Węgierski parlament nie głosował jeszcze nad kandydaturami Szwecji i Finlandii do członkostwa w NATO. Chociaż istnieją spekulacje na temat powodów, główną przeszkodą dla przyjęcia dwóch krajów nordyckich pozostaje Turcja.
Węgierski rząd nie wypowiedział się przeciwko członkostwu Szwecji i Finlandii. W lipcu Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu złożył w parlamencie projekty ustaw o fińskim i szwedzkim wniosku o członkostwo. Dział prasowy parlamentu poinformował wcześniej węgierski portal Telex, "że głosowanie w sprawie członkostwa obu krajów w NATO znajduje się w jesiennym porządku obrad - który rozpoczął się 26 września". Dokładnej daty nie ogłoszono.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że prowadzone są ze Stanami Zjednoczonymi rozmowy w sprawie możliwości objęcia Polski polityką udostępniania broni jądrowej w ramach NATO.
Opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zaproponowała, by głosowanie odbyło się we wtorek, 4 października, ale rządząca większość odrzuciła jej wniosek. Zdaniem socjalistycznego europosła Bertalana Tótha "przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wzmacnia ambicje wspólnego zagwarantowania bezpieczeństwa naszych obywateli". MSZP oczekuje, że węgierski rząd również to wzmocni".
Zdaniem opozycji odkładanie głosowania może być odpowiedzią na to, że wiodące szwedzkie i fińskie siły polityczne regularnie głosują przeciwko Węgrom w instytucjach unijnych.