Niemiecki paragon za benzynę w kosztach uzyskania przychodów

Przedsiębiorca budowlany prowadzący działalność gospodarczą na terenie kraju i Unii Europejskiej ma prawo do rozliczenia wydatków na paliwo zakupione do samochodów ciężarowych za granicą i udokumentowane kwitami ze stacji benzynowej.

Aktualizacja: 02.02.2015 07:29 Publikacja: 02.02.2015 05:40

Niemiecki paragon za benzynę w kosztach uzyskania przychodów

Foto: ROL

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 grudnia 2014 roku (IBPBI/1/415-982/14/AB). Paragony te muszą być jednak opisane zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W czym tkwił problem...

Podatnik – osoba fizyczna prowadząca firmę budowlaną – posiadał w ewidencji środków trwałych dwa samochody ciężarowe wykorzystywane do przewożenia materiałów budowlanych. Jeden z samochodów został przypisany do prac wykonywanych na terenie Niemiec. Podczas tankowania samochodu na stacjach paliw w Niemczech, podatnik otrzymywał paragony fiskalne (w euro). Księgowa podatnika przeliczała kwoty z tych paragonów na złote polskie i na ich podstawie wystawiała dowód wewnętrzny, który był podstawą wpisania wydatku do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie „Pozostałe wydatki".

...i co na ten temat sądziła izba

Organ podatkowy częściowo przychylił się do zdania podatnika, stwierdzając, że wydatki związane z eksploatacją (w tym z zakupem paliwa do) samochodów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, będących środkami trwałymi w tej działalności mogą, co do zasady, zostać ujęte w kosztach podatkowych pod warunkiem należytego ich udokumentowania, z uwzględnieniem rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej.

Przytoczył jednak przepisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. I tak  zgodnie z § 14 ust. 5 ww. rozporządzenia, wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi. Paragon taki (dowód księgowy) musi jednak spełniać wymagania określone w § 14 ust. 4 ww. rozporządzenia, czyli:

- powinien być zaopatrzony w datę i stempel (oznaczenie) jednostki wydającej paragon,

- musi określać ilość, cenę jednostkową oraz wartość za jaką dokonano zakupu,

- powinien być uzupełniony na odwrocie przez podatnika o nazwisko (nazwę zakładu), adres oraz rodzaj (nazwę) zakupionego towaru.

Organ podkreślił, że paragon zawierający wszystkie te informacje, a nie wewnętrzny dowód księgowy wystawiony na podstawie paragonu – jak sugerował podatnik – stanowi prawidłowe udokumentowanie wydatków na paliwo poniesionych na terytorium Niemiec.

Trzeba zadbać o kwestie formalne

Powyższa interpretacja oznacza w praktyce, że podróżując służbowo po Niemczech (i nie tylko) należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, pobierając paragon warto zadbać, aby jego wystawca przybił na nim pieczątkę. Dodatkowo, na odwrocie należy ostemplować paragon pieczątką firmową. Paragony zazwyczaj zawierają ilość, cenę jednostkową oraz wartość zakupów. Jeśli nie widnieją na nich takie informacje, to paragon taki może zostać zakwestionowany.

—Ewelina Majewska-Howis

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 2 grudnia 2014 roku (IBPBI/1/415-982/14/AB). Paragony te muszą być jednak opisane zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W czym tkwił problem...

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą