„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE

Od Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego przez prawa pracownicze, prawa kobiet czy kwestie zmian w funkcjonowaniu UE. W niedzielę w Warszawie Lewica zaprezentowała swój pakiet propozycji programowych przed wyborami.

Publikacja: 19.05.2024 14:44

„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE

Konwwencja programowa Lewicy w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Michał Kolanko

W konwencji wzięli udział liderzy i liderki Lewicy, kandydaci zarówno z Nowej Lewicy, jak i z Partii Razem. Lewica podkreśla swoją europejską wiarygodność.  Tak jak 20 lat temu Lewica nadała kierunek Polsce, tak dziś chce nadać kierunek całej Europie. Ma na to pomysł i wie, jak to zrobić. Dziś przedstawimy państwu tę wizję  mówiła na starcie konwencji szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula.

Później polityczki i politycy Lewicy zaprezentowali pakiet propozycji programowych we wszystkich kluczowych obszarach. Politycy Lewicy podkreślali, że chcą iść do Europy, by załatwiać ludzkie i codzienne sprawy dla wyborców.  To był główny pryzmat, przez który pokazywali postulaty.  My, jako Lewica, chcemy Europy załatwiania codziennych spraw. Europy, która ma faktyczny wpływ na nasze życie i zmienia je na lepsze. Dlatego dziś jako cała Lewica prezentujemy program na te wybory  podkreślił Biedroń.

Hasło Lewicy w wyborach do PE to „Europa dla Ciebie”. 

Czytaj więcej

Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać

Lewica chce się odróżnić

Politycy Lewicy w tej kampanii, poza propozycją personalną (kandydują liderzy i liderki, jak i posłowie i posłanki Nowej Lewicy oraz Razem), stawiają na pakiet konkretnych propozycji, które dotyczą tego, co powinno się zmienić w Unii Europejskiej i jakie z tego korzyści mogą mieć Polki i Polacy. Te propozycję są zsynchronizowane z programem formacji realizowanym w rządzie. W ten sposób Lewica chce się odróżnić od innych partii, a zwłaszcza wyróżnić na tle sporu PO-PiS.

Współprzewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że w obecnej sytuacji Lewica nie traci wiary w projekt europejski. – Najważniejsze, by robić to, w co się wierzy. Lewica wierzy w UE, Lewica wprowadzała Polskę do UE. Lewica wie, że Europa powinna być jak najbardziej zintegrowana. Silna UE to  bezpieczeństwo między innymi naszego narodu. W chwili, gdy tuż za granicami jest wojna  – podkreślał współprzewodniczący Nowej Lewicy.

Czytaj więcej

Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?

Wspominał o jednym z priorytetów Lewicy również w rządzie.  Nadszedł czas na Europejski Fundusz Mieszkaniowy. 100 mld EUR na budowę mieszkań na wynajem. Dla Polski udział w Europejskim Funduszu Mieszkaniowym powinien wynieść 10 mld EUR. Za te pieniądze polskie samorządowy wybudują 100 tysięcy mieszkań na tani wynajem. To ambitny plan ale i realistyczny – powiedział Czarzasty.

Lewica: Europejski pakiet demokratyczny

Politycy Lewicy zaprezentowali też pomysł na zmiany, jeśli chodzi o rolę Parlamentu Europejskiego w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej. Mówił o tym wiceminister sprawiedliwości i lider listy w okręgu dolnośląskim Krzysztof Śmiszek. 

Czytaj więcej

Wybory do PE. Kaczyński porównał Kurskiego i Bielana do kutrów torpedowych

W najbliższej kadencji Lewica jako druga siła w Europie proponuje pięć zmian, które wpłyną na to by Europa była bliższa naszym codziennym sprawom. Po pierwsze, Parlament Europejski powinien posiadać inicjatywę ustawodawczą. Zgłaszamy ustawę i ją realizujemy. Po drugie, Parlament Europejski powinien mieć uprawnienie budżetowe. Chcemy mieszkań? Ok. Parlament Europejski decyduje o przeznaczeniu 100 mld euro w najbliższej dekadzie. Po trzecie, Parlament Europejski powinien móc proponować wotum nieufności i odwoływać komisarzy, nie tylko całą Komisję Europejską. Po czwarte, zmniejszymy liczbę potrzebnych podpisów w Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej. Dziś jest to, często zaporowe, milion podpisów. Zmniejszymy tę liczbę dwukrotnie o 500 tysięcy podpisów. Po piąte, uchwalimy prawo, które zakazuje Komisji Europejskiej odrzucania inicjatyw obywatelskich wedle uznania. Głos ludzi musi być faktycznie słyszalny – podkreślał Śmiszek.

Lewica zaprezentowała też propozycje w sferze praw kobiet, sprawiedliwej transformacji energetycznej, równości plac czy spraw seniorów. – Dziś tylko Lewica ma odwagę powiedzieć, że UE powinna stawiać sobie ambitniejsze cele. Dziś zabraliśmy państwa w podróż do przyszłości – podsumowała konwencję Katarzyna Kotula.

Polityka
Machcewicz o Nawrockim: Człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra
Polityka
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem
Polityka
Kandydat na prezydenta Marek Woch: Polska powinna mieć broń jądrową
Polityka
Donald Tusk wygłosił orędzie. „To nam przypadło nie tylko marzyć, ale przede wszystkim działać”
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Joanna Senyszyn: Lewica to ja
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne