Sprzedawcy mieszkań żądają jeszcze więcej

W Warszawie średnia cena lokalu o powierzchni nieprzekraczającej 35 mkw. zbliża się do 20 tys. zł za mkw. Na 30-metrową kawalerkę trzeba mieć ok. 585 tys. zł.

Publikacja: 01.05.2024 13:16

Wpływ kredytów „Na start” na ceny mieszkań będzie zdecydowanie mniejszy niż „Bezpiecznego kredytu 2

Wpływ kredytów „Na start” na ceny mieszkań będzie zdecydowanie mniejszy niż „Bezpiecznego kredytu 2 proc.” - uważają analitycy

Foto: Adobe Stock

Ceny mieszkań biją rekordy – wynika z analiz Expandera i Rentier.io. Niekwestionowanym liderem rocznych podwyżek jest Kraków. Średniej wielkości mieszkania zdrożały w tym mieście aż o 38 proc. Bardzo mocno rosły też ceny w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi – wskazują autorzy raportu. - Przekłada się to, oczywiście, na wzrost kwot kredytów hipotecznych.

Ceny mieszkań nadal rosną

Według GUS od stycznia do marca deweloperzy rozpoczęli budowę prawie 42 tys. mieszkań - aż o 79 proc. więcej niż przed rokiem. - Niedługo zobaczymy więc dużo ofert nowych mieszkań będących w budowie – zwracają uwagę analitycy. -  Sytuacja nie jest jednak tak dobra jak się wydaje. Liczba mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów była o 4 proc. niższa niż przed rokiem. Zdecydowana większość z nich została już dawno sprzedana.

Analizy Expandera i Rentier.io (obejmują rynek pierwotny i rynek wtórny) wskazują na niewielki spadek ofert sprzedaży.  - W I kwartale 2024 r. w 17 badanych miastach odnotowaliśmy 96 tysięcy aktywnych ogłoszeń (po usunięciu duplikatów). To o 1 proc. mniej niż przed rokiem. Warto jednak podkreślić, że 2024 rok zaczęliśmy od wyczyszczonej oferty, która z miesiąca na miesiąc dynamicznie rośnie – zaznaczają analitycy.

Eksperci mówią o dużym optymizmie na rynku. - Choć w I kwartale nie działał już program „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, to ceny ofertowe mieszkań nadal rosły. Małe lokale (do 35 mkw.) zdrożały przeciętnie o 5,9 proc., licząc kwartał do kwartału, lokale średniej wielkości (35-60 mkw.) o 4,9 proc. kwartalnie, a duże (ponad 60 mkw.) o 4,4 proc. – podają autorzy raportu. - Ceny rosły pomimo znacznego w porównaniu z IV kwartałem spadku sprzedaży i oddającej się perspektywy spadku poziomu stóp procentowych.

Według analityków główną podstawą optymizmu są zapewne dwa elementy – planowany programu dopłat do kredytów „Na start” oraz szybki wzrost wynagrodzeń.

Duże wzrosty cen w Sosnowcu

Na rynku małych mieszkań wyróżnia się Warszawa. Przeciętna cena mkw. takich lokali wzrosła w stolicy do 19,5 tys. zł za mkw. - Niewiele brakuje do przekroczenia psychologicznej granicy 20 tys. zł – zaznaczają eksperci Expandera i Rentier.io. – Biorąc pod uwagę procentowy wzrost cen w porównaniu z IV kwartałem, stolica z 6,6 – proc. zwyżką w segmencie małych lokali jest tylko lekko powyżej średniej.

Czytaj więcej

Ceny mieszkań doszły do sufitu? Sprzedający liczą na kolejne zwyżki

Ceny małych mieszkań zdecydowanie najmocniej wzrosły w Sosnowcu (19 proc. kwartał do kwartału) i Rzeszowie (13 proc.). Dwucyfrowe podwyżki odnotowano także na rynku średniej wielkości mieszkań w Sosnowcu (14 proc. kwartalnie) i dużych mieszkań w Warszawie (11 proc.) oraz Gdańsku (11 proc.).

Spadki cen były rzadkością. W ciągu kwartału staniały tylko małe mieszkania w Toruniu (o 2 proc.) i duże lokale w Sosnowcu (także 2-proc. spadki).

Ofertowe ceny mkw. mieszkań w I kw. 2024 r. i zmiany od I kw. 2023 r.

Ofertowe ceny mkw. mieszkań w I kw. 2024 r. i zmiany od I kw. 2023 r.

Mat.prasowe

Bardzo drogie metry małych mieszkań

- Po dużych wzrostach cen małych mieszkań i spadku cen dużych lokali, Sosnowiec znalazł się w nietypowej grupie miast – zawracają uwagę analitycy. - Rzadko się zdarza, że cena mkw. małego mieszkania jest o ponad 30 proc. wyższa niż dużego. Dotychczas w tym gronie były Rzeszów i Wrocław, a teraz dołączył do nich Sosnowiec (różnica 33 proc.). We Wrocławiu jest to 37 proc., a w Rzeszowie aż 46 proc.

Jeszcze bardziej imponujące są wzrosty, do jakich doszło w ciągu roku (I kwartał 2023/I kwartał 2024 r.). Małe i średnie mieszkania zdrożały przeciętnie aż o 19 proc., a duże o 16 proc.

- Szczególnie wyróżniają się średniej wielkości mieszkania w Krakowie, które zdrożały w ciągu roku aż o 38 proc. To jedyny przypadek wzrostu o ponad 30 –proc. – zaznaczają analitycy. – Przypadków wzrostów o ponad 20 proc. było aż 16. Patrząc całościowo, a nie tylko na pojedyncze segmenty, zdecydowanie największe wzrosty pojawiły się w Krakowie, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi.

Czytaj więcej

Czas sprzedaży mieszkań się wydłuża. To już nawet 128 dni

Czy mieszkania będą nadal drożały

Zdaniem autorów raportu utrzymanie tak szybkiego tempa wzrostu cen mieszkań jest mało prawdopodobne. - Po pierwsze dlatego, że wynagrodzenia w kolejnych kwartałach nie będą rosły już tak szybko jak w poprzednich. Inflacja jest już dużo niższa, więc presja płacowa powinna się zdecydowanie zmniejszyć – tłumaczą. - W tym roku mało prawdopodobne są też obniżki stóp procentowych. Jedynym elementem, który teoretycznie mógłby napędzać mocne wzrosty, jest w program mieszkań „Na Start”. Bez niego ceny z pewnością by się ustabilizowały, a w części miast nawet nieco spadły. Jeśli wejdzie on w życie, to ceny zapewne dalej będą rosły, ale zdecydowanie wolniej niż w ubiegłym roku.

Czytaj więcej

Program "Na start", czyli chaos na rynku mieszkań. A ministrowie pakują już walizki

Według analityków Expandera i Rentier.io. wpływ kredytów „Na start” na ceny mieszkań będzie zdecydowanie mniejszy niż „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, m.in. dlatego, że w tym roku na nowy program nie będzie aż tak wielu chętnych jak w ubiegłym.

- Niemal każdy, kto miał zdolność kredytową i chciał kupić pierwsze w życiu mieszkanie, już to zrobił ze wsparciem „Bk 2 proc.” Od jego zakończenia minęło zbyt mało czasu, aby zebrała się nowa, liczna grupa takich osób — wyjaśniają. - Demografia jest nieubłagana. Z każdym rokiem w dorosłość wchodzi coraz mniej Polaków. W ostatnich latach było to rekompensowane dużym napływem imigrantów, głównie z Ukrainy. Nowi imigranci wciąż do nas przybywają, ale nie jest to już taka skala jak po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Gdyby jednak okazało się, że popyt na tanie kredyty będzie zaskakująco wysoki, to program ma wbudowany bezpiecznik w postaci limitu wniosków. W tym roku to 35 tysięcy, a od przyszłego roku limit będzie wynosił po 15 tys. kwartalnie.

Różnice wysokości raty zwykłego kredytu z ratą stałą i w „Kredycie na start” dla pary bez dzieci (za

Różnice wysokości raty zwykłego kredytu z ratą stałą i w „Kredycie na start” dla pary bez dzieci (zakładając: okres spłaty 30 lat, zwykły kredyt również można byłoby zaciągnąć na pełną wartość mieszkania)

Mat.prasowe

Ceny mieszkań biją rekordy – wynika z analiz Expandera i Rentier.io. Niekwestionowanym liderem rocznych podwyżek jest Kraków. Średniej wielkości mieszkania zdrożały w tym mieście aż o 38 proc. Bardzo mocno rosły też ceny w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Łodzi – wskazują autorzy raportu. - Przekłada się to, oczywiście, na wzrost kwot kredytów hipotecznych.

Ceny mieszkań nadal rosną

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Czas sprzedaży mieszkań się wydłuża. To już nawet 128 dni
Nieruchomości
Lokal po stylizacji sprzedasz drożej
Nieruchomości
Ile naprawdę kosztują mieszkania
Nieruchomości
Program "Na start", czyli chaos na rynku mieszkań. A ministrowie pakują już walizki
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Rynek nieruchomości
Wojna z flipperami nie zbije cen mieszkań. "I tak zapłacą za to kupujący"
Nieruchomości mieszkaniowe
Apartament w rozmiarze XS słono kosztuje