fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

"Polski Ład" PiS: Pakiet mieszkaniowy - dla kogo dopłaty i gwarancja wkładu własnego

Adobe Stock
W poniedziałek w "Rzeczpospolitej" rozpoczęliśmy akcję Tydzień z Polskim Ładem. Dziś przeczytają Państwo m.in. o zwiększeniu powierzchni budynków stawianych bez pozwolenia, kto i jakie otrzyma wsparcie przy zakupie własnego M4, a przede wszystkim kto naprawdę zyska na wprowadzeniu postanowień Polskiego Ładu.

Rządowy program wprowadza możliwość wznoszenia niewielkich budynków jednorodzinnych bez kierownika i książki budowy, jedynie na podstawie dokonania zgłoszenia.

Według rządzących ograniczenie formalności związanych z budową domu jednorodzinnego o powierzchni do 70 mkw. pozwoli skrócić proces budowlany nawet do kilku tygodni i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Już teraz dla wolnostojących, parterowych domków letniskowych do 35 mkw. nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie, które jest składane w starostwie powiatowym.

Polski Ład ma pozytywnie wpłynąć na sytuację lokalową niewielkiej grupy osób, ale skutki programu odczują także pozostali kupujący oraz deweloperzy.

Rozwiązania proponowane w Polskim Ładzie w założeniu mają być mocnym wsparciem dla osób zmagających się z problemami mieszkaniowymi – tych mniej zamożnych, jak również rodzin wielodzietnych i opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Nie znamy jeszcze szczegółów proponowanych zmian, jednak już dzisiaj widać, że pozytywnie wpłyną one na sytuację mieszkaniową jedynie niewielu osób. A planowane dopłaty do mieszkań mogą jednocześnie zmienić sytuację także pozostałych kupujących oraz deweloperów.

Czytaj więcej na ten temat:

"Polski Ład" PiS: wsparcie rządu przy zakupie mieszkania

Wprowadzenie ceny maksymalnej za metr kwadratowy nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu, nie wystarczy, by zapobiec wzrostowi cen.

W rządowym programie Polski Ład proponuje się wprowadzenie wielu narzędzi, które mają poprawić sytuację mieszkaniową w kraju. Część mechanizmów będzie dotyczyć jedynie wąskiej grupy obywateli.

Niezależnie od pandemii ceny za metr kwadratowy mieszkania czy domu idą w górę – Polski Ład może wzmocnić tę tendencję. Podobnie jak przy okazji programów typu „Rodzina na swoim" czy „Mieszkanie dla młodych" zastosowanie bonów mieszkaniowych z pewnością zwiększy popyt na mieszkania, a co za tym idzie – podniesie ceny mieszkań.

Czytaj więcej na ten temat:

"Polski Ład": będzie cena maksymalna za metr mieszkania

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA