Reklama

NATO rozpoczyna ćwiczenia z udziałem bombowców strategicznych z USA

Siły Powietrzne NATO od 17 października biorą udział w ćwiczeniach z zakresu odstraszania nuklearnego - informuje Sojusz. Ćwiczenia potrwają do 30 października.

Publikacja: 17.10.2022 05:03

Bombowiec strategiczny B-52

Bombowiec strategiczny B-52

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 236

Ćwiczenia "Steadfast Noon" rozpoczynają się w czasie, gdy jako realny scenariusz rozważane jest użycie przez Rosję taktycznej broni jądrowej w konflikcie na Ukrainie.

NATO podkreśla jednak, że rozpoczynające się w poniedziałek ćwiczenia są rutynowe i nie są powiązane z żadnymi bieżącymi wydarzeniami na świecie.

W ćwiczeniach wezmą udział żołnierze z 14 państw oraz do 60 samolotów różnego typu, w tym myśliwce czwartej i piątej generacji, a także samoloty zwiadowcze i latające cysterny.

Czytaj więcej

Zełenski ujawnia, gdzie toczą się ciężkie walki. "Rzucili wszystkich, których mogli"
Reklama
Reklama

"Tak jak w poprzednich latach w ćwiczeniach wezmą udział bombowce dalekiego zasięgu B-52" - podkreśla Sojusz w komunikacie dodając, że w tym roku amerykańskie bombowce strategiczne przylecą na ćwiczenia z bazy sił powietrznych w Dakocie Północnej.

60

Tyle samolotów różnego typu weźmie udział w ćwiczeniach NATO

"Loty szkoleniowe odbędą się nad Belgią, która jest gospodarzem ćwiczeń, a także nad Morzem Północnym i Wielką Brytanią" - podaje NATO.

Ćwiczenia "Steadfast Noon" co roku są organizowane przez inny kraj NATO. - Te ćwiczenia pomagają zapewnić, że środki odstraszania nuklearnego NATO pozostają bezpieczne i skuteczne - wyjaśniła rzeczniczka Sojuszu, Oana Lungescu.

Zgodnie z aktualną Koncepcją Strategiczną NATO "celem zdolności nuklearnych Sojuszu jest zachowanie pokoju (...) i odstraszanie agresji". Sojusz zapewnia przy tym, że celem NATO jest "uczynienie świata bezpieczniejszym dla wszystkich" i "stworzenie środowiska bezpieczeństwa dla świata bez broni atomowej". 

Konflikty zbrojne
Sondaż: Ukraińcy ufają Europie, coraz mniej Stanom Zjednoczonym
Konflikty zbrojne
Chińskie wojsko ćwiczyło wokół Tajwanu. Władze wyspy wskazały, jaki był cel
Konflikty zbrojne
Wasyl Maluk, szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosił rezygnację
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1411
Konflikty zbrojne
Donald Trump o ataku na Wenezuelę: Ludzie nie widzieli takiego od II wojny światowej
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama