Zdalne posiedzenia organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Pandemia i lockdowny przyspieszyły proces „elektronizacji” prawa spółek w Polsce. Wspólnicy spółki z o.o. mogą już brać udział w zgromadzeniu wspólników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, ale pod pewnymi warunkami.

Publikacja: 10.05.2024 04:30

Zdalne posiedzenia organów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Foto: Adobe Stock

Nie da się ukryć, że proces „elektronizacji” prawa spółek był w Polsce dość powolny. Przepisy prawa są zwykle reaktywne w stosunku do zmian społecznych i technologicznych. Niestety polski ustawodawca ma skłonność do tego, by dostrzegać potrzebę dostosowania prawa do takich zmian z opóźnieniem mierzonym nierzadko latami. Tytułem przykładu, o ile Krajowy Rejestr Sądowy, w tym rejestr przedsiębiorców, prowadzony był w systemie teleinformatycznym już od 2001 r., to dopiero w 2007 r. dane w nim zapisane zostały udostępnione publicznie w trybie on-line (notabene dopiero pięć lat później, w 2012 r., zrównano moc samodzielnie pobieranych z tego systemu wydruków komputerowych z papierowymi odpisami). Był to wielki krok naprzód dla uczestników obrotu (o prawnikach nie wspominając), a przecież nie miał on charakteru technologicznego przewrotu kopernikańskiego. Nie inaczej było w przypadku ram prawnych odnoszących się do działania organów spółek kapitałowych, a szczególnie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, do których ograniczymy dalsze rozważania (choć zasady mające zastosowanie do pozostałych spółek kapitałowych są co do zasady zbieżne).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Prawnicy
Dziekan wydziału prawa UMCS: wypowiedzi prof. Kidyby pod adresem studentów były bulwersujące