Trzeba na bieżąco monitorować także potwierdzenia wysłane

O chwili skutecznego doręczenia stanowi wyłącznie udostępnione automatycznie przez system teleinformatyczny poświadczenie doręczenia, czyli tzw. UPD.

Publikacja: 30.04.2024 04:30

Trzeba na bieżąco monitorować także potwierdzenia wysłane

Foto: Adobe Stock

Komentowane postanowienie WSA we Wrocławiu należy uznać za zasadne, a przedstawioną argumentację sądu za jak najbardziej poprawną.

Konkluzja wyartykułowana przez sąd sprowadza się do stwierdzenia, że decydujący dla ustalenia daty doręczenia pisma w postępowaniu podatkowym nadanego drogą elektroniczną w przypadkach, w których korespondencja jest doręczana przy wykorzystaniu elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP, jest moment zakończenia procesu weryfikacji podpisu elektronicznego adresata. Moment ten następuje bezpośrednio po opatrzeniu poświadczenia doręczenia tym podpisem. Z kolei dowód tego doręczenia świadczący jednocześnie o chwili doręczenia stanowi udostępnione automatycznie przez system teleinformatyczny poświadczenie doręczenia (UPD).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt