Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie

Na pierwszej edycji Biennale Sztuki na Malcie, w którym biorą udział artyści z 23 krajów, otwarto polski pawilon narodowy oraz dwie prezentacje przygotowane przez OmenaArt Foundation.

Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl

- Chcieli mi pomóc konstruktorzy, ale nie radzili sobie z duszą i nie dowierzali radzieckim uczonym, którzy ją zważyli i obdarzyli minusowym ciężarem - mówi rzeźbiarz Jerzy Kędziora o wystawie w Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie.

Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu

Cenne figury aniołków, dzieła późnego renesansu, skradzione zostały przed 1972 rokiem, a odnalazły się w 2008, gdy wystawiono je na sprzedaż w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Proces sądowy, ustalający skąd pochodzą, trwał kilkanaście lat.

„Geniusz Lwowa” – nowa wystawa na Zamku Królewskim

Niezwykłą wystawę arcydzieł z kolekcji lwowskich muzeów prezentuje Zamek Królewski w Warszawie.

Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyła się w czwartek wieczorem ceremonia wręczenia najważniejszej europejskiej nagrody w dziedzinie dziedzictwa kulturowego.

Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce

W Toruniu i Sopocie trwają dwie różne, dopełniające się wystawy Tony Cragga, uważanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów rzeźby.

Paweł Kowal pisze o Magdalenie Abakanowicz: Trauma i sława

W dniu urodzin Magdaleny Abakanowicz publikujemy fragment książki prof. Pawła Kowala, pierwszej biografii polskiej artystki, zmarłej w 2017 r. Jak Magdalenie Abakanowicz udało się zrobić globalną karierę? Co było inspiracją dla jej słynnych abakanów?

Na tropie polskiej Nike, dzieła Edwarda Wittiga

Odnaleziono rzeźbę Wittiga, która w 1939 r. trafiła na wystawę do Nowego Jorku.

Kobiety z marmurem

Muzeum Narodowe w Warszawie po raz pierwszy w Polsce prezentuje rzeźby słynnej Camille Claudel oraz Polek tworzących w tym samym czasie co ona.

Wystawa na Wawelu. Beksiński nieznany

Wawel zaprasza do Ogrodów Królewskich na plenerową wystawę rzeźb Zdzisława Beksińskiego. To pierwszy monograficzny pokaz poświęcony wyłącznie rzeźbie artysty.

Król z trupią głową. Stanisław August wiecznie kontrowersyjny

Stanisław August pod osłoną rosyjskich bagnetów chciał zaprowadzić w Polsce angielski ustrój i francuską kulturę

Nagroda Turnera dla Veroniki Ryan

Turner Prize, najbardziej prestiżową brytyjską nagrodę w sztukach wizualnych, zdobyła rzeźbiarka Veronica Ryan.

Drapieżne postaci w królewskiej bibliotece

Prace Magdaleny Abakanowicz biją rekordy na aukcjach, a jej rzeźby można właśnie podziwiać w Zamku Królewskim w Warszawie i Londynie.

Wystawa „Jerzy Bereś. Rzeźby”. Siła miejsca i przemyśleń

W krakowskiej galerii Krypta u Pijarów trwa wystawa „Jerzy Bereś. Rzeźby”. W tym roku mija 10. rocznica śmierci tego artysty.

W 100. rocznicę urodzin Wojciecha Fangora: Ostatnia rzeźba i archiwum cyfrowe

We wtorek 15 listopada, dokładnie w rocznicę urodzin jednego z największych artystów XX i XXI wieku, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatr Studio w Warszawie organizują specjalne wydarzenia.

W obronie miejsca urodzin Abakanowicz

Zbigniew Hołdys stanął w obronie oficyny, gdzie urodziła się Magdalena Abakanowicz.

Anish Kapoor. Świat przed przemocą

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa prezentacja Anisha Kapoora, jednego z najsłynniejszych współczesnych artystów. To pierwsza wystawa tego artysty w Polsce.

Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich

W Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie można podziwiać trzy arcydzieła Auguste’a Rodina, wielkiego francuskiego rzeźbiarza przełomu XIX i XX wieku, twórcy nowoczesnej rzeźby.