04:35
07.10.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 226
00:15
07.10.2022

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.

00:09
07.10.2022

Więcej broni dla Ukrainy z UE

Decyzja zapadła podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Czytaj więcej

Unia Europejska wyśle więcej broni na Ukrainę, w tym francuskie haubice
23:44
07.10.2022

Liczba ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże wzrosła do 7

Gubernator obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Zaporoże 6 października zginęło siedem osób.

23:15
06.10.2022

Erdogan ogłosił, że 7 października będzie rozmawiać z Putinem

Prezydent Turcji podkreślił, że jest jedynym politykiem, który toczy otwarty dialog zarówno z Rosją, jak i Ukrainą.

22:44
06.10.2022

Łukaszenko o zagrożeniu nuklearnym ze strony Polski

- Już dawno zgodzili się z Amerykanami, że arsenały będą w Polsce. Co to oznacza? Że naprawdę stoimy przed atakiem taktyczną bronią jądrową - skomentował  Łukaszenko słowa prezydenta Dudy.

Czytaj więcej

Łukaszenko komentuje słowa Dudy: To groźba ataku nuklearnego
22:32
06.10.2022

Ochotnik z „Karpackiej Siczy”: Mamy tak wiele zdobyczy, że nie wiemy, co z nią robić

- Nasz oddział zaczynał jako batalion zwykłej piechoty, a teraz najwyraźniej zostaniemy zmechanizowanym – powiedział Rusłan Andrejko z ochotniczej „Karpackiej Siczy”. Rosyjski „land lease” (jak nazywają go w Kijowie) to 460 czołgów (z Zachodu dostali 320), 448 bojowych wozów piechoty (od sojuszników – 210) czy 195 transporterów opancerzonych (40 z Zachodu).

Czytaj więcej

Byle tylko zatkać poborowymi dziury we froncie. „Pierwszy oddział poszedł i ze stu ludzi wróciło ośmiu”
22:07
06.10.2022

Zełenski: Powinno się uniemożliwić użycie broni jądrowej przez Rosję

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jeśli Federacja Rosyjska użyje broni jądrowej, świat nigdy nie wybaczy ani prezydentowi Federacji Rosyjskiej, ani samej Rosji.

Czytaj więcej

Zełenski o prewencyjnym uderzeniu na Rosję
21:33
06.10.2022

Ukraina odzyskała 500 km kw. w obwodzie chersońskim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził dziś wieczorem, że Siły Zbrojne odzyskały ponad 500 kilometrów kwadratowych terytorium w  obwodzie chersonskim.

21:08
06.10.2022

Ministerstwo Obrony Ukrainy: Ponad połowa wystrzelonych irańskich dronów zniszczona

20:38
06.10.2022

Norwegia ogranicza dostęp rosyjskich statków rybackich do swoich portów

Norweski rząd postanowił ograniczyć dostęp do swoich portów rosyjskim statkom rybackim. - Niedawne wydarzenia, w tym nielegalna aneksja ukraińskich terytoriów Ukrainy przez Rosję, ataki na gazociągi na Morzu Bałtyckim i zwiększona aktywność dronów sprawiły, że rząd jeszcze bardziej zwiększył swoją gotowość. Uważnie monitorowaliśmy działania Rosji na wodach norweskich oraz w norweskich portach. Mamy informacje, które wskazują na potrzebę wzmocnienia kontroli nad rosyjskimi statkami rybackimi – powiedziała minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt.

Zgodnie z decyzją rządu norweskiego rosyjskie statki rybackie będą mogły wejść tylko do trzech portów - w Kirkenes, Tromsoe i Batsfjord.

20:13
06.10.2022

Rosjanie uciekli przed mobilizacją na Alaskę

Trwa ustalanie, czy mężczyźni mogą wjechać na terytorium USA.

Czytaj więcej

Dwóch Rosjan uciekło z kraju. Łódką na Alaskę
19:25
06.10.2022

Reznikow: Rosja to więzienie, które zaatakowało Ukrainę

Nie można powiedzieć, że ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej nie istnieje, ale przywódcy czołowych krajów świata ostrzegli Federację Rosyjską przed jej niszczycielskimi skutkami. Ponadto nikt nie wie, w jakim stanie jest teraz ta broń - powiedział w rozmowie z Forbes Ukraine minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

- Cały potencjał nuklearny Rosji zakończył się w 1997 roku. A kiedy ostatni raz testowali broń nuklearną? Pod koniec lat 90. w Kazachstanie (...). Gdzie mają jej użyć? Na linii frontu zniszczą nie tylko ukraińskie, ale i własne jednostki? Na Morzu Czarnym, wokół którego są trzy kraje NATO? – pytał szef MON.

- Mówimy wszystkim partnerom: przestańcie się bać Rosji. To nie druga armia świata, to żebracy, maruderzy i gwałciciele. To więzienie, które zaatakowało Ukrainę - powiedział Reznikow.

19:21
06.10.2022

Szmyhal wezwał Grecję do poparcia wniosku Ukrainy o przyjęcie do NATO

Szefowie rządów Ukrainy i Grecji odbyli w czwartek rozmowę telefoniczną. Po jej zakończeniu premier Denys Szmyhal wezwał Grecję do poparcia starań Ukrainy o wstąpienie do NATO i promocji wpisania Odessy na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poinformował też na Twitterze, że w trakcie rozmowy z premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem omówiono m. in. sytuację w Zaporożu i działanie korytarzy zbiorowych.

18:58
06.10.2022

Matka Rosjanina odmawiającego powołania do wojska: Każdy wie, że w Ukrainie toczy się wojna

- Każdy wie, że w Ukrainie toczy się wojna. Ale każdy żyje swoim życiem. Na wojnę w Ukrainie poszli ci, którzy zdecydowali się na to z różnych powodów; ideologicznych, finansowych lub jakichś wewnętrznych przekonań. Teraz władze nagle zarządziły tę mobilizację, z którą wielu ludzi się nie zgadza i żeby w niej nie uczestniczyć, uciekają - tłumaczyła w rozmowie z Deutsche Welle mieszkanka Moskwy, matka jednego z mężczyzn odmawiających powołania do służby wojskowej i udziału w walkach w Ukrainie.

Czytaj więcej

Matki Rosjan odmawiających służby wojskowej. Dlaczego milczą?
18:40
06.10.2022

Finlandia zatwierdziła dziewiąty pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Publiczny nadawca Yle poinformował, że rząd Finlandii zdecydował o przekazaniu Ukrainie dziewiątego już pakietu pomocy wojskowej. Jednak nie zostały ujawnione żadne informacje o tym, kiedy broń zostanie Ukrainie przekazana, w jaki sposób się to stanie ani nawet co najnowszy pakiet zawiera. Minister obrony Antti Kaikkonen powiedział za to, że wojna prawdopodobnie potrwa długo i zapewnił, że Finlandia będzie nadal wspierać Ukrainę.

18:24
06.10.2022

Szef MAEA wybiera się do Moskwy na rozmowę ws. bezpieczeństwa jądrowego

Rafael Grossi pojechał do Kijowa po tym, jak Władimir Putin podpisał dekret o przejęciu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Szef MAEA postanowił po rozmowie z Zełenskim jechać do Moskwy.

Czytaj więcej

Szef MAEA: Zaporoska elektrownia to obiekt ukraiński. Grossi jedzie do Moskwy
18:02
06.10.2022

Agencja RIA cytuje sekretarza generalnego PiS

Rosyjska agencja propagandowa RIA Nowosti odnotowała słowa byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który w RMF FM mówił, że jest za „gotowością rozmawiania o warunkach pokoju, w tym także bezpieczeństwa Ukrainy, nawet z Putinem". RIA zwróciła uwagę, że wypowiedź ta spotkała się z krytyką Krzysztofa Sobolewskiego, sekretarza generalnego PiS. W jego ocenie słowa Komorowskiego „są dowodem na to, jaka polityka byłaby przyjęta wobec Ukrainy, gdyby PO doszła do władzy". Agencja podkreśliła, że Platforma to „największa partia opozycyjna w Polsce".

17:36
06.10.2022

Rosja wywozi Ukraińców z granicy rosyjsko-estońskiej

Według estońskiego ministra spraw wewnętrznych ponad tysiąc ukraińskich uchodźców próbujących przedostać się do Estonii z Rosji,  zostało zatrzymanych i wywiezionych w nieznanym kierunku.

Policja i straż graniczna Estonii zbiera informacje i próbuje ustalić, dokąd wywieziono Ukraińców. Do poszukiwań wykorzystywane są drony.

17:08
06.10.2022

Prezydent Uzbekistanu przyznał Putinowi Order Przyjaźni

Prezydent Rosji został wyróżniony za „ogromny osobisty wkład w rozwój tradycyjnych więzi przyjaźni i współpracy między narodami".

16:34
06.10.2022

Stremousow: Minister obrony powinien się zastrzelić

W nagraniu opublikowanym na Telegramie Kirył Stremousow, wiceszef narzuconej przez Rosję regionalnej administracji wojskowo-cywilnej w Chersoniu, twierdzi, że minister obrony powinien się zastrzelić z powodu błędów w dowodzeniu.

Czytaj więcej

Rosyjski urzędnik: Jako oficer minister obrony powinien się zastrzelić
16:03
06.10.2022

Anektowane terytoria Ukrainy w prognozach pogody rosyjskiej TV

Po nielegalnej aneksji czterech regionów Ukrainy tereny te zaczęły pojawiać się w rosyjskich prognozach pogody.

15:42
06.10.2022

Rosjanie werbowali obrońców Azowstalu do walki z Zachodem i USA

Do prób werbowania doszło już po tym, jak ukraińscy żołnierze zostali zwolnieni z niewoli.

Czytaj więcej

Rosjanie werbowali obrońców Azowstalu do walki z Zachodem i USA
15:19
06.10.2022

Nieoficjalnie: Rosjanie wycofani z Nowej Kachowki

Według zastępcy chersońskiej rady obwodowej Serhija Hłania, rosyjscy żołnierze, którzy stacjonowali w Nowej Kachowce, zostali przeniesieni do Berysławia.

15:14
06.10.2022

Sondaż: Ponad 70 proc. Amerykanów chce dalszego wspierania Ukrainy

Groźby Kremla dotyczące możliwości użycia broni jądrowej nie wpływają na stanowisko mieszkańców USA. Oczekują dalszej wspierania władz w Kijowie.

Czytaj więcej

Sondaż: Rosyjskie groźby nie wpływają na Amerykanów. Większość chce wspierania Ukrainy
14:56
06.10.2022

Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa drony-kamikadze i jednego drona uderzeniowego nad obwodem mikołajowskim 

Informację o zestrzeleniu 6 października dwóch dronów Shahed-136 i jednego drona Mohajer-6 podało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

14:50
06.10.2022

Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły jak dotąd ponad 400 km2 terytorium obwodu chersońskiego

Informacje takie przekazała Natalia Humeniuk, szefowa biura prasowego ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe". Humeniuk dodała, że ofensywa  wobwodzie chersońskim trwa. - Nie wskazujemy kierunków, ale ponad 400 km2 obwodu chersońskiego zostało już wyzwolonych od okupantów. I poruszamy się naprzód - podkreśliła Humeniuk.

14:46
06.10.2022

Szwedzi informują o detonacji rurociągów Nord Stream. Dowody wskazują na celowe działanie

Przeprowadzone śledztwo szwedzkich służb bezpieczeństwa wskazuje na sabotaż. Zabezpieczony materiał ma być poddany dalszej analizie.

Czytaj więcej

Wyciek z gazociągów Nord Stream. Śledztwo Szwecji umacnia podejrzenia o sabotaż
14:43
06.10.2022

Premier Ukrainy, Denys Szmyhal spotkał się z premierem Słowenii

"Rozmawialiśmy o wzmocnieniu sankcji i ukaraniu rosyjskich zbrodni wojennych. Mówiłem o sukcesach ukraińskiej armii, która obecnie chroni cały cywilizowany świat. Wezwałem do wsparcia Ukrainy na drodze do NATO" - napisał ukraiński premier na Twitterze.

14:36
06.10.2022

Przewodnicząca Rady Federacji Rosji: Ziemie należące do Rosji nie mogą być przedmiotem negocjacji z Ukrainą

- Kiedy mówię o negocjacjach (z Ukrainą), wówczas, oczywiście, ich przedmiotem nie może być wejście czterech nowych podmiotów w skład Federacji Rosyjskiej, to jest wykluczone. To jest już część naszej Rosji. Ale możemy zaprzestać walki, jednak na warunkach, które zaoferuje Rosja - powiedziała Walentyna Matwijenko.

Czytaj więcej

Przewodnicząca izby wyższej parlamentu Rosji: Możemy przerwać walkę, na naszych warunkach
14:06
06.10.2022

Ponad 2 tys. ukraińskich żołnierzy broniących Mariupola pozostaje w rosyjskiej niewoli

Taką liczbę podał szef sztabu Pułku Azow, Bohdan Krotewicz, który mówił o tym na konferencji prasowej. - O nikim nie zapominamy. Oficerowie, nasz rząd, media i wolontariusze - wszyscy muszą pamiętać, że w rosyjskiej niewoli wciąż pozostaje 2 tys. obrońców Mariupola - mówił szef sztabu Pułku Azow.

14:03
06.10.2022

Separatyści: Sytuacja na północy obwodu ługańskiego "alarmująca"

"Żołnierze są na pozycjach. Wytyczamy linie obrony. Jest trudno oszacować siły wroga. Są dane o przegrupowaniu, ruchach ciężkiego sprzętu" - napisał Rodion Mirosznik, ambasador separatystycznej, Ługańskiej Republiki Ludowej, na swoim kanale w serwisie Telegram.

Czytaj więcej

Obwód ługański: Separatyści informują o ewakuacji Swatowa i Kreminnej
14:02
06.10.2022

Korupcja w Banku centralnym Ukrainy

Prokuratorzy stawiają zarzuty defraudacji pięciu wysokim urzędnikom.

Czytaj więcej

Szef Narodowego Banku Ukrainy oskarżony o defraudację
13:22
06.10.2022

Bruksela przedstawiła 8 pakiet sankcji nałożonych na Rosję

Bruksela zakazuje obywatelom Wspólnoty przyjmowania intratnych posad w rosyjskich spółkach państwowych.

Czytaj więcej

8 pakiet sankcji unijnych na Rosję: Schroeder już nie zarobi w Gazpromie
13:10
06.10.2022

Rosja nie wyobraża sobie dochodzenia ws. rurociągów Nord Stream bez swojego udziału

Zdaniem wielu komentatorów to Kreml jest odpowiedzialny za uszkodzeni trzech nitek rurociągu do Europy.

Czytaj więcej

Zacharowa: Dochodzenie ws. Nord Stream bez Rosji? Nie do pomyślenia
12:40
06.10.2022

7 października Władimir Putin weźmie udział w nieformalnym szczycie przywódców państw WNP

Szczyt odbędzie się w Sankt Petersburgu. Do WNP należą Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Rosja, Uzbekistan, Azerbejdżan, Mołdawia i Armenia.

12:12
06.10.2022

Szefowa PE: Unia Europejska powinna przekazać Ukrainie czołgi

Roberta Metsola wskazała na czołgi Leopard II, które są na wyposażeniu niektórych państw członkowskich UE.

Czytaj więcej

Szefowa PE apeluje o czołgi dla Ukrainy. Wskazuje m.in. na Niemcy
12:05
06.10.2022

Rada UE zatwierdziła ósmy pakiet sankcji wobec Rosji

O politycznej zgodzie na wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji informowała w środę czeska prezydencja.

12:02
06.10.2022

Sąd w Moskwie skazał obywatela Rosji za próbę zakupu i przemytu części do myśliwca MiG-29 na Ukrainę

O skazaniu poinformował moskiewski departament Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Obywatel Rosji został skazany na trzy lata i dwa miesiące kolonii karnej. Zatrzymano go w czasie operacji kontrolowanej sprzedaży zorganizowanej przez FSB. 

11:42
06.10.2022

Haidai: W okupowanym obwodzie ługańskim Rosjanie powołują do armii chorych i seniorów

Gubernator obwodu ługańskiego pisze, że w rejonie starobielskim i kremińskim rozpoczęła się częściowa mobilizacja, ponieważ Rosjanie zaczęli traktować obwód ługański jako część Rosji, w związku z nielegalną aneksją.

Czytaj więcej

Haidai: Kolaboranci uciekają. Wiedzą, że nasza armia się zbliża
11:10
06.10.2022

Rosyjski rekrut utrzymuje armię

Rosyjscy poborowi muszą sami kupować sobie odzież, sprzęt i leki, ale reżim nie zamierza zwracać im poniesionych kosztów.

Czytaj więcej

Armia sama się żywi i ubiera. Kreml nie zwróci ani rubla rekrutom
11:09
06.10.2022

Rosjanie po raz drugi ostrzelali w czwartek Zaporoże

Ołeksandr Staruch, gubernator Zaporoża poinformował o drugim w czwartek ostrzela miasta przez Rosjan. Do pierwszego ostrzału doszło ok. 5 nad ranem - Rosjanie ostrzelali Zaporoże z użyciem zestawów S-300. Dwie rakiety trafiły w budynki mieszkalne. W ataku zginęły dwie osoby, ok. 10 zostało rannych.

10:54
06.10.2022

Łukaszenko spodziewa się, że realne dochody mieszkańców kraju spadną o ok. 3 proc.

Aleksandr Łukaszenko mówił o tym w czasie spotkania z zarządem Banku Centralnego. W pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku inflacja wyniosła na Białorusi 13,8 proc, rząd Białorusi spodziewa się, że w tym roku wyniesie ona 19 proc.

10:49
06.10.2022

Rosja, która została wykluczona z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich, awansowała w rankingu FIFA

Rosja awansowała na pozycję 33 w rankingu FIFA - wyprzedzając Austrię i Czechy. "Sborna" została wykluczona z międzynarodowych rozgrywek piłkarskich po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę ale 24 września rozegrała pierwszy od jesieni 2021 r. mecz towarzyski, w którym pokonała Kazachstan 2:1. Polska zajmuje w rankingu 26 miejsce, Ukraina - 27. Prowadzi Brazylia.

Czytaj więcej

Rosja wykluczona z międzynarodowych rozgrywek. Reprezentacja awansowała w rankingu FIFA
10:24
06.10.2022

Interfax: Emeryci wojskowi mogą być objęci częściową mobilizacją

W ramach częściowej mobilizacji emeryci wojskowi, którzy spełniają kryteria mobilizacyjne jeśli chodzi o wiek, stan zdrowia i kwalifikacje, również są powoływani do służby - podaje Interfax cytując portal Explain.rf, na którym rosyjskie władze informują o wątpliwościach dotyczących mobilizacji.

10:03
06.10.2022

Zełenski: Rosja przymusowo deportowała ponad 1,6 mln Ukraińców

Wołodymyr Zełenski mówił o tym na wystąpieniu wyemitowanym w trakcie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Ameryki, które ma miejsce w Limie. - Rozproszono ich po terytorium Rosji, rozsiano po odległych rosyjskich regionach. Wielu odebrano dokumenty, wielu przeszło przez straszne rosyjskie obozy filtracyjne, gdzie byli nękani i zastraszani. To ludzie. Ale dla Rosji to zasoby - mówił Zełenski.

09:57
06.10.2022

Minister obrony Ukrainy zamieścił animację ilustrującą postępy ukraińskiej kontrofensywy

"To najlepsza odpowiedź na wszelkie 'referenda', 'dekrety', 'traktaty' i żałosne przemowy" - napisał Ołeksij Reznikow.

09:53
06.10.2022

Posłowie Dumy pytają prokuraturę generalną co Ministerstwo Obrony zrobiło z pieniędzmi

Gen. Andriej Guruliew, członek komisji obrony Dumy poinformował, że komisja zwróciła się do prokuratury generalnej z prośbą o znalezienie jak zostały wydane środki przeznaczone na sfinansowanie zaplecza armii, które powinny być przeznaczone na przygotowanie i przeprowadzenie częściowej mobilizacji ogłoszonej w Rosji przez Władimira Putina 21 września.

Czytaj więcej

Posłowie Dumy pytają prokuraturę o to, co resort obrony zrobił z pieniędzmi
09:35
06.10.2022

Rosja: W obwodzie biełgorodzkim aktywna była obrona przeciwlotnicza

W czwartek rano w obwodzie biełgorodzkim w Rosji aktywna była obrona przeciwlotnicza w rejonie Biełgorodu i miasta Grajworon - poinformował gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow. Gładkow podkreślił, że sam słyszał eksplozje w Biełgorodzie. - Obecna sytuacja jest dość trudna, ale podkreślam: nie ma informacji o zniszczeniach i ofiarach - dodał.

08:50
06.10.2022

Gubernator obwodu mikołajowskiego: Rosjanie wykorzystują irańskie "drony kamikadze"

Witalij Kim poinformował, że w nocy nie odnotowano ofiar rosyjskich ataków, ale region został ponownie zaatakowany przez "drony kamikadze" Shahed-136. Niektóre budynki mieszkalne i gospodarcze, a także grunty rolne zostały uszkodzone.

08:49
06.10.2022

Wprowadzono 2. stopień alarmowy BRAVO dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju

Czytaj więcej

Premier wprowadza stopień alarmowy dla polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami kraju
08:29
06.10.2022

Komorowski: Ukraina nie powinna się zamykać na rozmowy z Rosją

- Opowiadałbym się za tym, za gotowością rozmawiania o pokoju, o warunkach pokoju w tym także bezpieczeństwa Ukrainy, nawet z Putinem - mówi były prezydent.

Czytaj więcej

Komorowski: Ukraina i Zachód nie powinny zamykać się na jakąkolwiek perspektywę rozmowy z Rosją
08:24
06.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja straciła na Ukrainie ok. 61 330 żołnierzy, 2 449 czołgów, 5 064 pojazdy opancerzone, 1 424 zestawy artyleryjskie, 344 wyrzutnie rakiet, 176 zestawów przeciwlotniczych, 264 samoloty, 225 śmigłowców, 1 047 bezzałogowych statków powietrznych, 246 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 854 pojazdy (w tym cysterny), 134 jednostki sprzętu specjalnego.

08:07
06.10.2022

Gest w stronę Turcji? Węgrzy nie głosowali jeszcze w sprawie Szwecji i Finlandii

Węgry i Turcja jako jedyne nie głosowały w sprawie przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO.

Czytaj więcej

Węgry odkładają głosowanie ws. Szwecji i Finlandii w NATO
07:52
06.10.2022

Rosjanie ostrzelali obwód chmielnicki

Serhij Hamalij, szef administracji obwodu chmielnickiego, poinformował o nocnym ostrzale tego obwodu przez Rosjan.

07:33
06.10.2022

Brytyjski resort obrony: Ukraińskie siły rozpoczęły nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim

W najnowszym raporcie resortu obrony Wielkiej Brytanii czytamy, że Ukraińskie Siły Zbrojne rozpoczęły 2 października nową fazę ofensywy w obwodzie chersońskim. "Nacierając na południe, ukraińskie wojska przesunęły linię frontu o dodatkowe 20 km, zdobywając tereny na wschodnim brzegu rzeki Inhulec i zachodnim brzegu Dniepru, ale nie zagrażając głównym pozycjom obronnym Rosjan. Jak czytamy wobec ofensywy Ukrainy rosyjskie siły zazwyczaj "zrywały kontakt" z nacierającą ukraińską armią i wycofywały się. Większość rosyjskich sił powietrzno-desantowych na południu Ukrainy miało zostać - według brytyjskiego Ministerstwa Obrony - skierowanych do obrony Chersonia.

Czytaj więcej

Brytyjski resort obrony: Rosjanie mają problem w obwodzie chersońskim
07:27
06.10.2022

W Rosji rośnie produkcja wódki

W okresie styczeń-wrzesień rosyjskie przedsiębiorstwa wyprodukowaly 58,2 dekalitrów wódki, o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej - informuje Federalna Służba ds. Regulacji Rynku Alkoholowego. We wrześniu, w porównaniu z sierpniem, produkcja wódki w Rosji wzrosła o 22,7 proc.

07:11
06.10.2022

Rosjanie zaatakowali obwody odeski i mikołajowski z użyciem dronów-kamikadze

"W ciągu nocnego ataku z użyciem dronów-kamikadze na obwody odeski i mikołajowski, według wstępnych danych, sześć dronów zostało zestrzelonych przez siły obrony przeciwlotniczej" - poinformowało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

07:07
06.10.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali Zaporoże. Spod gruzów domów wydobywani są ludzie

Rosyjskie rakiety spadły w nocy na budynki mieszkalne w Zaporożu. Zniszczenia są poważne - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch. "Są informacje o ofiarach" - dodał podkreślając, że ratownicy "wydobywają ludzi spod gruzow".

06:38
06.10.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy: Nasza armia się zbliża, zwolennicy Rosji uciekają

"W wyniku stopniowego wyzwalania przez ukraińskie Siły Obronne tymczasowo okupowanych terytoriów, wraz z wycofywaniem się rosyjskich wojsk okupacyjnych wyjeżdżają pachołkowie okupacyjnych władz. Według dostępnych informacji trzy autobusy zwolenników okupantów wyjechały ze Swatowa do Nowopskowa, w obwodzie ługańskim" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy. "Sytuacja jest podobna w tymczasowo okupowanej części obwodu chersońskiego" - podaje ukraiński Sztab Generalny. Sztab informuje też, że w Rubiżnem "w celu wyłapywania ukraińskich sabotażystów i partyzantów, okupanci wprowadzili godzinę policyjną". Rosjanie mają też minować obiekty infrastruktury w Enerhodarze, w obwodzie zaporoskim.

06:33
06.10.2022

Prezydent  Łotwy: Jeżeli Ukraina nie wygra, to w Europie nie będzie pokoju

Jeżeli Rosja przekonałaby się, że w ten sposób można podbijać inne kraje, spróbuje tego kolejny raz. Już wcześniej to robiła – w 2008 roku Gruzja, w 2014 roku Ukraina po raz pierwszy, w 2022 roku po raz drugi. Rosja wyznaje imperialistyczną i kolonialną ideologię w starym stylu. Jedyny sposób na zatrzymanie jej we własnych granicach to zahamowanie agresji Kremla - mówi Egils Levits, prezydent Łotwy, w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.

Czytaj więcej

Prezydent Łotwy: Obywatele Rosji nie są mile widziani
06:22
06.10.2022

Podolak: Rosja może zorganizować przewrót pałacowy w Mińsku

– Kreml sugeruje, że jego cierpliwość się kończy. Putin jest coraz bardziej zirytowany i nie wystarczają werbalne obietnice wierności. Oczekuje, by Łukaszenko poświęcił swój naród na ołtarzu imperium. Jeżeli odmówi, Rosja może zorganizować przewrót pałacowy przy pomocy swoich ludzi w kierownictwie wojskowo-politycznym – uważa doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

Czytaj więcej

Czy Rosja szykuje przewrót w Mińsku
06:10
06.10.2022

Kreml, który ugrzązł w wojnie w Ukrainie, może tylko przyglądać się, jak wszyscy odwracają się od niego

Nikt nie uznał aneksji dokonanych przez Rosję na Ukrainie. Nie uczynił tego nawet najwierniejszy z wiernych, czyli rządzący Białorusią Aleksander Łukaszenko. On zresztą nie uznaje nawet anektowania Krymu w 2014 r.

Czytaj więcej

Rosja jest osamotniona. Uciekają sojusznicy Putina
06:04
06.10.2022

ISW: Putin uczyni kozłem ofiarnym Ministerstwo Obrony i Siergieja Szojgu

ISW zauważa, że stojący na czele komisji obrony Dumy, emerytowany generał Andriej Kartapołow powiedział, że wszyscy Rosjanie wiedzą, iż Ministerstwo Obrony "kłamie i musi przestać". "Jeden z rosyjskich blogerów wojskowych stwierdził, że uwagi Kartapołowa świadczą o tym, iż Szojgu wkrótce zostanie 'zmiażdżony' i uznany za głównego winnego porażek militarnych Rosji" - czytamy w analizie. Bloger napisał też, że to właśnie rosyjski resort obrony i jego szef wniósł "bezcenny i duży wkłąd" w to, że Rosja jest "na krawędzi militarno-politycznej katastrofy".

Czytaj więcej

Think tank: Ukraina nadal atakuje, Putin zrobi kozła ofiarnego z Szojgu
05:12
06.10.2022

Zełenski przekonuje, że Ukraińcy - w odróżnieniu od Rosjan - wiedzą o co walczą

- Kiedy ludzie czują, że mają słuszność i gdy są na swojej ziemi, wiedzą już wszystko. Nie potrzebują fanatycznych wykładów "alternatywnej historii" - podkreślił ukraiński prezydent.

Czytaj więcej

Zełenski do Rosjan: Już przegraliście. Ukraińcy wiedzą, o co walczą
04:54
06.10.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy dwa rosyjskie składy amunicji

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" w swoim najnowszym meldunku z frontu informuje o ponad 350 misjach ogniowych zrealizowanych przez ukraińską artylerię i wojska rakietowe. W ciągu doby Rosjanie mieli stracić na południu Ukrainy 58 żołnierzy, 9 czołgów, 17 pojazdów wojskowych, cztery haubice Msta-S i Msta-B, samobieżną haubicę "Akacja", moździerz, wóz dowodzenia i wyrzutnie rakiet "Grad". Ponadto w rejonach basztańskim i berysławskim Ukraińcy zniszczyli dwa rosyjskie składy amunicji.

04:30
06.10.2022

Zełenski: Wyzwoliliśmy trzy kolejne miejscowości w obwodzie chersońskim

- Chciałbym uhonorować członków operacyjno-strategicznej grupy "Ołeksandrija" za stworzenie warunków do udanej ofensywy, za zaplanowanie i przygotowanie działań w obwodzie chersońskim. Te działania przynoszą już konkretne rezultaty. A będzie ich więcej - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu. - Tylko w ciągu tego dnia takie miejscowości jak Nowowoskriesieńskie, Nowohryhoriwka i Petropawłiwka zostały wyzwolone od fałszywego referendum - podkreślił.

04:25
06.10.2022

Ambasador Rosji w USA: Nie sądzę, że nadejdzie dzień, gdy Amerykanie zniosą sankcje wobec nas

- Pragnę podkreślić, że Amerykanie, na poziomie politycznym deklarują, że niewskazane jest całkowite zerwanie relacji dyplomatycznych (z Rosją) - mówił w rozmowie z telewizją Rossija-1 Anatolij Antonow, ambasador Rosji w USA. - Uważają, że muszą mieć swoich przedstawicieli w Moskwie. Przy okazji niedawno ogłoszono, że nowy ambasador w Moskwie powinien pojawić się w najbliższej przyszłości - dodał dyplomata. Jednocześnie Antonow przyznał, że nie widzi możliwości, by Waszyngton odrzucił sankcje nałożone na Rosję. - Musiałem godzić się z sankcjami przeciwko ZSRR i Rosji przez kilka dekad. Nie pamiętam ani jednego dnia, gdy Rosja żyła bez sankcji - stwierdził. Dodał, że nie sądzi też, aby taki dzień nadszedł.

04:23
06.10.2022

W czwartek z ukraińskich portów wypłyną trzy statki z żywnością

Na pokładzie statków płynących do Chin, Turcji i Włoch znajdzie się łącznie 74,3 tys. ton śruty słonecznikowej, oleju i soi. Od 22 lipca, gdy doszło do zawarcia tzw. porozumienia zbożowego między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ do 5 października z ukraińskich portów wypłynęło 271 statków, na pokładzie których znajdowało się 6 194 548 mln ton zbóż i innych produktów rolnych.

04:20
06.10.2022

"NYT": Zamach na córkę Aleksandra Dugina usankcjonowany przez przedstawicieli rządu Ukrainy

Daria Dugina zginęła w eksplozji samochodu na autostradzie pod Moskwą wieczorem 20 sierpnia. Wcześniej ona i jej ojciec odwiedzili Festiwal Tradycji w posiadłości Zacharowo pod Moskwą.

Czytaj więcej

Śmierć Darii Duginy. "NYT": Władze Ukrainy wydały zgodę
04:17
06.10.2022

Wczorajszą relację z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 224