Po kilku miesiącach stwierdzono, że nie został wykonany, a upomnienie nie poskutkowało. Straż wystawiła więc tytuł wykonawczy i nałożyła grzywnę w celu przymuszenia w wysokości 1 tys. zł.

Czytaj także: Straż pożarna nie może nakładać obowiązku, który nie jest możliwy do wykonania - wyrok NSA

W zażaleniu na to postanowienie właściciel nieruchomości stwierdził, że przeprowadzenie okresowej kontroli nie jest możliwe, bo budynek nie ma zasilania w energię elektryczną. Przewód dostarczający ją do budynku jest uszkodzony. Komendant wojewódzki PSP w Gdańsku stwierdził jednak, że grzywnę nałożono prawidłowo. Obecny stan, naruszający przepisy przeciwpożarowe, trwa już ponad rok. Przez ten czas właściciel nieruchomości nie podjął kroków zmierzających do usunięcia nieprawidłowości. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku właściciel budynku zarzucił, że nie wyjaśniono dokładnie stanu faktycznego sprawy. Grzywnę nałożono z powodu uchylania się od obowiązku okresowej kontroli instalacji elektrycznej, podczas gdy budynek nie ma zasilania elektrycznego, więc nie stanowi zagrożenia pożarowego i nie narusza przepisów przeciwpożarowych – argumentował. Organ egzekucyjny powinien więc sprawdzić, czy obowiązek jest wykonalny, a jeżeli tak, to czy zobowiązany ma obiektywną możliwość jego wykonania. Oddalając skargę, WSA stwierdził, iż to, że budynek nie ma prądu z powodu uszkodzenia i odłączenia kabla od głównej skrzynki przyłączeniowej ZK, nie wynika z braku zasilania w energię elektryczną, i nie wyklucza kontroli instalacji elektrycznej w istniejącym obiekcie. Wprost przeciwnie, tym bardziej konieczne jest jej przeprowadzenie, bo instalacja jest uszkodzona. Trzeba więc sprawdzić, czy mimo braku podłączenia kabla do skrzynki ZK uszkodzenie nie stwarza zagrożeń dla samego budynku i dla jego ewentualnych użytkowników.

– Celem okresowej kontroli przeciwpożarowej jest bowiem ogólny stan instalacji i sposób jej przeprowadzenia – uzasadniała wyrok sędzia Mariola Jałoszewska. – Zwłaszcza że obecny stan, trwający już ponad rok, świadczy o nierespektowaniu przepisów i obowiązków przeciwpożarowych i zwiększa ryzyko. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: II SA/Gd 841/20