Wyłączenie możliwości stosowania klauzuli nadużycia prawa - wyrok SN

Przepis art. 5 Kodeksu cywilnego dotyczący bezprawnego użytku z prawa podmiotowego może być stosowany jedynie, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu zagrożonego wykonywaniem prawa podmiotowego. Wskazuje on, że „nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony".

Publikacja: 17.11.2019 00:01

Wyłączenie możliwości stosowania klauzuli nadużycia prawa - wyrok SN

Foto: 123RF

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku I CSK 342/17 z 1 grudnia 2017 r.

Powódka wraz z mężem zakupiła od pozwanego samochód osobowy, który został przekazany wraz z kompletem kluczyków, dokumentem ubezpieczenia oraz fakturą (wypełnioną w języku francuskim). Z kolei mąż powódki tytułem zapłaty przekazał pozwanemu kwotę 62 000 zł. 27 lutego 2007 r. doszło do zatrzymania pojazdu przez prokuraturę w związku z podejrzeniem, że samochód zakupiony przez powódkę pochodzi z kradzieży. W związku z wadą prawną samochodu, Powódka w dniu 16 października 2008 r. złożyła pozwanemu oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży, jednocześnie wzywając pozwanego do zwrotu ceny nabycia pojazdu. Pozwany wskazał jednak, że nie był on stroną umowy sprzedaży oraz, że umowa sprzedaży w ogóle nie istnieje i odmówił zapłaty ww. kwoty na rzecz strony powodowej.

Pozostało 84% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online