Przeniesienie firmy

Ogłoszenie Polskiego Ładu sprawiło, że część przedsiębiorców zaczęła rozważać przeniesienie działalności gospodarczej do innego kraju UE, w którym obciążenia są niższe. Jednak przed podjęciem decyzji o ewentualnej przeprowadzce konieczne jest zebranie jak najwięcej informacji o warunkach prowadzenia działalności w danym kraju oraz obliczenie skutków finansowych. Dane dotyczące obciążeń podatkowych i ubezpieczeń społecznych można znaleźć na stronach internetowych rządu danego państwa.

Czytaj więcej na ten temat:

Jak przenieść firmę do innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej

Ryzyko finansowe

Ogłoszony niedawno tzw. Polski Ład podwyższy obciążenia podatkowe dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych działających w formie działalności gospodarczej osób fizycznych i rozliczających się podatkiem liniowym. Nie dość, że nie będzie ich dotyczyła zapowiadana równocześnie 30-tys. kwota dochodu wolnego podatku, to jeszcze zmienią się na niekorzyść zasady naliczania składki zdrowotnej.

Nie będzie można jej odliczyć od podatku.W takiej sytuacji wielu przedsiębiorców zaczęło się zastanawiać nad tym, czy będzie opłacalne przeniesienie swojej firmy za granicę.

Czytaj więcej na ten temat:

Przenosiny biznesu nie zawsze są łatwe i opłacalne

O skutkach

Jeśli polski fiskus albo ZUS udowodni przedsiębiorcy, że zarejestrował działalność w Czechach jedynie dla pozoru, to mogą żądać zapłaty należnych danin w Polsce - zastrzega - rozmówca Jakub Sikorski, radca prawny, menedżer z kancelarii GLC Legal.

Po ogłoszeniu założeń Polskiego Ładu, m.in. likwidacji odliczenia od podatku składki zdrowotnej, pojawiły się opinie, że przedsiębiorcy masowo będą przenosić firmy za granicę np. do Czech. Czeskie opodatkowanie jest aż tak atrakcyjne?

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej o "Polskim Ładzie"

"Polski Ład": kto zyska, a kto straci na zmianach w podatkach

Jak "Polski Ład" PiS wpłynie na emerytury

"Polski Ład": dla kogo dopłaty i gwarancja wkładu własnego

"Polski Ład": Jakie będą skutki pełnego oskładkowania zleceń