miały zamknąć elektrownie jądrowe do końca 2022. Zmieniono decyzję
19:04
17.10.2022

Ukraina wkrótce otrzyma pierwsze systemy obrony powietrznej NASAMS

Ukraina wkrótce otrzyma pierwsze systemy obrony powietrznej NASAMS, a ukraińskie wojsko kończy szkolenie w zakresie ich obsługi - poinformował na Facebooku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow

„Wkrótce spodziewamy się dostawy pierwszych systemów obrony powietrznej NASAMS, nasi żołnierze kończą opanowywanie sprzętu. Ponadto tysiące naszych żołnierzy przeszło szkolenie, a dziesiątki tysięcy przygotowują się do ćwiczeń w krajach partnerskich” – napisał minister obrony Ukrainy. Reznikow wyraził też wdzięczność minister obrony Hiszpanii Margaricie Robles za „bardzo szybką decyzję o dostarczeniu systemów przeciwlotniczych HAWK”.

18:41
17.10.2022

Węgrzy jako jedyni w UE odmówili poparcia dla szkolenia ukraińskich żołnierzy

- Nie będziemy uczestniczyć w tej misji szkoleniowej i nie wyślemy na nią żadnych instruktorów - zapowiedział szef MSZ Węgier.

Czytaj więcej

UE zgadza się na misje szkoleniowe dla Ukraińców. Tylko Węgrzy odmówili
18:31
17.10.2022

Znów alarm powietrzny w Kijowie

Wieczorem w Kijowie i obwodzie kijowskim ponownie ogłoszono alarm przeciwlotniczy - poinformowała miejscowa administracja wojskowa. „Alarm powietrzny w rejonie Kijowa. Czekajcie na dalsze wiadomości” - czytamy w komunikacie na Telegramie 

18:08
17.10.2022

Gazprom podał wyniki za ostatnie 9,5 miesiąca

Sprzedaż rosyjskiego gazu na rynek europejski zmniejszyła się od początku roku o 42 proc., a wydobycie spadło o 18 procent.

Czytaj więcej

Chude miesiące Gazpromu. Rosyjski koncern podał wyniki
18:02
17.10.2022

Musk porównuje Krym do Hawajów

"Z ich perspektywy utrata Krymu jest jak utrata Hawajów i Pearl Harbor dla USA" - mówi o Rosjanach Elon Musk.

Czytaj więcej

Elon Musk: Krym jest dla Rosji tak samo ważny jak Hawaje dla USA
18:00
17.10.2022

Katastrofa rosyjskiego samolotu wojskowego. Maszyna uderzyła w budynek mieszkalny.

Do zdarzenia doszło w w mieście Jejsk w Kraju Krasnodarskim, ok. 70 km od Mariupola.

Czytaj więcej

Katastrofa rosyjskiego bombowca Su-34 w Jejsku. Rozbił się o budynki mieszkalne
17:37
17.10.2022

Ważny apel ukraińskiej minister ws. zdjęć irańskich dronów

„Dzisiaj Ukraina została ponownie zaatakowana przez irańskie drony kamikaze. Następnie niektórzy użytkownicy sieci społecznościowych opublikowali zdjęcia szczątków Shahedów” - napisała na Telegramie Hanna Malar, ukraińska wiceminister obrony. „Musimy nauczyć się myśleć jak żołnierz” - podkreśliła jednak, apelując, by nie publikować w internecie takich zdjęć, a zwłaszcza fragmentów szczątków, na których widać numery identyfikacyjne. Zwróciła uwagę, że „z tych danych wróg może wyciągnąć dla niego ważny wniosek - czy dany dron osiągnął cel”. Dodatkowo rosyjskie media „mogą wykorzystać ten fakt do celów propagandowych”. „Unikajmy nieświadomego rozpowszechniania informacji wywiadowczych” - zaapelowała. 

17:15
17.10.2022

Prezydent: Agresja na Ukrainę prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego

- Bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo poważnie zagrożone, szczególnie wprost mówiąc, w efekcie napędzanej imperialistyczną pychą zbrodniczej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, która w tak silny sposób dotyka tę część Europy, w której ja żyję wraz ze wszystkimi Polakami, w której żyją narody naszej części Europy – powiedział Andrzej Duda podczas World Food Forum w Rzymie.

Prezydent: Agresja na Ukrainę prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego - Bezpieczeństwo żywnościowe jest bardzo poważnie zagrożone, szczególnie wprost mówiąc, w efekcie napędzanej imperialistyczną pychą zbrodniczej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, która w tak silny sposób dotyka tę część Europy, w której ja żyję wraz ze wszystkimi Polakami, w której żyją narody naszej części Europy – powiedział Andrzej Duda podczas World Food Forum w Rzymie. - Agresja na Ukrainę prowadzi do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa żywnościowego nie tylko Ukraińców, ale aż 345 milionów ludzi w 82 krajach. W tej efekcie liczba osób cierpiących chroniczny głód, może wzrosnąć nawet o 47 milionów w skali świata. Wbrew sianej przez Rosję dezinformacji obwiniającej o to Zachód. To nie sankcje, ale rosyjskie działania przyczyniły się do tak znacznego spadku dostępności i wzrostu cen żywności, nawozów i nośników energii, których Rosja jest ważnym eksporterem - dodał prezydent. 

17:12
17.10.2022

Szefowa MSZ Niemiec potępiła poranny atak dronów na Kijów

Annalena Baerbock, szefowa niemieckiej dyplomacji, przed naradą ministrów spraw zagranicznych krajów UE w Luksemburgu oceniła, że dzisiejszy rosyjski atak irańskimi dronami na Kijów potwierdza „brutalność, z jaką ta wojna się toczy”. Podkreśliła, że społeczność międzynarodowa nie zaakceptuje tak rażących naruszeń prawa międzynarodowego. Według niej rosyjski reżim „reaguje z jeszcze większym okrucieństwem”.

17:06
17.10.2022

Mer Moskwy dziękuje za mobilizację. Nie będzie więcej powołań

W tym samym czasie władze Petersburga odwołały urzędnika, który kierował procesem mobilizacji w mieście.

Czytaj więcej

Moskwa kończy mobilizację. W Petersburgu odwołano urzędnika za nią odpowiedzialnego
16:50
17.10.2022

Jaki sprzęt wojskowy Rosjanie przewożą na Białoruś?

Podano, ile czołgów, pojazdów opancerzonych, dział i moździerzy przybędzie z Rosji na Białoruś wraz z tysiącami rosyjskich żołnierzy.

Czytaj więcej

Rosja wysyła na Białoruś kilkaset pojazdów wojskowych, w tym prawie 200 czołgów
16:31
17.10.2022

Były rosyjski dyplomata: Wojna na Ukrainie może ostatecznie doprowadzić do rozpadu Rosji

- Nikt w Rosji nie ma pozycji Władimira Putina, więc kraj prawdopodobnie wejdzie w okres politycznych zawirowań. Może nawet pogrążyć się w chaosie - uważa Borys Bondarew.

Czytaj więcej

Były rosyjski dyplomata: Inwazja zaplanowana przez Putina może ostatecznie rozbić Rosję
16:30
17.10.2022

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obiekt infrastruktury krytycznej w Winnicy

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obiekt infrastruktury krytycznej w Winnicy Obiekt infrastruktury krytycznej został trafiony przez rosyjski pocisk w Winnicy - poinformował szef administracji obwodu winnickiego Serhij Borzow. „Obwód winnicki jest ponownie pod ostrzałem rakietowym. Jest trafienie w krytyczny obiekt infrastruktury” - napisał na Telegramie. Nie ma na razie doniesień o ofiarach. 

16:29
17.10.2022

Rosyjski aparat represji dostanie 14, a armia 17 proc. kasy państwa

Rosyjska Izba Obrachunkowa (odpowiednik polskiego NIK) opublikowała w poniedziałek swoją analizę projektu budżetu Rosji na lata 2023-2025. Najbardziej wzrosną wydatki na aparat represji i wojsko.

Czytaj więcej

Rosja zwiększy wydatki na wojsko kosztem gospodarki, edukacji i służby zdrowia
15:54
17.10.2022

Kontrwywiad Czech: Rosyjski agent działał w kraju. Był powiązany z dziennikarzami i politykami

Informacje na temat prowadzonych przez Rosjan działań znalazły się w raporcie podsumowującym ubiegły rok.

Czytaj więcej

W Czechach działał rosyjski agent. Miał powiązania z politykami i dziennikarzami
15:26
17.10.2022

Lider donieckich separatystów informuje o wymianie jeńców

Denis Puszylin, samozwańczy przywódca Donieckiej Republiki Ludowej na okupowanej wschodniej Ukrainie zapowiedział, że w poniedziałek dojdzie do wymiany 110 więźniów.

Rosyjska państwowa agencja RIA Novosti poinformowała, że zamieścił on w serwisie Telegram wpis, z którego wynika, że dziś dojdzie do wymiany 110 Rosjan na 110 Ukraińców. 

"Oddajemy Kijowowi głównie kobiety. Z lochów ukraińskiego reżimu wraca do domu 80 cywilnych marynarzy, którzy byli zakładnikami. Wolność otrzymuje również 30 serwisantów z Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej i innych regionów Federacji Rosyjskiej" - przekazał Puszylin.

15:24
17.10.2022

Wzrosła liczba ofiar ataku drona w Kijowie

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że w wyniku porannego ataku na stolicę Ukrainy zginęły co najmniej cztery osoby.

Pod gruzami zniszczonych budynków wciąż mogą znajdować się ludzie. Troje rannych trafiło do szpitala. 

15:17
17.10.2022

Owsiannikowa uciekła z Rosji

Była rosyjska dziennikarka przebywa pod ochroną jednego z państw w Europie.

Czytaj więcej

Była rosyjska dziennikarka Owsiannikowa uciekła z Rosji
14:59
17.10.2022

Liczba ofiar poniedziałkowego ataku Rosjan na Kijów wzrosła do czterech

Trzy osoby ranne w ataku, jaki Rosja przeprowadziła z użyciem dronów-kamikadze, trafiły do szpitali - podaje ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

14:49
17.10.2022

W Moskwie zakończyła się częściowa mobilizacja

O zakończeniu częściowej mobilizacji w Moskwie poinformował mer Moskwy, Sergiej Sobianin. Sobianin napisał na swoim blogu, że zadania, które zostały postawione w dekrecie o częściowej mobilizacji oraz instrukcje Ministerstwa Obrony Rosji, zostały "w całości wypełnione".

14:32
17.10.2022

Opublikowano nagranie pokazujące strącenie drona-kamikadze przez ostrzeliwujących go z karabinów automatycznych policjantów

Nagranie wykonano w Kijowie, 17 października.

14:29
17.10.2022

Białoruski resort obrony: Na Białoruś przyjedzie 9 tys. rosyjskich żołnierzy

9 tys. rosyjskich żołnierzy i kilkaset pojazdów opancerzonych dotrze na Białoruś z Rosji, by wejść w skład wspólnego zgrupowania sił rosyjskich i białoruskich, które ma zapewniać bezpieczeństwo zachodniej granicy kraju - poinformował białoruski resort obrony. Z Rosji ma dotrzeć na Białoruś między innymi 170 czołgów. 

14:25
17.10.2022

Niemiecki wywiad ostrzega przed inwestycjami Chin w obiekty infrastruktury krytycznej

W Niemczech toczy się debata na temat tego, jak zmniejszyć zależność kraju od Chin, największego partnera handlowego Niemiec, po tym jak inwazja Rosji na Ukrainę pokazała z jakim zagrożeniem może wiązać się uzależnienie od asertywnego, autorytarnego państwa.

Czytaj więcej

Szef wywiadu Niemiec: Rosja to burza, Chiny to zmiana klimatyczna
14:02
17.10.2022

Na kanałach w serwisie Telegram pojawiają się informacje o eksplozjach w obwodzie winnickim

Eksplozje mają być też słyszane w obwodach żytomierskim i czernihowskim.

14:00
17.10.2022

Trzech Rosjan i jedną Rosjankę aresztowano w Rosji za fotografowanie tajnych obiektów

W ubiegłym tygodniu norweska policja aresztowała mężczyznę posiadającego obywatelstwa Rosji i Izraela na granicy, po tym jak w jego samochodzie znaleziono drony. Aresztowano też Rosjanina, który sterował dronem latającym w rejonie lotniska w Tromsoe.

Czytaj więcej

Norwegia: Aresztowano czworo Rosjan za fotografowanie tajnych obiektów
13:41
17.10.2022

Gubernator obwodu chmielnickiego informuje o ataku powietrznym

Serhij Gamalij, gubernator obwodu chmielnickiego, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o ataku powietrznym na obwód, na czele którego stoi.  Z jego wpisu wynika, że w obwodzie słychać eksplozje. Gubernator wzywa mieszkańców do pozostania w schronach. Rakiety miały zostać wystrzelone w kierunku obwodu chmielnickiego z rejonu Morza Kaspijskiego.

13:33
17.10.2022

Kliczko: W ataku na Kijów zginęła kobieta w szóstym miesiącu ciąży i jej mąż

- Rosja to państwo terrorystyczne - podkreślił mer Kijowa.

13:22
17.10.2022

Arestowycz: W kierunku Kijowa wystrzelono trzy pociski Kalibr. Wszystkie zestrzelono

Trzy rosyjskie pociski manewrujące Kalibr miały zostać w poniedziałek wystrzelone przeciwko celom w Kijowie. Wszystkie zostały zestrzelone przed dotarciem do celu - poinformował doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

13:13
17.10.2022

Rosjanom przybywa niewykorzystanego gazu

Groźby prezesa Gazpromu Aleksieja Millera o całkowitym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gaz na unijny rynek, jako reakcji na limit cenowy, nie zrobiła wrażenia na rynku. Gaz tanieje, a Rosjanie nie mają co z robić z jego zapasami.

Czytaj więcej

Gazprom grozi, gaz tanieje. Wypowiedzi prezesa nie zrobiły wrażenia na rynku
12:56
17.10.2022

Prezydent Gruzji nie wyklucza wprowadzenia wiz dla Rosjan

Salome Zurabiszwili nie wykluczyła możliwości rozważenia wprowadzenia wiz dla obywateli Rosji wjeżdżających do jej kraju. Zurabiszwili mówiła o tym w czasie konferencji po spotkaniu z prezydent Mołdawii, Maią Sandu, w Kiszyniowie. Gruzja miałaby wprowadzić wizy dla Rosjan w związku z dużym napływem obywateli Rosji do tego kraju po ogłoszeniu przez prezydenta Rosji, Władimira Putina, częściowej mobilizacji. 

12:54
17.10.2022

Liczba ofiar ataku na Kijów wzrosła do trzech

Kijów, według słów mera miasta, Witalija Kliczki, zaatakowało 28 dronów. 23 zostały zestrzelone.

Czytaj więcej

Kliczko: Kijów zaatakowało 28 dronów. Putin chce Ukrainy bez Ukraińców
12:38
17.10.2022

Izrael dostarczy broń Ukrainie? Jest reakcja Miedwiediewa

Były prezydent Rosji jednoznacznie zareagował na słowa izraelskiego ministra w sprawie pomocy wojskowej z Izraela dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Jeśli Izrael dostarczy broń Ukrainie, zniszczy wszelkie relacje z Rosją
12:19
17.10.2022

Resort obrony Rosji: Zaatakowaliśmy infrastrukturę energetyczną Ukrainy

- Wszystkie wyznaczone cele zostały trafione - mówił rzecznik resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow.

Czytaj więcej

Rosja potwierdza ataki na infrastrukturę energetyczną na Ukrainie
11:52
17.10.2022

Rosyjski atak uszkodził infrastrukturę energetyczną w północnych i środkowych obwodach Ukrainy

Informacje takie przekazał ukraiński operator sieci energetycznej, Ukrenergo, Spółka poinformowała jednocześnie, że sytuacja jest pod kontrolą, a ekipy remontowe naprawiają uszkodzenia. Ukrenergo nie wyklucza jednak czasowych przerw w dostaw energii elektrycznej.

11:32
17.10.2022

Atak drona w Kijowie. Fotoreporter zarejestrował całe zdarzenie

Fotograf agencji AFP na serii zdjęć uchwycił moment, na którym widać atak rosyjskiego drona na Kijów.

Czytaj więcej

Seria zdjęć pokazuje skutki porannego ataku na Kijów
11:27
17.10.2022

Iran dostarczy Rosji pociski balistyczne, UE nałoży nowe sankcje na Teheran?

W ramach dostaw broni z Iranu do Rosji mają trafić m.in. dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu - Fateh-110 i Zolfaghar, a także dwa rodzaje pocisków ziemia-ziemia irańskiej produkcji.

Czytaj więcej

Iran dostarczy Rosji pociski balistyczne?
10:55
17.10.2022

Siły Powietrzne Ukrainy: Od niedzielnego wieczora zestrzeliliśmy 37 rosyjskich dronów

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, Jurij Ignat, na konferencji prasowej poinformował, że ok. 85-86 proc. dronów uczestniczących w nocnych i porannych atakach na cele na Ukrainie, zostało strąconych. - To dość dobry wynik naszej obrony przeciwlotniczej, ta liczba będzie rosła w przyszłości - podkreślił Ignat dodając, że wszystkie drony nadleciały od południa.

10:46
17.10.2022

Premier Ukrainy po ataku na Kijów domaga się kolejnych sankcji wobec Rosji

Denys Szmyhal na swoim profilu na Twitterze pisze, że Rosja "ponownie zaatakowała cele cywilne i energetyczne na Ukrainie". "Budynek mieszkalny w Kijowie jest wśród celów terrorystów. Są ranni. Odpowiedź świata na te przestępstwa musi być jednoznaczna: więcej wsparcia dla Ukrainy i więcej sankcji wobec agresora" - dodaje.

10:44
17.10.2022

Rzecznik MSZ Iranu twierdzi, że Teheran nie dostarcza uzbrojenie żadnej ze stron wojny na Ukrainie

Nasser Kanaani mówił o tym na cotygodniowej konferencji prasowej po tym jak rankiem z użyciem dronów-kamikadze Shahed-136, irańskiej produkcji, został zaatakowany Kijów.

Czytaj więcej

MSZ Iranu: Nie dostarczyliśmy dronów-kamikadze Rosji
10:43
17.10.2022

Podolak: Rosja powinna zostać wykluczona z G20

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak wyraził pogląd, że Rosja powinna zostać wykluczona z grupy G20, skupiającej 19 państw oraz UE.

10:35
17.10.2022

Kliczko: Spod gruzów wydobyto ciało kobiety

Mer Kijowa Witalij Kliczko podał, że spod gruzów budynku w rejonie szewczenkowskim stolicy Ukrainy po porannym ataku dronów wydobyto ciało kobiety. Pod gruzami znajduje się jeszcze jeden człowiek, trwa akcja ratunkowa.

10:12
17.10.2022

Zełenski: Przez całą noc i rano wróg terroryzował cywilów

Po ostatnich atakach rosyjskich na ukraińskie miasta, w tym atak dronów-kamikadze na cele w Kijowie, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że drony-kamikadze atakują cele na całej Ukrainie, a "w Kijowie zaatakowany został budynek mieszkalny". "Wróg może atakować nasze miasta, ale nas nie złamie. Okupanci zostaną sprawiedliwie ukarani i potępieni przez przyszłe pokolenia. A my zwyciężymy" - napisał Zełenski.

09:51
17.10.2022

Wicepremier Ukrainy, Mychajło Fedorow, zamieszcza nagranie z zaatakowanego dronami-kamikadze Kijowa

Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy, na swoim profilu na Twitterze zamieścił nagranie z zaatakowanego z użyciem dronów-kamikadze Kijowa. Na nagraniu widać uszkodzony dom mieszkalny, pod gruzami którego są ludzie.

09:47
17.10.2022

Maksym Marchenko, gubernator Odessy informuje o rosyjskim ataku rakietowym

"W nocy sześć wrogich dronów kamikadze zostało zniszczonych nad Odessą przez jednostki obrony przeciwlotniczej. Nad ranem okupanci przeprowadzili atak rakietowy na obwód z użyciem rakiety Ch-59. Uszkodziła obiekt infrastruktury. Na szczęście nie ma ofiar" - pisze Marczenko na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:44
17.10.2022

Nowy prezes partii KORWiN przekonuje, że Polska powinna kupować węgiel również z Rosji

- Jeśli chodzi o węgiel, to jeśli spytamy jakiegoś emeryta czy chciałby ogrzać się zimą rosyjskim węglem, czy woli najpierw zmarznąć, a potem zachorować i umrzeć, to prawie każdy emeryt powie, że może to być węgiel nawet z Rosji, zwłaszcza że jest to absolutnie marginalny udział w przychodach państwa rosyjskiego - mówił Sławomir Mentzen w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem. 

Czytaj więcej

Mentzen: Embargo na węgiel wprowadzone przez Morawieckiego było prorosyjskie
09:33
17.10.2022

Ataki dronów. Na południu Ukrainy zadziałała obrona przeciwlotnicza

Ukraińskie dowództwo podało, że nad ranem w reonie Odessy i Mikołajowa zestrzelono piętnaście rosyjskich dronów.

Czytaj więcej

Wybuchy w Kijowie. Ataki dronów, pod gruzami ludzie
09:17
17.10.2022

Dwie osoby uwięzione pod gruzami budynku w Kijowie

09:07
17.10.2022

Między 3:30 a 6:50 ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad południem Ukrainy 15 dronów-kamikadze

Łącznie, w nocy z 16 na 17 października nad południową Ukrainą zestrzelonych miało zostać 26 dronów Shahed-136 irańskiej produkcji.

08:48
17.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 65 320 żołnierzy, 2 537 czołgów, 5 205 pojazdów opancerzonych, 1 599 zestawów artyleryjskich, 366 wyrzutni rakiet, 187 zestawów przeciwlotniczych, 268 samolotów, 242 śmigłowce, 1 241 bezzałogowych statków powietrznych, 316 pocisków manewrujących, 16 jednostek nawodnych, 3 969 pojazdów (w tym cystern), 144 jednostek sprzętu specjalnego.

08:47
17.10.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 7,075 mln osób

16 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 25,1 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 25,9 tys. osób, a od 24 lutego - 5,28 mln osób.

08:34
17.10.2022

Heraszczenko: W Kijowie dron uderzył w wieżowiec

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko podał, że jeden z dronów, którymi zaatakowano dziś Kijów, uderzył w wieżowiec mieszkalny.

08:18
17.10.2022

Bank UBS alarmuje: Kryzys gazowy potrwa dłużej

Analitycy szwajcarskiej instytucji podnieśli prognozę średnich cen gazu w Europie TTF na przyszły rok z zapowiadanych w 91 euro do 160 euro za MWh. To oznaczałoby, że w 2023 r. średnie ceny będą nawet nieco wyższe niż w 2022 r., do czego przyczynią się większe trudności z odbudową rezerw po zimie, związane z mniejszymi dostawami z Rosji.

Czytaj więcej

Jeden z wielkich banków ostrzega. "Kryzys gazowy potrwa dłużej"
08:08
17.10.2022

Nauka zdalna w Kijowie

Wszystkie placówki edukacyjne w Kijowie przeszły na tryb zdalny - podała kijowska administracja państwowa. Alarm lotniczy trwa.

07:57
17.10.2022

Most Krymski został otwarty dla ruchu autobusów

O sprawie poinformował rosyjski resort transportu. Według agencji Inerfax, rano autobusy kursowały mostem w obie strony. Niedawno most Krymski został uszkodzony w wyniku eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi. Prezydent Rosji Władimir Putin nazwał atak na tę kluczową z punktu widzenia Rosji przeprawę, łączącą Rosję z anektowanym przez Rosję Krymem, "aktem terroryzmu".

07:50
17.10.2022

Doniesienia o eksplozjach w Odessie

Brak bliższych szczegółów.

07:28
17.10.2022

Brytyjski resort obrony: Rosjanie zwiększą przerzuty zaopatrzenia przez Mariupol

Według ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu Mostu Kerczeńskiego "zwiększy się przepływ zaopatrzenia" dla rosyjskich wojsk na południu Ukrainy przez Mariupol.

07:22
17.10.2022

Pojawiają się doniesienia o czwartej i piątek eksplozji w Kijowie

07:11
17.10.2022

Ukraiński serwis Trucha zamieszcza zdjęcie szczątków jednego z dronów, które zaatakowały Kijów

07:08
17.10.2022

Rosjanie ostrzelali obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie sumskim

O ostrzale obwodu sumskiego poinformował jego gubernator, Dmytro Żywicki, Do ataku rakietowego miało dojść po godzinie 5 rano. 

07:05
17.10.2022

Rosjanie całą noc ostrzeliwali obwód dniepropietrowski

Informacje o ostrzale podaje gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko. Rosjanie mieli ostrzeliwać cele w obwodzie z użyciem wyrzutni rakiet Grad i ciężkiej artylerii. Jedna z rakiet miała trafić w obiekt infrastruktury energetycznej wywołując pożar. Intensywnie ostrzeliwany był Nikopol, na który miało spaść ponad 30 pocisków.

06:43
17.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Masowa mobilizacja na okupowanych ziemiach Ukrainy

"Okupanci próbują uzupełnić swoje straty w ludziach i masowo mobilizują mężczyzn na tymczasowo okupowanych ziemiach. Według dostępnych informacji w Stanicy Ługańskiej, w obwodzie ługańskim, pracownicy służb komunalnych są przymusowo rejestrowani byli do służby wojskowej i przeszli tzw. badania medyczne. Zgodnie z ich wynikami wszyscy są zdolni do służby wojskowej" - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym komunikacie.

06:36
17.10.2022

Mer Kijowa informuje o pożarze budynku w centrum Kijowa po ataku z użyciem dronów

Do ataku doszło tydzień po zmasowanym ataku rakietowym, który Rosja przeprowadziła na ukraińskie miasta, w tym na Kijów. W atakach sprzed tygodnia zginęło 20 osób.

Czytaj więcej

Rosjanie zaatakowali Kijów. Eksplozja w centrum stolicy
06:24
17.10.2022

Ze słów Putina wynika, że do wojska powołano już 222 tysiące osób z zaplanowanych 300 tysięcy

Pozostałych będą wzywać jeszcze przez dwa tygodnie. Spośród zmobilizowanych – jak poinformował Putin – 16 tysięcy znajduje się już na pierwszej linii frontu. Szkolenie poborowych trwa jedynie 10–25 dni.

Czytaj więcej

Rosjanie strzelają do siebie
06:17
17.10.2022

Mała Narew wpisuje się w forsowny polski wyścig zbrojeń

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wrześniu rekordowe wydatki na modernizację i wzmocnienie armii. Tylko w przyszłym roku nakłady sięgną 138 mld zł, z czego 100 mld wyda budżet państwa, a resztę zapewnią inne gwarantowane przez państwo źródła, m.in. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych - piszemy w "Rzeczpospolitej".

Czytaj więcej

Rakietowa Mała Narew gotowa na iskandery
06:09
17.10.2022

Media z Ukrainy informują, że stolica została zaatakowana przy użyciu dronów-kamikadze Shahed-136

06:07
17.10.2022

Mer Kijowa informuje o potężnej eksplozji w centrum stolicy

Do eksplozji miało dojść w rejonie szewczenkowskim, w centrum Kijowa. Szczegóły dotyczące ataku na stolicę Ukrainy mają zostać podane później.

05:58
17.10.2022

AFP: W Kijowie słychać było dwie eksplozje

05:52
17.10.2022

ISW: Odzyskanie Krymu przez Ukrainę ma strategiczne znaczenie dla NATO

Think tank zwraca uwagę, że kontrolowanie Krymu pozwala "umieścić Rosji samoloty wojskowe w Sewastopolu, o 300 km dalej na zachód niż znajdują się bazy lotnictwa na terytorium Federacji Rosyjskiej".

Czytaj więcej

Think tank z USA: W interesie NATO jest odzyskanie Krymu przez Ukrainę
05:31
17.10.2022

Matka nieślubnych dzieci Szojgu chce nadal móc mieszkać na Litwie

Departament Bezpieczeństwa Litwy uważa, że obecność Jeleny Kamińskiej na Litwie może zagrażać bezpieczeństwu narodowemu.

Czytaj więcej

Matka nieślubnych dzieci Szojgu walczy o prawo do mieszkania na Litwie
05:04
17.10.2022

NATO rozpoczyna ćwiczenia z odstraszania nuklearnego

Ćwiczenia potrwają do 30 października. Weźmie w nich udział do 60 samolotów, w tym bombowce strategiczne z USA.

Czytaj więcej

NATO rozpoczyna ćwiczenia z udziałem bombowców strategicznych z USA
04:29
17.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe" podało nowe dane o stratach Rosji

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo miało przeprowadzić 15 uderzeń na wroga na froncie południowym, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe zrealizowały na tym odcinku frontu 230 misji ogniowych. Rosjanie mieli stracić ok. 50 żołnierzy, dwa czołgi, trzy haubice typu Msta i Hiacynt, moździerz, zestaw przeciwlotniczy Tor, trzy pojazdy opancerzone. Uszkodzona miała zostać wyrzutnia rakiet Grad oraz trzy inne pojazdy wojskowe.

04:20
17.10.2022

Od 22 lipca z ukraińskich portów wypłynęło niemal 7,7 mln ton żywności

W niedzielę ukraińskie porty nad Morzem Czarnym opuściły cztery statki, na pokładzie których znajdowało się niemal 140 tys. ton żywności - podaje Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego z 22 lipca. Jeden statek wypłynąły do portu w Chinach, jeden - do Kenii, jeden - do Francji, a jeden do Włoch. Łącznie, od 22 lipca, ukraińskie porty opuściło 345 statków, na pokładzie których znajdowało się 7 689 050 ton żywności.

04:19
17.10.2022

Zełenski: Na froncie są skazańcy z długimi wyrokami za poważne przestępstwa

Prezydent Ukrainy powiedział, że w walkach w Donbasie Rosjanie rzucili do walki przeciwko Ukraińcom "wszystkich, których mogli", w tym 2000 więźniów.

Czytaj więcej

Zełenski ujawnia, gdzie toczą się ciężkie walki. "Rzucili wszystkich, których mogli"
04:18
17.10.2022

Pociągi z rosyjskimi żołnierzami przyjeżdżają na Białoruś

Żołnierze z Rosji mają współtworzyć zgrupowanie regionalne z żołnierzami z Białorusi.

Czytaj więcej

Rosyjscy żołnierze będą stacjonować na Białorusi. Wiadomo, ilu ich będzie
04:18
17.10.2022

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 235