Monika Kuc

Monika Kuc

Dziennikarka

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, krytyk sztuki, publicystka. Ma w dorobku wywiady z artystami, pisarzami, reżyserami i innymi twórcami. Teksty publicystyczne na tematy kulturalne i o rynku sztuki, szkice i eseje; regularne recenzje z wystaw sztuki. Interesują ją szerokie interdyscyplinarne konteksty zjawisk i nurtów w kulturze współczesnej, synteza sztuk i twórcze osobowości. Związki teraźniejszości z historią, humanistyki z nowymi mediami i projekcje przyszłości. Publikacje na łamach „Rzeczpospolitej”, „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Kulturalnego”, „Literatury”, „Życia Warszawy”, „Sceny”. Książka o Stasysie Eidrigevičiusie: Monika Kuc „Stasys 60”, wydana przez ABE Dom Wydawniczy, Warszawa 2010.

Yang Lian, chiński poeta, odebrał w Warszawie Nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości poetyckiej, a jej gala jest częścią obchodzonego w 2024 Roku Herberta - w stulecie urodzin poety - pod auspicjami UNESCO.

Wielkie otwarcie Pałacu Rzeczypospolitej na Placu Krasińskich w Warszawie

Uroczysty koncert „Słowo” zainaugurował udostępnienie publiczności Pałacu Rzeczypospolitej Biblioteki Narodowej z wystawą najcenniejszych zabytków polskiego i europejskiego piśmiennictwa.

Skarbiec: modernizacja kultowego gmachu w centrum Poznania

Historyczny obiekt z początku XX wieku przy Placu Wolności 15, tradycyjnie siedziba banków, przejdzie metamorfozę.

Nowa instytucja kultury - Instytut Różnorodności Językowej Rzeczypospolitej

Instytut rozpoczął działalność 15 maja. Na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu została powołana dr Anna Wotlińska.

Noc Muzeów, czyli spacer do przeszłości i przyszłości

W sobotę 18 maja w stolicy odbędzie się jubileuszowa 20. Noc Muzeów. Zamek Królewski udostępni od godz. 19 do godz. 2 w nocy specjalną trasę zwiedzania, obejmującą Sale Sejmowe i Senatorską, w których uchwalono Konstytucję 3 maja.

Właścicielki marki Just Paul: Szyjemy tylko to, w czym same chciałybyśmy chodzić

Paula Olechowska i Justyna Juszczyk-Grupińska założyły przed 12 laty markę odzieżową dla kobiet. Zaczynały od zera, a po kilku latach roczny obrót firmy sięgał 6 milionów złotych netto rocznie. Dzisiaj Just Paul jest nie tylko dobrze rozpoznawalny na rynku, ale także doceniany przez gwiazdy.

Prof. Wojciech Fałkowski: Trump nie chciał usiąść na tle „Batorego pod Pskowem”

W październiku otworzymy wystawę „Rafael. Piękno renesansu” z 17 dziełami mistrza. Całe pielgrzymki przyjeżdżały do nas z Kunsthistorisches Museum, żeby uzyskać naszego Rembrandta na wystawę w Wiedniu - mówi prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.

Nowości na Zamku Królewskim w Warszawie. Porcelana, obrazy Matejki i van Loo

Nowa stała Galeria Porcelany wzbogaciła stałe ekspozycje Zamku.

Warszawa: Majówka w Łazienkach Królewskich

Od 1 do 8 maja w Łazienkach na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji.

Plenerowa wystawa rzeźb Pawła Orłowskiego w Ogrodach Królewskich na Wawelu

17 współczesnych kubizujących dzieł w metalu i brązie inauguruje sezon wiosenno-letni na Zamku Królewskim na Wawelu