Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 225

Matwienko dodała, że "terytoria wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej nie mogą być przedmiotem negocjacji z Ukrainą".

5 października Rosja zakończyła formalnie proces nielegalnych aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego (wraz z tym ostatnim Rosja anektowała dwa rejony obwodu mikołajowskiego). W 2014 roku Rosja nielegalnie anektowała ukraiński Krym.

Rosja nie kontroluje w pełni żadnego z anektowanych 5 października obwodów, a od kilku dni każdego dnia Ukraińcy odbijają okupowane miejscowości na tych terenach z rąk Rosjan.

Czytaj więcej

Obwód ługański: Separatyści informują o ewakuacji Swatowa i Kreminnej

- Kiedy mówię o negocjacjach (z Ukrainą), wówczas, oczywiście, ich przedmiotem nie może być wejście czterech nowych podmiotów w skład Federacji Rosyjskiej, to jest wykluczone. To jest już część naszej Rosji. Ale możemy zaprzestać walki, jednak na warunkach, które zaoferuje Rosja - powiedziała Walentyna Matwijenko.

Przewodnicząca Rady Federacji, wraz z grupą senatorów przebywa obecnie w Indonezji, gdzie bierze udział spotkaniach organizowanych w ramach "parlamentarnego szczytu G20".

Rosja nie kontroluje w pełni żadnego z anektowanych 5 października obwodów

Występując na sesji plenarnej szczytu Matwijenko wezwała ukraińską delegację do natychmiastowego przystąpienia do  negocjacji z rosyjskimi parlamentarzystami w Dżakarcie.

W rozmowie z dziennikarzami Matwijenko stwierdziła, że strona ukraińska nie zareagowała ponieważ Ukraina "nie jest swobodna w swoich decyzjach".