Zamach stanu w Afryce. Udaremniono atak na prezydenta

Armia Demokratycznej Republiki Konga twierdzi, że udaremniła próbę zamachu stanu na prezydenta Felixa Tshikediego w stolicy Kinszasie, w której uczestniczyć mieli kongijscy i zagraniczni bojownicy.

Publikacja: 19.05.2024 14:02

Vital Kamerhe

Vital Kamerhe

Foto: AFP

Rzecznik armii Demokratycznej Republiki Konga, generał brygady Sylavin Ekenge, powiedział w państwowej telewizji RTNC TV, że zatrzymano kilku podejrzanych, a „sytuacja jest obecnie pod kontrolą”.

Napad na dom Vitala Kamerhego

Jego oświadczenie pojawia się kilka godzin po tym, jak uzbrojeni mężczyźni zaatakowali dom Vitala Kamerhego, byłego szefa sztabu i bliskiego sojusznika prezydenta Tshisekediego, w niedzielę wczesnym rankiem.

Świadkowie twierdzą, że grupa około 20 napastników w mundurach wojskowych zaatakowała rezydencję, po czym doszło do wymiany ognia. Lokalne media podają, że napastnicy byli członkami Ruchu Nowego Zairu powiązanego z byłym politykiem na wygnaniu Christianem Malangą. W ataku na dom Kamerhego zginęło dwóch strażników i napastnik.

Czytaj więcej

Bruksela wszczęła postępowania wobec chińskich producentów fotowoltaiki

Prezydent Tshisekedi nie wygłosił dotychczas żadnego publicznego komentarza w związku z tą sytuacją.

Tshisekedi zaprzysiężony na drugą kadencję

Niedawno bo w styczniu Felix Tshisekedi został zaprzysiężony na drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Demokratycznej Republiki Konga. Tshisekedi obiecał „przestrzegać i bronić Konstytucji, praw, zachować niezależność, strzec jedności narodowej, a także szanować prawa człowieka”.

Obiecał, że będzie działał zgodnie z oczekiwaniami ludności w zakresie wyeliminowania grup zbrojnych stwarzających zagrożenie na wschodzie i zagwarantowania bezpieczeństwa wszystkim ludziom.

Czytaj więcej

Chiny rządzą w produkcji kobaltu. Konsekwencje dla całej światowej gospodarki

Powiedział też, że będzie działał na rzecz stworzenia większej liczby miejsc pracy, zapewnienia bezpieczeństwa narodowego, kontynuowania dywersyfikacji gospodarki i zagwarantowania dostępu do podstawowych usług, takich jak bezpłatna edukacja.

Rzecznik armii Demokratycznej Republiki Konga, generał brygady Sylavin Ekenge, powiedział w państwowej telewizji RTNC TV, że zatrzymano kilku podejrzanych, a „sytuacja jest obecnie pod kontrolą”.

Napad na dom Vitala Kamerhego

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Koreańczycy wierzą, że sprzedadzą Polsce więcej czołgów. Wskazują datę
Polityka
Brytyjski miliarder popierał torysów. Zmienił zdanie, gdy Partia Pracy idzie po władzę
Polityka
Żołnierz USA poznał Rosjankę w Korei Płd. Teraz spędzi prawie cztery lata w rosyjskim więzieniu
Polityka
Joe Biden otwiera drogę do USA setkom tysięcy nielegalnych imigrantów
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Marine Le Pen poprowadzi Francję ku bankructwu?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży