Katastrofa śmigłowca w Iranie. Na pokładzie był prezydent Ebrahim Raisi

Irańska telewizja poinformowała o incydencie z udziałem śmigłowca, którym podróżował prezydent kraju Ebrahim Raisi. Trwają poszukiwania maszyny.

Aktualizacja: 19.05.2024 22:59 Publikacja: 19.05.2024 15:10

Jedno z ostatnich zdjęć śmigłowca prezydenta Iranu, chwilę po rozpoczęciu podróży powrotnej z Azerbe

Jedno z ostatnich zdjęć śmigłowca prezydenta Iranu, chwilę po rozpoczęciu podróży powrotnej z Azerbejdżanu.

Foto: ALI HAMED HAGHDOUST / IRNA / AFP

Jak przekazały irańskie media, śmigłowiec z prezydentem Ebrahimem Raisi, doznał w niedzielę „twardego lądowania”.

Lecący z Azerbejdżanu śmigłowiec z Raisim w momencie incydentu miał znajdować się nad irańskim stanem Azerbejdżan Wschodni. Irańska agencja Tasnim podała, że do zdarzenia doszło w okolicy wioski Uzi, ok. 20 km od granicy z Azerbejdżanem i ok. 540 kilometrów na północny zachód od stolicy Iranu, Teheranu. Na pokładzie maszyny miał być również m.in. Hosejn Amir Abdollahijan, minister spraw zagranicznych Iranu.

Nieoficjalnie informowano, że na miejsce wypadku próbowali dotrzeć ratownicy, ale utrudniały to złe warunki pogodowe w okolicy — ulewny deszcz i silny wiatr. Irańskie media podawały jednak sprzeczne doniesienia na temat zdarzenia. Lokalne władze w Azerbejdżanie Wschodnim ogłosiły, że nie mogą udzielić informacji na temat „potencjalnych ofiar śmiertelnych i rannych” w związku z „katastrofą śmigłowca z prezydentem”. — Czekamy, aż ekipy ratownicze dotrą na miejsce wypadku — powiedział szef MSW Iranu Ahmad Wahidi. — Ze względu na pogodę i mgłę śmigłowiec przewożący prezydenta musiał wykonać „twarde lądowanie” — stwierdził jedynie.

„Na miejsce wysłano 16 ekip ratowniczych i drony, jednak ze względu na niedostępność terenu, warunki górzysto-leśne, a także niesprzyjające warunki atmosferyczne, zwłaszcza gęstą mgłę, akcja poszukiwawczo-ratownicza będzie wymagała czasu” - napisała agencja Mehr. Irańskie media opublikowały też nagrania i zdjęcia pokazujące akcję ratowniczą i warunki, z którymi muszą zmagać się poszukujący. Dopiero po ponad trzech godzinach od pierwszych informacji o zaginięciu śmigłowca szefowa miejscowego oddziału Czerwonego Półksiężyca przekazała, iż „zespoły poszukiwawcze dotarły na miejsce wypadku”, zastrzegając, że nie oznacza to, że dotarły do samej maszyny.

„Mamy do czynienia z trudnymi i skomplikowanymi warunkami. Obywatele i media mają prawo znać najświeższe informacje na temat katastrofy śmigłowca prezydenta, jednak (...) nie ma jak dotąd żadnych nowych wiadomości” — przekazał o godz. 18.30 polskiego czasu rzecznik irańskiego rządu. „W takich chwilach najlepszym rozwiązaniem jest cierpliwość, modlitwa i zaufanie grupom ratunkowym” — dodał na Twitterze.

Przed godz. 20.00 polskiego czasu agencja FARS poinformowała, że ekipy ratunkowe „nawiązały kontakt” z dwoma osobami z pokładu śmigłowca. „Kilkukrotnie nawiązano kontakt z jednym z pasażerów helikoptera i jednym z członków załogi, co pokazuje, że zdarzenie nie było zbyt niebezpieczne — czytamy we wpisie na Telegramie

W międzyczasie pojawiły się nieoficjalne doniesienia, jakoby w czasie akcji ratunkowej zaginęło trzech członków ekipy poszukiwawczej z Czerwonego Półksiężyca. Organizacja w wydanym szybko oświadczeniu zaprzeczyła tym twierdzeniom.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi z wizytą w Azerbejdżanie

Raisi w niedzielę rano gościł z wizytą w Azerbejdżanie, gdzie wraz z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem dokonał uroczystej inauguracji działalności tamy na rzece Araks.

Agencja Associated Press podkreśla, że Iran posiada w swojej flocie różne śmigłowce, ale międzynarodowe sankcje utrudniają zdobycie do nich części zamiennych. Wojskowe maszyny to przeważnie samoloty wyprodukowane przed rewolucją islamską w 1979 roku.

Kim jest prezydent Iranu Ebrahim Raisi

Ebrahim Raisi został prezydentem Iranu w 2021 roku, zawdzięczając władzę swemu radykalizmowi. Sam proces jego wyboru budził poważne wątpliwości — pisał wówczas w „Rzeczpospolitej” Piotr Jendroszczyk, przypominając, że większość Irańczyków zbojkotowała wybory, w których uczestniczyło 49 proc. obywateli, przy czym 13 proc. głosów było nieważnych – co było formą protestu.

Czytaj więcej

Iran: Nowy prezydent, stara wojna

Raisi został faktycznie prezydentem z nominacji duchowego przywódcy Iranu ajatollaha Ali Chamenei, za sprawą którego z procesu wyborczego wykluczonych zostało ponad 600 kandydatów. W dodatku prezydent postrzegany jest jako »rzeźnik z Teheranu«, co było wynikiem jego działalności w 1988 roku. Był wtedy jednym z czterech sędziów tajnego trybunału skazującego na śmierć tysiące więźniów politycznych. Raisi utrzymywał, że wyroki były prawomocne i oparte na fatwie, czyli prawnej opinii ówczesnego przywódcy duchowego Ruhollaha Chomeiniego.

Jak przekazały irańskie media, śmigłowiec z prezydentem Ebrahimem Raisi, doznał w niedzielę „twardego lądowania”.

Lecący z Azerbejdżanu śmigłowiec z Raisim w momencie incydentu miał znajdować się nad irańskim stanem Azerbejdżan Wschodni. Irańska agencja Tasnim podała, że do zdarzenia doszło w okolicy wioski Uzi, ok. 20 km od granicy z Azerbejdżanem i ok. 540 kilometrów na północny zachód od stolicy Iranu, Teheranu. Na pokładzie maszyny miał być również m.in. Hosejn Amir Abdollahijan, minister spraw zagranicznych Iranu.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Malawi. Samolot z wiceprezydentem kraju zniknął z radarów
Wypadki
Uwiecznił "wschód Ziemi". Autor słynnego zdjęcia z kosmosu zginął w katastrofie samolotu
Wypadki
Zderzenie tramwajów w Rosji. Ponad 100 osób zostało rannych, jedna zginęła
Wypadki
Katastrofa kolejowa w Czechach: Zderzyły się pociągi, są ofiary
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Wypadki
Doniesienia o pożarze rezydencji Władimira Putina. Jeden budynek spłonął doszczętnie
Wypadki
Wypadek na lotnisku w Amsterdamie. Śmierć po wpadnięciu do silnika samolotu