Noc Muzeów, czyli spacer do przeszłości i przyszłości

W sobotę 18 maja w stolicy odbędzie się jubileuszowa 20. Noc Muzeów. Zamek Królewski udostępni od godz. 19 do godz. 2 w nocy specjalną trasę zwiedzania, obejmującą Sale Sejmowe i Senatorską, w których uchwalono Konstytucję 3 maja.

Publikacja: 16.05.2024 16:23

Jubileuszowa 20. Noc Muzeów w Warszawie

Jubileuszowa 20. Noc Muzeów w Warszawie

Foto: Materiały prasowe

Na tę niezwykłą „Noc” złożą się wydarzenia przygotowane przez 312 instytucje. Wybór jest ogromny, więc ruszając wieczorem na kulturalny szlak, obejmujący całe miasto, warto spontaniczność połączyć z precyzyjnym planem.

Muzea w Polsce

Muzea w Polsce

PAP

W tym roku Noc Muzeów łączy się z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Muzeów, dlatego w naszym przewodniku skupiamy się głównie na propozycjach muzeów i galerii.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza od 20:30 na Plac Defilad na „spacer przyszłości”, czyli na zwiedzanie nowej siedziby muzeum w sercu miasta. Zespół MSN i TR Warszawa (Teatru Rozmaitości, którego nowa siedziba jest także planowana na placu przed Pałacem Kultury) organizują też na Placu Defilad Domówkę z nocnym koncertem i pokazami w pop-up kinie.

Czytaj więcej

Samorządy gospodarzem większości muzeów. Ilu Polaków zwiedza muzea?

A w dotychczasowej siedzibie MSN nad Wisłą można oglądać ostatnia wystawę w tym miejscu „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”, prezentującą magiczny malarski świat niezwykłej ukraińskiej artystki.

Z kolei Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42 zainauguruje Noc Muzeów w sobotę o godz. 21 specjalną instalacją wybitnej artystki Jadwigi Sawickiej, która w swej sztuce bada emocje ukryte w słowach, uruchamiając nowe konteksty i wydobywając zaskakujące znaczenia. Instalacja w oknach kamienic, w których mieści się muzeum, nosi tytuł „Rzeczy, ludzie, duchy” i nawiązuje do głównej muzealnej wystawy „Rzeczy warszawskie“ ze zbiorem różnorodnych przedmiotów opowiadających historię miasta. Inauguracji interwencji artystki towarzyszyć będzie oprawa muzyczna, a odwiedzający będą mogli dołączyć do kolektywnego pisania wiersza na długim stole na Rynku i oprowadzania po wystawie. Tej nocy otworem stoją wszystkie oddziały Muzeum Warszawy.

Noc Muzeów przy Trakcie Królewskim i w jego okolicach

Zamek Królewski udostępni od godz. 19 do godz. 2 w nocy specjalną nocną trasę zwiedzania, obejmującą Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne oraz Apartament Królewski m.in. z Salą Wielą, Rycerską , Pokojem Marmurowym, Salą Tronową, Gabinetem Króla, Pokojem Sypialnym, Pokojem Canaletta; Sale Sejmowe i Senatorską ,w której uchwalono Konstytucję 3 maja, a także Pokój Królewiczowski, w którym można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki (Rejtan – Upadek Polski Konstytucja 3 maja 1792 roku i Kazanie Skargi). 0bowiązują bezpłatne bilety.

Zamkową Nocy Muzeów wzbogaci część muzyczna, współorganizowana z Muzeum Jazzu w Arkadach Kubickiego. Jej tematem przewodnim będzie jubileusz 100-lecia powstania Polskiej YMCA. W programie m.in.: koncert galowy laureatów X Młodzieżowego Jazzowego Konkursu „Magnolia” i koncert warszawskiego zespołu jazzu tradycyjnego The Dixie Fellows Jerzego Więckowskiego.

W Zachęcie przy pl. Małachowskiego 3 można od godz. 18 do 1 w nocy oglądać wystawy: „Datament” z instalacją, która była prezentowana w ubiegłym roku na 18. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji;„Z popiołów” z pracami na temat współczesności, powstałymi po 2020 roku; malarstwa „Krzysztof Klimek. Teraz wolę widoki”; „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii”; zbiorową prezentację „Zza gór się słońce wznosi blade” oraz fotografię, rzeźby i instalacje Pauliny Mirowskiej na pokazie „Trofia”.

Warto także zajrzeć na ASP przy Krakowskim Przedmieściu 5, gdzie czeka mnóstwo wystaw, m.in. Rajmunda Ziemskiego, studentów z Pracowni Rzeźby i Rysunku na Wydziale Architektury Wnętrz dr hab. Antoniego Grabowskiego i Kajetana Karkucińskiego, prac i technik graficznych na Wydziale Grafiki. Natomiast w Domu Handlowym Vitkac przy Brackiej 9 pokazywane będą dyplomy Katedry Mody ASP.

Wielkie zwiedzenie w Muzeum Narodowym w godz. 18-1 w nocy obejie wszystkie galerie stałe: Sztuki Starożytnej, Faras, Sztuki Średniowiecznej, Sztuki Dawnej, Sztuki XIX wieku, Galerii Wzornictwa Polskiego oraz Magazyn Zbiorów Sztuki Orientalnej. I najnowszy wystawowy hit „Surrealizm. Inne mity”, pokaz wpisujący się w 100-lecie surrealizmu, który prezentuje sztukę polskich artystów tworzących w tym nurcie.

W Łazienkach Królewskich zapowiedzią Nocy Muzeów będzie przemarsz orkiestry wojskowej – od Belwederu do Pałacu na Wyspie – już o godz. 11 przed południem. Nocne bezpłatne zwiedzanie obiektów Łazienek: Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickiego, Starej Oranżerii, Koszar Kantonistów i Stajni Kubickiego rozpocznie się o godz. 19. Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach jest „Nocna podróż do źródeł”. W Podchorążówce warto obejrzeć wystawę czasową „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, po której oprowadzać będą kuratorzy.

W Starej Oranżerii będzie można posłuchać muzyki mistrzów z XVIII wieku: Haendla, Corellego, Vivaldiego i Corrette’a. A w XVII-wiecznym teatrze o północy odbędzie się koncert pt. „Noc w Łazienkach, czyli zwidy, mary, upiory w polskich tangach i walcach” w wykonaniu Jana Emila Młynarskiego i Brass Federacji (obowiązują bezpłatnę wejściówki do pobrania na stronie internetowej Muzeum).

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do udziału w oprowadzaniach w języku polskim (godz. 19) i angielskim (godz. 21) po aktualnych wystawach: „Bizantyjska nostalgia”, „Sztuka kobiet II”, „Po_kłosie” , „Przebłysk” w ramach Project Room 2023/24 . A także w specjalnym oprowadzaniu historycznym z okazji 400-lecia Zamku Ujazdowskiego (godz. 17).

A dla fanów kina CSW przygotowało „Wieczór z Busterem Keatonem” z pokazem na dużym ekranie jego krótkometrażowych filmów.(godz. 22).

Noc Muzeów z historią i nauką

Muzeum Powstania Warszawskiego, przygotowujące się do obchodów 80. Rocznicy wybuchu Powstania, zaprasza do nocnego zwiedzania multimedialnej ekspozycji, przywołującej atmosferę powstańczej Warszawy (dostępną od godz. 18 do 1 w nocy) w głównej siedzibie przy Grzybowskiej 79. Tego wieczoru zainauguruje także działalność Pokój na lato - letni pawilon rekreacyjno-kulturalny zlokalizowany obok muzeum przy Towarowej 25, gdzie o 21:30 zagrają Mikromusic z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha. Muzeum zaprasza też do Fotoplastikonu Warszawskiego w Al. Jerozolimskich 51 na pokaz „Warszawa Ostatnie spojrzenie” z fotografiami stolicy z lat 1920-1939 oraz występ zespołu „Ferajna z Warszawy, czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela”. Z przewodnikiem można również zwiedzać Cele Bezpieki w piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 (w godz. 18-23)

Muzeum Historii na warszawskiej Cytadeli proponuje nocne zwiedzanie wspaniałego nowego gmachu, podziwianie imponującej panoramy miasta z jego dachu, zwiedzanie wystawy „Villa Regia” i wysłuchanie opowieści kuratorskich o tej dawnej rezydencji królewskiej Wazów w Warszawie, grę „Tropem królewskiego skarbu”, występy tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz pokazy filmowe w kinie muzealnym (godz. 18-24; obowiązują wejściówki do pobrania na stronie muzeum).

Muzeum Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN świętuje pod hasłem „W żydowskim miasteczku”, co jest nawiązaniem do najnowszej czasowej wystawy „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”. Malarskiej, nostalgicznej barwnej opowieść o dawnej żydowskiej społeczności zestawionej ze współczesną fotograficzną dokumentacją.

W Centrum Nauki Kopernik otworem stoją wszystkie wystawy. Szczególną atrakcją jest na nich możliwość porozmawiania z androidką Amecą - zaawansowanym humanoidem obdarzonym sztuczną inteligencją i plastyczną twarzą, imitującą ludzkie miny oraz okazja posterowania jej kompanem – robotycznym psem Syriuszem. Na wystawy i do Planetarium obowiązują wejściówki dostępne na stronie Centrum

Noc Muzeów filmowo i plenerowo

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5) zaprasza na inaugurację Filmowego Dziedzińca FINA. W Noc Muzeów otworzy go pokaz filmu „Kos”, zdobywcy Złotych Lwów na 48. FPFF w Gdyni, w reżyserii Pawła Maślony (godz. 20:30). FINA ma też specjalną propozycje dla dzieci - pokaz najlepszych polskich animacji (w godz. 16 – 20). Jest to zapowiedź letnich filmowych spotkań, które będą odbywać się w tym miejscu aż do września.

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Al. Ujazdowskich 20 z kolei przygotowało wyjątkowe spotkanie z twórczością Marka Hłaski. Podczas Nocy Muzeów 18 maja O godzinie 18 odbędzie się pokaz filmu „Ósmy dzień tygodnia” w reżyserii Aleksandra Forda, inaugurujący Rok Marka Hłaski w CKF.

Przez całą noc w CKF będzie można także oglądać digitalową wystawę fotografii Alexandra Agora. Zdjęcia pochodzą z dokumentacji do filmu „8. dzień chamsinu” i zapowiadają większy pokaz poświęcony Hłasce, przygotowywany na jesień.

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza przy ul. Jaracza 2, który uczestniczy w Nocy Muzeów po raz pierwszy,zachęca z do oglądania wystawy poświęconej wybitnemu aktorowi Gustawowi Holoubkowi i dyrektorowi teatru w latach 1996-2008.

Obok kameralnych wydarzeń, nie zabraknie także plenerowych atrakcji, jak spektakularny pokaz "Dancing Queen“ (godz. 21:30-22), organizowany w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu przez Stołeczną

Noc Muzeów jak co roku organizuje wiele polskich miast. Przypominamy, że Noc Muzeów w Krakowie odbywa się już 17 maja, można więc pójść na całość i przeżyć nawet dwie niezapomniane noce.

Na tę niezwykłą „Noc” złożą się wydarzenia przygotowane przez 312 instytucje. Wybór jest ogromny, więc ruszając wieczorem na kulturalny szlak, obejmujący całe miasto, warto spontaniczność połączyć z precyzyjnym planem.

W tym roku Noc Muzeów łączy się z obchodzonym Międzynarodowym Dniem Muzeów, dlatego w naszym przewodniku skupiamy się głównie na propozycjach muzeów i galerii.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej
Kultura
Rząd: Prawo twórców do tantiem w sieci niezbywalne. Co na to Netflix i Spotify?
Kultura
Teatr Dramatyczny i Stary do obsadzenia. Niedługo poznamy nazwiska dyrektorów
Kultura
Była dyrektor Zachęty, Hanna Wróblewska, zastępuje Bartłomieja Sienkiewicza
Kultura
Nowości na Zamku Królewskim w Warszawie. Porcelana, obrazy Matejki i van Loo