Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”, w redakcji od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Od 2016 prowadzi też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Wybory władz w regionach. Zaskakująca sytuacja na Dolnym Śląsku, Małopolsce i na Mazowszu

Wyklarował się układ sił na Dolnym Śląsku. PiS straciło województwo, ale w nowej koalicji są cały czas Bezpartyjni Samorządowcy, którzy współrządzili regionem w ostatniej kadencji. Teraz oczy zwrócone są na Małopolskę i Mazowsze.

Michał Kobosko: Rozszerzenie Unii Europejskiej o Ukrainę jest dzisiaj kompletnie nierealistyczne

Jak się jest w jakiejś organizacji od 20 lat, to już nie ma taryfy ulgowej, także wobec siebie samego – mówi o Polsce w UE Michał Kobosko, szef sejmowej Komisji ds. UE, wiceprzewodniczący Polski 2050 i kandydat do PE.

Dolny Śląsk z marszałkiem. To Paweł Gancarz z PSL

W drugim we wtorek głosowaniu sejmik województwa dolnośląskiego wybrał marszałka. To Paweł Gancarz, wiceminister infrastruktury z PSL. Poparli go też radni PiS, chociaż o koalicji nie ma być mowy.

Dolny Śląsk: Michał Jaros przepadł w głosowaniu na marszałka. Nie poparli go wszyscy radni KO

Zaskakujący wynik głosowania na marszałka Dolnego Śląska. Kandydat KO Michał Jaros zdobył tylko 12 głosów i nie został wybrany. Klub KO w sejmiku liczy 15 osób.

Bogdan Zdrojewski: PO musi pozostać w środku

Sądzę, że dwa ostatnie tygodnie kampanii do PE będą decydujące, jeśli chodzi o wynik wyborów i frekwencję – mówi Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

Druga rekonstrukcja rządu już na horyzoncie. Czerwiec czy jesień?

Zmiany w rządzie po wyborach do PE są już przesądzone – wynika z naszych rozmów. Ale nie tylko. Rekonfiguracja dotknie też Sejm – a konkretniej, szefów niektórych komisji – oraz największą partię rządzącą.

„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE

Od Europejskiego Funduszu Mieszkaniowego przez prawa pracownicze, prawa kobiet czy kwestie zmian w funkcjonowaniu UE. W niedzielę w Warszawie Lewica zaprezentowała swój pakiet propozycji programowych przed wyborami.

Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać

Podlasie nadal ogniskuje uwagę wewnątrz PiS. Dwoje radnych w sejmiku przeszło na stroną rządzącą, co doprowadziło do utraty przez PiS władzy. W czwartek decyzją prezesa Kaczyńskiego zawieszony został Krzysztof Jurgiel.

Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?

– Tak jak w kampanii parlamentarnej PiS (ten w kadrami z Auschwitz), tak w eurokampanii PO „przegrzała” jeden ze swoich spotów wyborczych. Moment jego pojawienia się był bardzo niefortunny – mówił w nowym odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Kolanko. – Jeśli nawet w TVN24 szef KPRM Jan Grabiec musiał się tłumaczyć z tego spotu i przyznać, że termin po zamachu na premiera Ficę jest niefortunny, to coś jest nie tak – dodawał.

Wybory prezydenckie 2025: Pewne jest tylko to, że się odbędą

Partie nie śpieszą się z wyborem kandydatów i kandydatek na prezydenta w 2025 roku. Z naszych rozmów wynika, że największe siły są jeszcze przed ostatecznymi decyzjami w tej sprawie.