Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu

Dostępne od września 2023 r. transgraniczne przekształcenie spółek pozwala polskiej spółce na zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do innego kraju Unii Europejskiej. Może ono umocnić pozycję przedsiębiorcy na arenie międzynarodowej.

Publikacja: 10.05.2024 04:30

Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu

Foto: Adobe Stock

Przekształcenie transgraniczne umożliwia przekształcenie polskiej spółki kapitałowej (spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej) lub spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę zagraniczną podlegającą prawu innego państwa członkowskiego UE, z jednoczesnym z przeniesieniem co najmniej siedziby statutowej do tego państwa, przy zachowaniu swojej ciągłości bytu prawnego i osobowości prawnej (na zasadzie kontynuacji). Pozwala to polskiej spółce zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do kraju członkowskiego, który w ocenie spółki umożliwia lepsze perspektywy rozwojowe (np. dostęp do rynku, inwestorów, bardziej korzystne przepisy dla rozwoju danej branży). Zrozumienie skomplikowanych procesów i wymogów prawnych jest kluczowe dla zapewnienia zgodności i optymalizacji działalności na wielu rynkach. W tym kontekście, przekształcenia transgraniczne stają się nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na zwiększenie konkurencyjności, innowacyjności oraz efektywności operacyjnej.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy