Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 225

W środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego federacja Rosyjska miałaby przejąć Zaporoską Elektrownię Jądrową (ZNPP) i zarządzanie nią.

Ukraiński koncern energetyczny Energoatom oświadczył, że dekrety Putina są absurdalne i elektrownia będzie działać tak jak dotąd w ukraińskim systemie energetycznym.

Czytaj więcej

Energoatom: Dekrety Putina bezwartościowe i absurdalne

Kolejne, poza wciąż trwającym ostrzałem okolic elektrowni, napięcie wokół niej spowodowało, że do Kijowa w trybie pilnym udał się Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Podczas rozmowy Zełenski  powtórzył, że jedyną możliwością zagwarantowania bezpieczeństwa  elektrowni, Ukrainy i Europy jest całkowita demilitaryzacja terenu ZNPP. W końcu, jak podkreślił, wciąż pozostaje tam do 500 rosyjskich żołnierzy.

Grossi z kolei podkreślił, że decyzja prezydenta Federacji Rosyjskiej o przejęciu zaporoskiej elektrowni jądrowej jest naruszeniem prawa międzynarodowego. We wszystkich sprawach związanych ze stacją MAEA będzie kontaktować się wyłącznie z Ukrainą.

Po rozmowie z Zełenskim Grossi powiedział, że pojedzie do Moskwy w celu omówienia bezpieczeństwa jądrowego i sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

- Moja praca polega na zapobieganiu awarii jądrowej i to właśnie robię – powiedział Grossi dziennikarzom na konferencji prasowej w Kijowie.