Właściciele mieszkań mogą znacznie obniżyć podatek od najmu dzięki amortyzacji. Jej standardowa stawka dla lokali mieszkalnych wynosi 1,5 proc. Jednak dla pewnej grupy środków trwałych możliwe jest zastosowaniu indywidualnych stawek, które umożliwiają odliczenie do 10 proc. rocznie. Należy jednak spełnić dwa warunki: po pierwsze – przed nabyciem środek trwały (lokal) musiał być wykorzystywany co najmniej przez 60 miesięcy, a po drugie – musi być po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji danego podatnika. Nie ma znaczenia, że podatnik sam wykorzystuje nieruchomość ponad 60 miesięcy.
Taką interpretację otrzymał przedsiębiorca, który kupił mieszkanie w 2011 r. Poprzedni właściciel użytkował je krócej niż 60 miesięcy. Wnioskodawca zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o wynajem i zarządzanie nieruchomościami (PKD 68.20. Z) i wprowadzić lokal do ewidencji środków trwałych. Zapytał, czy przysługuje mu indywidualna stawka amortyzacji.
Czytaj także: Jak rozliczyć najem, by odliczyć koszty
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej orzekł, że nie ma do tego podstaw. Przypomniał, że wydatków na nabycie, wytworzenie i ulepszenie środków trwałych nie można odliczyć jednorazowo, ale w formie amortyzacji. Zgodnie z art. 22j ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT podatnik może zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną, jeśli nabył używany lokal (środek trwały), który był wykorzystywany przed nabyciem przez tego podatnika przez co najmniej 60 miesięcy. Tymczasem zgodnie z podanym przez wnioskodawcę opisem lokal ten nie był wykorzystywany przez poprzedniego właściciela przez wymagany okres. Nie ma znaczenia, że sam wnioskodawca wykorzystuje go dłużej niż pięć lat.
To oznacza, że mieszkanie nie spełnia warunków uznania je za środek trwały, o którym mowa w art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (tzn. lokal, który przed nabyciem był wykorzystywany przez co najmniej 60 miesięcy).