Patrycja Szałas

Skład sądu orzekającego przy odszkodowaniu dla pracownika - wyrok SN

Sprawy o roszczenia z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy dochodzone przez pracownika od pracodawcy na podstawie art. 415 K.c. w związku z art. 300 K.p podlegają rozpoznaniu przez sąd pracy w składzie ławniczym (art. 47 § 2 pkt 1 lit. a in fine K.p.c.).

Wyłączenie możliwości stosowania klauzuli nadużycia prawa - wyrok SN

Przepis art. 5 Kodeksu cywilnego dotyczący bezprawnego użytku z prawa podmiotowego może być stosowany jedynie, gdy w inny sposób nie można zabezpieczyć interesu zagrożonego wykonywaniem prawa podmiotowego. Wskazuje on, że „nie można czynić ze swego prawa użytku, który by był sprzeczny ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem tego prawa lub z zasadami współżycia społecznego. Takie działanie lub zaniechanie uprawnionego nie jest uważane za wykonywanie prawa i nie korzysta z ochrony".

Powództwo o ustalenie a zasady słuszności

Zasady słuszności zawarte w art. 5 kodeksu cywilnego mogą wspomóc zastosowanie art. 189 kodeksu postepowania cywilnego dotyczącego wszczęcia powództwa o ustalenie prawa. Stanie się tak, gdy powództwo wynikać będzie z trwającego przez wiele lat splotu okoliczności i stosunków prawnych. Wówczas ich rozwikłanie w procesie sądowym nakazuje przyznanie racji stronie wymagającej ochrony ze względu na ogólne poczucie sprawiedliwości.