Aleksandra Świder

Prezydent złożył projekt noweli ustawy "lex Tusk"

Prezydent Andrzej Duda złożył nowelizację podpisanej w poniedziałek ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022. Zaapelował do parlamentu o jak najszybsze uchwalenie tych poprawek.

Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym

Prawo łaski jest wyłączną i nie podlegającą kontroli kompetencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wywołującą ostateczne skutki prawne - orzekł w piątek Trybunał Konstytucyjny w sprawie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym w zakresie prawa łaski.

Alarmujące oświadczenie 23 sędziów TK w sprawie "lex Tusk"

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku wydali oświadczenie dotyczące "lex Tusk". Dokument podpisało 23 sędziów, którzy uważają, że to niegodziwe prawo, które ma wywołać lęk.

Sędziowie do Przyłębskiej: nasza obecność na rozprawie nie zmienia stanowiska

- Nasz udział w rozpoznaniu sprawy w żaden sposób nie zmienia naszego stanowiska zawartego w piśmie 6 sędziów Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 stycznia 2023 r, iż nie pełni już Pani funkcji Prezesa Trybunału wobec upływu 6-letniej kadencji - napisali w piśmie do Julii Przyłębskiej z dnia 31 maja br. Zbigniew Jędrzejewski i Bogdan Święczkowski.

Prezydent MTK w Hadze o TK: Sytuacja w Polsce staje się źródłem troski

— Osądzenie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, jakie mogą być dokonywane w Ukrainie, wymaga od wszystkich państw, które uznały jurysdykcję Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze pełnej współpracy i wyjątkowej uwagi i staranności — powiedział Onetowi prezydent haskiego MTK prof. Piotr Hofmański.

Faktoring poprawia płynność finansową firm

Dzięki faktoringowi firma zyskuje dostęp do środków zamrożonych w fakturach, może terminowo regulować zobowiązania i uniknąć ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahentów.

Będą zwolnienia w kolejnej branży

Rynek online czekają zwolnienia. Powodem jest wysoka inflacja, przez którą rynek urośnie w tym roku o mniej niż 10 proc.

Mandaty od fiskusa mocno w górę

Maksymalna wysokość grzywny za przestępstwa skarbowe zwiększy się do poziomu 34,5 mln zł. Powodem duży wzrost płacy minimalnej.

Otsourcing księgowego - czy warto skorzystać

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing szeroko rozumianej księgowości. Powodem są nie tylko oszczędności, ale również niestabilne prawo podatkowe, ciągłe zmiany przepisów, nowe wymagania informatyczne.