Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 225

Centroprawicowa urzędniczka z Malty powiedziała, że przekaże tę wiadomość przywódcom UE na piątkowym szczycie w Pradze.

Ukraińcy potrzebują broni, którą mogą walczyć, by odzyskać swoje terytorium, a to oznacza na przykład czołgi Leopard II, które ma kilka państw członkowskich - powiedziała Metsola

Władze w Kijowie od dawna domagają się dostaw zaprojektowanych przez Niemców czołgów Leopard II. Berlin nie zgodził się jednak na to, woląc, by taki transfer był częścią szerszego porozumienia między zachodnimi sojusznikami.

Niemcy, Austria, Dania, Finlandia, Grecja, Węgry, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz spoza UE Norwegia, Szwajcaria i Turcja posiadają łącznie około 2000 czołgów.

Czytaj więcej

Nowy niemiecki pomysł na dostawę Leopardów 2 Ukrainie

Metsola, która była pierwszym szefem instytucji unijnej, który odwiedził Kijów w kwietniu, powiedziała, że kraje chętne do przekazania czołgów otrzymają zwrot kosztów z funduszu UE, Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, który uwolnił 2,5 mld euro (2,5 mld dolarów) na zakupy wojskowe dla Ukrainy.

- Myślę, że to są dyskusje, które musimy przeprowadzić teraz, szczególnie dlatego, że widzimy, że Rosja eskaluje, ale także gdy widzimy, że Ukraina skutecznie wypycha Rosjan  - powiedziała.

Kilka krajów UE obawia się, że duże dostawy z ich arsenałów mogłyby zagrozić ich własnym narodowym zdolnościom obronnym.

Metsola zastrzegła jednak, że dostawy czołgów Leopard "nie wpłyną znacząco" na ogólną gotowość poszczególnych krajów.