Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu

Dostępne od września 2023 r. transgraniczne przekształcenie spółek pozwala polskiej spółce na zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do innego kraju Unii Europejskiej. Może ono umocnić pozycję przedsiębiorcy na arenie międzynarodowej.

Publikacja: 10.05.2024 04:30

Transgraniczne przekształcenia spółek: nowe możliwości dla biznesu

Foto: Adobe Stock

Przekształcenie transgraniczne umożliwia przekształcenie polskiej spółki kapitałowej (spółki z o.o., spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej) lub spółki komandytowo-akcyjnej w spółkę zagraniczną podlegającą prawu innego państwa członkowskiego UE, z jednoczesnym z przeniesieniem co najmniej siedziby statutowej do tego państwa, przy zachowaniu swojej ciągłości bytu prawnego i osobowości prawnej (na zasadzie kontynuacji). Pozwala to polskiej spółce zmianę formy prawnej z jednoczesnym przeniesieniem siedziby do kraju członkowskiego, który w ocenie spółki umożliwia lepsze perspektywy rozwojowe (np. dostęp do rynku, inwestorów, bardziej korzystne przepisy dla rozwoju danej branży). Zrozumienie skomplikowanych procesów i wymogów prawnych jest kluczowe dla zapewnienia zgodności i optymalizacji działalności na wielu rynkach. W tym kontekście, przekształcenia transgraniczne stają się nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na zwiększenie konkurencyjności, innowacyjności oraz efektywności operacyjnej.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?