Rozporządzenie ws. dokumentacji cen transferowych: Master File zgodne z Wytycznymi OECD

W rozporządzeniu doprecyzowano, co oznaczają poszczególne elementy, w tym także to, że w dokumentacji grupowej należy wskazać rynki geograficzne, na których osiągane jest co najmniej 10 proc. zysków w ramach poszczególnych istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Publikacja: 13.11.2017 01:00

Zmiany w stosunku do pierwotnej wersji rozporządzenia odnoszą się również do dokumentacji grupowej.

W rozporządzeniu doprecyzowano niejasne pojęcia, w stosunku, do których zostały zgłoszone wątpliwości w ramach konsultacji społecznych. Doprecyzowano np., że w dokumentacji grupowej należy wskazać rynki geograficzne, na których osiągane jest co najmniej 10 proc. zysków w ramach poszczególnych istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Należy podkreślić, że dokumentację grupową przygotowuje co do zasady spółka dominująca w grupie kapitałowej, często prowadząca działalność na rynku zagranicznym. W związku z tym przede wszystkim w przypadku tej dokumentacji istotne jest, aby lokalne przepisy w zakresie cen transferowych były spójne z Wytycznymi OECD. W takiej sytuacji polski podatnik będzie miał możliwość przedstawić przygotowaną przez grupę dokumentację, która będzie uznana za kompletną.

Część zmian w zakresie elementów dokumentacji grupowej pozwoli podatnikom zachować spójność z Wytycznymi OECD, np. wyłączenie z obowiązku przedstawienia w dokumentacji grupowej opisu struktury prawnej, właścicielskiej, zarządczej oraz gospodarczej. Polski podatnik nadal jednak będzie obowiązany zawrzeć w dokumentacji grupowej elementy, które mogą nie zostać ujęte w dokumentacji przygotowanej przez grupę na bazie Wytycznych OECD. Chodzi tu np. o obowiązek wskazania największych pod względem liczby osób ośrodków badawczo-rozwojowych czy wskazanie usług o niskiej wartości dodanej świadczonych w ramach grupy.

W uzasadnieniu do rozporządzenia zostało wskazane, że jeśli polityka cen transferowych przedstawiana w dokumentacji grupowej zawiera dodatkowe informacje, poza wskazanymi jako obligatoryjne w rozporządzeniu, to podatnik nie powinien ich usuwać celem przekazania organom polityki obejmującej wyłącznie te obowiązkowe elementy.

W zakresie elementów obligatoryjnych w Master File, warto pochylić się nad jednym ważnym, ale także problematycznym zagadnieniem, tj. nad wskazaniem w dokumentacji istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Problem wyznaczania istotnych łańcuchów wartości dodanej pojawia się m.in. w przypadku określania, które przychody / zyski powinny być brane pod uwagę przy sporządzaniu dokumentacji. Jeżeli są to przychody / zyski osiągnięte w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, to problem nie powstanie. Jednak w przypadku, gdy mają zostać wzięte pod uwagę przychody / zyski z danego roku, wówczas wykluczona zostanie możliwość sporządzania dokumentacji ex ante, czyli przed zakończeniem roku podatkowego. Nie jest trudno sobie wyobrazić, że będzie to spore utrudnienie dla podatnika. W takiej sytuacji zostanie znacznie ograniczony czas na sporządzenie kompletnej dokumentacji grupowej, którego w obecnej sytuacji i tak już pozostało bardzo mało.

—Marta Klepacz jest starszym konsultantem w Zespole Cen Transferowych w MDDP

podstawa prawna: Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (DzU z 2017 r. poz.1753)

podstawa prawna: Rozporządzenie ministra finansów z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (tekst jedn. DzU z 2014 r. nr 160, poz. 1268 ze zm.)

podstawa prawna: Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1888 ze zm.)

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?