„Wewnętrzny system zgłaszania nieprawidłowości”

Czy warto wdrażać go w przedsiębiorstwie pomimo braku ustawy?

Publikacja: 25.04.2023 11:40

„Wewnętrzny system zgłaszania nieprawidłowości”

Foto: Adobe Stock

Budowanie wewnętrznego systemu zgłaszania naruszeń prawa to racjonalny wybór zwiększający bezpieczeństwo prawne spółki, jej kadry zarządzającej i pracowników. Spółki nie muszą czekać na uchwalenie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, a ochrona sygnalistów nie powinna wynikać z przymusu prawnego, ale ze świadomości i dojrzałości organizacyjnej podmiotów prawnych.

Już 16 miesięcy opóźnienia ma ustawa, która powinna implementować do polskiego systemu prawnego unijną dyrektywę nr 2019/1937 z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach. Projekt ustawy co prawda jest gotowy, ale nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu… i nie wiadomo, kiedy to się stanie. W lutym bieżącego roku Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko ośmiu państwom członkowskim, w tym przeciwko Polsce – właśnie w związku z brakiem implementacji dyrektywy. Te działania Komisji Europejskiej nie przyspieszyły jednak prac legislacyjnych. Nie ma aktualnie żadnych informacji co do spodziewanego terminu przyjęcia ustawy. Sygnaliści w Polsce pozostają nadal bez ochrony prawnej.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?