Śledczy Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy ujawnili nielegalne działania urzędników państwowego JSC Ukrgasbanku, które doprowadziły do strat w wysokości ponad 206 mln hrywien.

W postępowaniu karnym zawiadomiono o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez pięciu głównych sprawców, w tym urzędującego prezesa Narodowego Banku Ukrainy oraz byłych i obecnych wysokich rangą urzędników instytucji bankowych – napisano w komunikacie. Ustalono, że kierownictwo banku, dysponując informacjami o umowach o świadczenie usług bankowych zawieranych z dużymi klientami, wykorzystywało je do defraudacji środków - pisze ukrinform.net. W tym celu urzędnicy banku zawierali fikcyjne umowy z osobami fizycznymi i prawnymi, które rzekomo będąc „agentami” banku przyciągały do niego dużych klientów. Bank nielegalnie wypłacał tym osobom miesięczne „wynagrodzenia” za „usługi agencyjne”.

Czytaj więcej

Szef banku centralnego Ukrainy niespodziewanie złożył dymisję

W wyniku śledztwa ustalono, że w latach 2014-2020 w ramach tego schematu fundusze państwowego banku w wysokości ponad 206 mln hrywien zostały bezpodstawnie przekazane 52 fikcyjnym agentom. Śledczy napisali, że zawarte w aktach oskarżenia nie dotyczą okresu, w którym obecny prezes NBU pełnił swoje obecne stanowisko.

Kyryło Szewczenko, prezes banku centralnego Ukrainy od 16 lipca 2020 roku złożył 4 października rezygnacje ze stanowiska z powodów zdrowotnych”.