Sprzedaż oprzyrządowania poza strefą jest opodatkowana CIT

Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że zwolnieniem objęte są dochody uzyskane z działalności gospodarczej wskazanej w zezwoleniu i prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Dochód ze zbycia specjalistycznego oprzyrządowania podwykonawcy poza strefą nie korzysta z preferencji.

Publikacja: 29.02.2016 01:00

Maria Stępniewska-Janowska, konsultantka w krakowskim biurze firmy Deloitte

Maria Stępniewska-Janowska, konsultantka w krakowskim biurze firmy Deloitte

Foto: materiały prasowe

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 14 stycznia 2016 r. (I SA/Wr 1712/ 15).

Spółka prowadzi w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej: SSE) działalność w zakresie m.in. produkcji części do samochodów. W tym celu używa specjalnego oprzyrządowania (wytworzonego we własnym zakresie lub nabytego od innych podmiotów), które może być także udostępniane podwykonawcom do produkcji komponentów do wyrobów strefowych.

W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wynik (dochód albo strata) z tytułu zbycia tego oprzyrządowania powinien być zaliczany do działalności strefowej i co za tym idzie – czy skorzysta ze zwolnienia z CIT.

Zdaniem spółki wynik ten powinien być zaliczany do działalności strefowej, zwolnionej z opodatkowania. Spółka wskazała na bezpośredni związek między zbyciem oprzyrządowania a osiąganiem dochodu ze sprzedaży finalnych wyrobów strefowych, który to dochód korzysta ze zwolnienia z CIT.

Organ podatkowy uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem w sprawie istotne jest to, że oprzyrządowanie nie będzie wykorzystywane bezpośrednio na terenie SSE, lecz przez podwykonawcę poza obszarem strefy. Organ powołał się na ratio legis przedmiotowego zwolnienia z CIT. Ma ono służyć aktywizacji zawodowej w okolicach SSE.

Sąd podzielił stanowisko organu. Z ustnego uzasadnienia wynika, że zdaniem sądu zwolnienie to nie ma charakteru podmiotowego, ponieważ nie obejmuje wszystkich dochodów spółki, ale wyłącznie te, które spełniają określone w przepisie warunki, czyli są to dochody osiągane na terenie SSE z działalności określonej w zezwoleniu. W ocenie sądu ze zbycia oprzyrządowania spółka uzyska dochód z działalności opodatkowanej, gdyż w istocie oprzyrządowanie to będzie służyć generowaniu przychodów przez podmiot prowadzący działalność poza SSE. Sąd wskazał jednocześnie, że gdyby produkcję prowadził inny podmiot, ale na terenie SSE, to możliwe byłoby skorzystanie ze zwolnienia z CIT w odniesieniu do dochodu osiągniętego ze zbycia oprzyrządowania.

—Dominik Godula, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Maria Stępniewska-Janowska, konsultantka w krakowskim biurze firmy Deloitte

Problematyka objęcia zwolnieniem strefowym dochodu lub straty ze zbycia oprzyrządowania była wielokrotnie przedmiotem zapytań podatników. Trudno bowiem nie zauważyć ścisłego związku korzystania z tzw. toolingu z produkcją strefową, jednak nie ma regulacji prawnych wprost odnoszących się do tego typu przypadków. W praktyce, o ile pozytywne rozstrzygnięcia zapadają w sytuacji gdy po zbyciu oprzyrządowania korzysta z niego dalej sam przedsiębiorca strefowy, o tyle w przypadku gdy wykorzystują je podwykonawcy poza obszarem SSE, organy nie są już tak przychylne.

Głównym argumentem organów podatkowych, a także WSA we Wrocławiu, który został przedstawiony w komentowanym wyroku, jest to, że oprzyrządowanie (które nie zostało wytworzone przez przedsiębiorcę w ramach jego działalności określonej w zezwoleniu) służy w istocie po jego zbyciu działalności prowadzonej poza SSE. Przychód z jego zbycia nie powinien więc korzystać ze zwolnienia podatkowego.

Należy jednak podkreślić, że nie istnieje warunek zrealizowania przez jeden podmiot całości procesu produkcji wyrobów objętych zezwoleniem na terenie strefy (ze względu na złożoność procesów produkcji jest to w praktyce w wielu przypadkach niemożliwe). Trudne do zaakceptowania wydaje się także odmienne podejście WSA we Wrocławiu w zależności od tego, czy sprzedaż oprzyrządowania odbywa się na rzecz jednostki prowadzącej działalność w SSE czy poza jej obszarem. Również z punktu widzenia celów, jakie mają być osiągnięte poprzez tworzenie SSE w Polsce, czyli rozwój przemysłu i eksportu oraz tworzenie nowych miejsc pracy, wykonywanie poszczególnych etapów produkcji poza terenem strefy przez kooperantów nie przekreśla faktu, że cele te realizowane są na terenie strefy.

Co ciekawe, w wyroku z 21 listopada 2014 r. WSA we Wrocławiu w sprawie dotyczącej podobnego stanu faktycznego (I SA/Wr 2122/14) zauważył, że w przypadku produkcji wysokospecjalistycznych wyrobów konieczne może się okazać korzystanie z podwykonawców niestrefowych, których działalność ma charakter pomocniczy (subsydiarny) względem działalności w SSE. Sąd pokreśla, że okoliczności te należy wziąć pod uwagę, analizując przypadek powierzenia oprzyrządowania kooperantom. Tym razem jednak WSA we Wrocławiu odszedł od progospodarczej wykładni przepisów dotyczących zwolnienia strefowego.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 14 stycznia 2016 r. (I SA/Wr 1712/ 15).

Spółka prowadzi w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej: SSE) działalność w zakresie m.in. produkcji części do samochodów. W tym celu używa specjalnego oprzyrządowania (wytworzonego we własnym zakresie lub nabytego od innych podmiotów), które może być także udostępniane podwykonawcom do produkcji komponentów do wyrobów strefowych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił