Zwyczajne zgromadzenie wspólników – na co zwrócić uwagę

Okres sprawozdawczy, który każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przechodzi co roku, może czasem spowodować nie lada problemy. Sprawdzenie zawczasu kilku kwestii oraz solidne przygotowanie obrad zwyczajnego zgromadzenia pozwala na płynne zamknięcie ostatniego roku obrotowego i zapewnienie spółce prawidłowego funkcjonowania w kolejnych miesiącach.

Publikacja: 18.08.2022 21:16

Zwyczajne zgromadzenie wspólników – na co zwrócić uwagę

Foto: Adobe Stock

Okres sprawozdawczy spółek kończących rok obrachunkowy przypadający na czas po dniu 29 września 2021 r., jednak nie później niż w dniu 30 kwietnia 2022 r., z powodu wciąż obowiązującego stanu epidemii, na podstawie rozporządzenia ministra finansów został w tym roku także wydłużony o trzy miesiące. Wiele zarządów zwołuje więc aktualnie zwyczajne zgromadzenia wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością celem przegłosowania wymaganych przez prawo uchwał. Przy tej okazji, w spółkach dochodzi do zmian kadrowych, a w związku z tym, także do podejmowania innych związanych z tym czynności. Praktyka pokazuje, że zarządy spółek, bądź osoby działające na ich polecenie, często przygotowują dokumentację korporacyjną według przyjętych w poprzednim roku (bądź poprzednich latach) schematów, w tym na przyjętych w spółce wzorach dokumentów. To sprawia, że w takiej sytuacji nie trudno o błędy, i to o błędy rzutujące na istotne dla funkcjonowania spółki sfery. W tym kontekście warto więc pamiętać o kilku kwestiach, które mogą pozwolić ustrzec się spółce niemiłych niespodzianek.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił