Wystarczające jest samo domniemanie, że mogli go słuchać, by trzeba było płacić abonament. Sprawie początek dała kontrola pracownika poczty w firmie przedsiębiorcy, który ustalił, że żaden z odbiorników zainstalowanych w samochodach nie jest zarejestrowany. Karę naliczono, a od niej odwołał się ów przedsiębiorca.
W przypadku samochodów wziętych w leasing, obowiązek leży po stronie leasingobiorcy i także nie ma znaczenia czy słucha on radia czy np. tylko muzyki z płyt czy USB. Wprawdzie teoretycznie, jak przekonuje branżowy DailyDriver.pl, możliwe jest w umowie przeniesienie tego obowiązku na leasingodawcę, ale takie rozwiązanie nie jest stosowane.
Do Sejmu wpłynął projekt noweli dot. opłat abonamentowych
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, który zakłada m.in. włączenie dostawców telewizji płatnej do procesu rejestracji odbiorników i identyfikacji ich użytkowników - ma to pozwolić na poprawę skuteczności poboru abonamentu radiowo-telewizyjnego.
Przyjęty przez rząd w ubiegłym tygodniu projekt, który powstał w resorcie kultury przewiduje, że czynności związane z rejestracją odbiorników, poborem opłat, kontrolą abonamentową i weryfikowaniem zwolnień realizowane będą nadal przez Pocztę Polską.
Poprawa poboru opłat abonamentowych ma nastąpić dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.