Umorzenie udziałów spółki z o.o. bez zapłaty jest transakcją w rozumieniu cen transferowych

Wykładnia Krajowej Informacji Skarbowej uznająca, że umorzenie udziałów spółki z o.o. bez zapłaty jest transakcją w rozumieniu cen transferowych, de facto uniemożliwia zainteresowanym przeprowadzenie takiej czynności.

Publikacja: 30.08.2020 13:21

Umorzenie udziałów spółki z o.o. bez zapłaty jest transakcją w rozumieniu cen transferowych

Foto: Adobe Stock

Artykuł 199 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) reguluje umorzenie udziałów (art. 359 k.s.h. dotyczy umorzenia akcji). Przewiduje on różne formy tej czynności. Umorzenie udziałów może mieć więc charakter dobrowolny albo przymusowy. Z uwagi na kryterium finansowe odpłatne umorzenia dzielą się na finansowane z zysku lub obniżeniem kapitału zakładowego. Dla tematu artykułu kluczowy jest podział na umorzenia odpłatne i nieodpłatne (te drugie dotyczą jedynie umorzeń dobrowolnych). Umorzenie udziałów dobrowolne poprzedzane jest nabyciem ich przez spółkę. Według przepisów podatkowych transakcja taka (jeżeli ma charakter odpłatny) jest opodatkowana analogicznie jak „zwykła" sprzedaż udziałów na rzecz osoby trzeciej. Powoduje ona powstanie przychodu z odpłatnego zbycia udziałów i papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, art. 7b ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT). W przypadku umorzenia przymusowego bezpośredniego (bez uprzedniego nabycia walorów przez spółkę), przychód wspólnika należy do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych (art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy o PIT, art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT).

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt