Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 225

W środę nad ranem Rosjanie przeprowadzili atak z użyciem dronów-kamikadze irańskiej produkcji Shahed-136 na położone w obwodzie kijowskim miasto Biała Cerkiew. Do ataku użyto sześciu dronów. W wyniku ataku jedna osoba została ranna.

- To wam nie pomoże, już przegraliście - mówił wieczorem Zełenski, nawiązując do tego ataku.

- Przegraliście ponieważ nawet teraz, w 224 dniu pełnowymiarowej wojny, musicie tłumaczyć swojemu społeczeństwu dlaczego wszystko to jest potrzebne: ta wojna, fałszywa mobilizacja i samozniszczenie wszystkich perspektyw waszego narodu - dodał.

Czytaj więcej

"WSJ": Głównym dostawcą broni dla Ukrainy jest Rosja

- Kiedy ludzie czują, że mają słuszność i gdy są na swojej ziemi, wiedzą już wszystko. Nie potrzebują fanatycznych wykładów "alternatywnej historii" - podkreślił Zełenski.

- Ukraińcy wiedzą o co walczą. A coraz więcej i więcej obywateli Rosji zdaje sobie sprawę, że muszą umierać tylko dlatego, że jedna osoba nie chce skończyć wojny - przekonywał ukraiński prezydent.

Coraz więcej i więcej obywateli Rosji zdaje sobie sprawę, że muszą umierać tylko dlatego, że jedna osoba nie chce skończyć wojny

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

- Jest oczywiste kto wygra - dodał.

Zełenski poinformował też, że w wyzwolonych miastach obwodu donieckiego - Łymanie, Swiatohirśku i Jarowej - ukraińskie władze wznowiły wypłatę emerytur, zaczęły też dostarczać tam żywność i pomoc humanitarną.

- Powrót ukraińskiej flagi oznacza, że pokój i bezpieczeństwo socjalne znów są możliwe w Donbasie i na wszystkich ziemiach, które są tymczasowo okupowane przez Rosję - podkreślił.