Magdalena Auzbiter

Wojna w Ukrainie: trzy branże w Polsce ucierpiały najmocniej

Trwająca w Ukrainie wojna prócz zachwania europejską i światową polityką, nie mniej uderzyła w gospodarkę. W tym także polski rynek. W kraju skutki najmocniej odczuła branża przetwórstwa przemysłowego, firmy handlowe oraz budowlane.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na biznes i przedsiębiorców?

Problemy klimatyczne to sprawa, która dotyczy nas wszystkich, pogłębiające się zmiany wpływają bowiem na życia wszystkich. Oznacza to także, że przedsiębiorcy borykają się z tymi samymi problemami i muszą dostosowywać swoje działania do zmian, które zachodzą na planecie.

PFR wesprze polskie i europejskie start-upy dużymi pieniędzmi

Polski Fundusz Rozwoju przekazał 150 mln złotych czterem funduszom venture capital. Ich zadaniem jest znalezienie innowacyjnych spółek z Polski oraz innych państw z naszego regionu, które warto wesprzeć na początku ich drogi rozwoju.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc od Banku Gospodarstwa Krajowego

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował dla przedsiębiorców nowy program, który ma wesprzeć ich w realizacji innowacyjnych projektów.

Małe przedsiębiorstwa zaczynają swoją drogę do transformacji cyfrowej

Mimo iż polscy przedsiębiorcy z sektora małych i średnich firm zdają sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia transformacji cyfrowej, to dalej niewiele z nich korzysta wszystkich narzędzi, które w tym zakresie oferuje rynek.

Ulga na zrównoważony rozwój nowym postulatem przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów ma rozważyć możliwość wprowadzenia nowej ulgi dla przedsiębiorców - nowy instrument finansowy miałby wesprzeć firmy w dostosowywaniusię do nowych wymogów oraz zachęcać do korzystania z "zielonych" rozwiązań".

Wzrost cen ubezpieczeń nie zatrzymuje się od ponad sześciu lat

Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na spadek cen polis - stawki rosną nieprzerwanie od sześciu lat i mimo iż trend hamuje, to tendencje dalej są wzrostowe. Ceny mogą jedynie delikatniej potraktować portfele zainteresowanych.

Sprzedaż piwa w Polsce spada. Tracą też pozostałe produkty alkoholowe

W 2023 roku Polacy kupili aż o 400 milionów półlitrowych butelek i puszek piwa mniej niż w 2022 r. Te liczby to prawdziwa zapaść dla browarów. Ostatni rok był najgorszym dla dla producentów piwa na przestrzeni ostatnich lat.

Przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie finansowe na zielone inwestycje

"Pożyczki z bonusem dla zielonych inwestycji i zielonych przedsiębiorców" to nowa oferta Agencji Rozwoju Przemysłu, która ma zachęcić przedsiębiorców do wdrażania w swoich działalnościach prośrodowiskowych rozwiązań. Jest to kolejny krok do zrównoważonego rozwoju rynku.

KSeF: przędsiębiorcy mogą zgłosić swoje uwagi i pomysły podczas konsultacji z MF

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów KSeF nie wejdzie w życie w 2024 roku, mimo iż planowo miał obowiązywać od 1 lipca tego roku. Wszystko ze względu na konieczne do wprowadzenia zmiany. MF przygotowało szereg spotkań z przedsiębiorcami, aby poznać stanowisko głównych użytowników nowego systemu.