Magdalena Auzbiter

Samorządy zawodów zaufania publicznego mogą naruszać godność swoich kandydatów

Tak twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, Marcin Wiącek - jego zdaniem granice czasowe badania przeszłości kandydata mającego pełnić zawód zaufania publicznego są bardzo niejasne, ten brak ograniczeń może pozbawić szansy na wykonywanie zawodu.

Prezydent podpisał ustawę, która ma pomóc Ukraińcom w poszukiwaniu pracy

Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatel Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, nowelizacja dotyczy utworzenia systemu ułatwiającego kontakt między poszukującymi pracy Ukraińcami a pracodawcami.

Apelacja prokuratury ws. Fundacji Lux Veritatis

Jak informuje Radio Maryja, warszawska Prokuratura Okręgowa złożyła apelację od wyroku skazującego Lidię Kochanowicz-Mańk, która jest dyrektorem finansowym Fundacji Lux Veritatis.

Łukasz Jankowski został wybrany na nowego prezesa NRL

Łukasz Jankowski został wybrany na nowego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej - do tej pory pełnił funkcję prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Piotr Müller: Polska i KE porozumiały się w sprawie Krajowego Planu Odbudowy

Rzecznik rządu poinformował, że zespoły negocjacyjne miały w środę zakończyć swoje prace - Komisja i Polska porozumiały się w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Porozumienie PiS i Solidarnej Polski w sprawie przyszłości Izby Dyscyplinarnej

W środę wieczorem podczas zebrania członków PiS ustalono co w najbliższym czasie czeka Izbę Dyscyplinarną. Jednocześnie porozumienie z Solidarną Polską określa również działania koalicji co do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Zapadł wyrok ws. Polaka, który brał udział w śmiertelnym wypadku na Słowacji

Trzech Polaków w 2018 roku ścigało się na słowackich drogach swoimi superszybkimi samochodami. Podczas manewru wyprzedzania jeden z nich spowodował śmiertelny wypadek. Dziś zapadł pierwszy wyrok w prowadzonych przeciwko nim postępowaniach.

Kolejne stanowisko u boku rządu - powołano nowego pełnomocnika ds. edukacji

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 27 kwietnia 2022 r. Rada Ministrów rozwiązała stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego, powołując jednocześnie niejako w jego miejsce Pełnomocnika ds. Rozwoju i Umiędzynarodowienia Edukacji i Nauki

Zastępczyni RPO uzyskała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Zurychu

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że dr Hanna Machińska otrzymała w ostatnich dniach tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Zurychu. Tytuł odebrała z rąk dziekana Wydziału Prawa szkoły wyższej - Thomasa Gaechtera.

ETPCz zajmie się sprawą zawieszonego przez ID sędziego Macieja Rutkiewicza

Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował polski rząd o skardze skierowanej przez Macieja Rutkiewicza. Sędza został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną za stosowanie się do orzecznictwa europejskich trybunałów oraz prawa Unii Europejskiej.