Magdalena Auzbiter

Słowenia zalegalizowała małżeństwa par jednopłciowych

Słoweński parlament przyjął poprawki do kodeksu rodzinnego umożliwiające zawarcie małżeństwa osobom tej samej płci oraz adopcję dzieci.

Kiedy zgłosić wniosek o upadłość spółki?

Ustalenie terminy złożenia wniosku upadłościowego lub restrukturyzacyjnego jest szczególnie ważne dla członków zarządu - w ten sposób mogą zwolnić się z odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

Nie tylko czerwcowi emeryci mają problemy ze świadczeniem

ZUS nie wypłaci wyższego świadczenia emerytalnego bez dokumentacji osobowej i płacowej z miejsc pracy uprawnionych. Problem zaczyna się w momencie, gdy dokumenty te nie są możliwe do uzyskania.

Haga osądzi oskarżonego o organizację ludobójstwa w Rwandzie

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze rozpoczął proces przeciwko jednemu z ostatnich oskarżonym o organizacje ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Oskarżony Félicien Kabuga miał sprowadzić do kraju setki tysięcy maczet, które zostały wykorzystane podczas masowych mordów ludności.

Niedzielski: To nie jest rejestr ciąż, a rozbudowanie Karty pacjenta

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał w czerwcu rozporządzenie rozszerzające pakiet informacji przetwarzanych w Systemie Informacji Medycznej m.in. o ciąże. Obecnie zaprzecza by miał być to "rejestr ciąż".

Wchodzi w życie obowiązkowy rejestr ciąż

1 października 2022 r. weszło w życie rozporządzenie o tzw "rejestrze ciąż", podpisane przez ministra zdrowia 3 czerwca tego roku. Reguluje ono rozszerzenie pakietu informacji zbieranych przez personel medyczny m.in. właśnie o ciąże, ale także np. stosowaną przez pacjentkę wkładkę domaciczną.

Nazwał prezydenta "debilem", ale nie popełnił przestępstwa

Jakub Żulczyk nie popełnił przestępstwa nazywając prezydenta Andrzeja Dudę "debilem". Tak w piątek orzekł warszawski Sąd Apelacyjny.

Pracownicy oczekują podwyżek i premii. Nie każdy pracodawca to spełni

Większość polskich pracowników oczekuje wyższego wynagrodzenia oraz wypłaty premii w związku z rosnącymi kosztami życia. Niestety mało, który pracodawca zrealizujete oczekiwania.

Wypłata wynagrodzenia w kryptowalutach - w całości tylko na umowie o dzieło

W części przedsiębiorstw na świecie wypłata wynagrodzeń w kryptowalutach stała się sposobem ucieczki przed inflacją. Czy polscy przedsiębiorcy również mogą zastosować takie rozwiązanie?