Rosyjskie sabotaże w Polsce. Premier mówi zatrzymaniu podejrzanych

- Mamy w tej chwili aresztowanych 9 podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce. Dotyczy to pobicia, podpalenia, próby podpalenia - powiedział w TVN24 premier Donald Tusk.

Publikacja: 20.05.2024 20:10

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Leszek Szymański

Premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek zostanie wydane rozporządzenie dotyczące komisji śledczej badającej wpływy rosyjskie. 

Po posiedzeniu rządu ma być ogłoszony skład komisji i jej przewodniczący.

- To nie będzie komisja, która ma za zadanie zaimponować opinii publicznej spektaklami. Marszałek Hołownia obawiał się, że to będzie kolejna komisja śledcza w Sejmie, gdzie jest często więcej tego politycznego spektaklu, a przynajmniej ludzie mają takie wrażenie. Zależy mi na tym, żeby ta komisja pracowała intensywnie, w dyskrecji, tam nie będzie mediów - zapowiedział Donald Tusk.

Czytaj więcej

Morawiecki przekonuje, że trzeba zaminować wschodnią granicę Polski

Donald Tusk o zatrzymaniu sabotażystów

Wypowiadając się na temat dokonywanych na zlecenie Rosji aktów sabotażu, premier powiedział, że aresztowano 9 osób, którym postawiono zarzuty.

- Mamy w tej chwili aresztowanych 9 podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce. Dotyczy to pobicia, podpalenia i próby podpalenia - mówił Tusk.

- Mówimy tutaj o wynajętych ludziach, czasami są to ludzie ze świata przestępczego, dotyczy to obywateli ukraińskich, białoruskich, polskich. Ta sprawa nie ma charakteru narodowego - kontynuował.

Czytaj więcej

Szymon Hołownia: Komisja ds. wpływów rosyjskich? Wiem z mediów. Nie było rozmowy z Tuskiem

Donald Tusk: Pętla informacji zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk mówił również o działaniach Antoniego Macierewicza. - Mamy do czynienia przynajmniej z kilkunastoma sprawami. Jest przynajmniej kilka osób, których działania miały charakter politycznej dywersji. Od tego są służby, by takie osoby zostały wyeliminowane z życia publicznego. Były bardzo dobrze zaopiekowane przez polityków z pierwszej linii. Ta sprawa musi zostać wyjaśniona — powiedział premier.

— Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza. Mówię o tym bez satysfakcji. To jest coś upiornego, że ten człowiek miał taki wpływ na to, co się działo w Polsce — dodał. 

Tusk wskazał, że PiS ciągle powtarza, że problem stanowi Bruksela i Berlin. -  Te wypowiedzi mogą budzić czasem pusty śmiech, ale one są bardzo skoordynowane z całą polityczną aktywnością w Europie, promowaniem i współpracą z prorosyjskimi środowiskami wprost - mówił.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek zostanie wydane rozporządzenie dotyczące komisji śledczej badającej wpływy rosyjskie. 

Po posiedzeniu rządu ma być ogłoszony skład komisji i jej przewodniczący.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży