Biała lista - wykaz informacji o podatnikach VAT: wpłata na złe konto nie będzie kosztem

Podatnik, który przeleje należność dla kontrahenta większą niż 15 000 zł, na rachunek inny niż podany w wykazie informacji o podatnikach VAT musi liczyć się z tym, że może stracić prawo do zaliczenia jej w koszty uzyskania przychodów.

Publikacja: 11.09.2019 06:00

Biała lista - wykaz informacji o podatnikach VAT: wpłata na złe konto nie będzie kosztem

Foto: 123RF

Od 1 września 2019 r. funkcjonuje wykaz informacji o podatnikach VAT. Jego celem jest umożliwienie szybkiej i skutecznej weryfikacji kontrahentów. Zastąpił on dotychczas istniejące listy podatników: zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Czytaj też: Wykaz podatników VAT jest niekompletny. Firmy mają obawy, fiskus uspokaja

Sprawdź, czy twoje konto jest na białej liście

Biała lista umożliwia podatnikom sprawdzenie, czy ich kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, poznanie podstawy prawnej decyzji o odmowie rejestracji, wykreśleniu lub ponownej rejestracji jako podatnika VAT kontrahenta oraz potwierdzenie numeru rachunku bankowego, na jaki powinni dokonywać zapłaty swojemu kontrahentowi. Istotne jest to, czy rachunek bankowy był zarejestrowany w wykazie w dniu przelewu, a nie w dniu obciążenia rachunku.

Oprócz numerów rachunków wykaz zawiera:

- nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy;

- numer, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany;

- status podmiotu:

- w odniesieniu do którego nie dokonano rejestracji albo który wykreślono z rejestru jako podatnika VAT,

- zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny" albo „podatnik VAT zwolniony", w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona;

- numer identyfikacyjny REGON, o ile został nadany;

- numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, o ile został nadany;

- adres siedziby – w przypadku podmiotu niebędącego osobą fizyczną;

- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej

- imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej

- imię i nazwisko lub firmę (nazwę) wspólnika oraz jego numer identyfikacji podatkowej;

- daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;

- podstawę prawną odpowiednio odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT;

- numery rachunków bankowych lub rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której dana firma jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym i potwierdzonych przy wykorzystaniu STIR.

Informacje zamieszczone w wykazie można wyszukiwać według NIP, REGON, numeru rachunku bankowego lub nazwy firmy.

Należy pamiętać, że w wykazie znajdują się numery rachunków, które podatnik podał przy zakładaniu firmy w urzędzie skarbowym (w przypadku spółki zarejestrowanej w KRS) albo w CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej). Dlatego przedsiębiorcy, którzy zmienili numer rachunku po jej założeniu muszą je zaktualizować w urzędzie skarbowym lub w CEIDG.

Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne i nie rodzi konsekwencji. Natomiast od 1 stycznia 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r., jeśli przedsiębiorca przeleje swojemu partnerowi biznesowemu kwotę powyżej 15 000 zł na inny rachunek bankowy, niż podany w wykazie straci możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty w tej części, w jakiej płatność przekracza tę kwotę. Nie będzie przy tym miała znaczenia liczba transakcji, na jaką podzieli płatność wynikającą z jednej faktury. Dodatkowo będzie ponosił ryzyko odpowiedzialności solidarnej ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji.

Sankcje nie obejmą podatnika, który najpóźniej w ciągu 3 dni od zrobienia przelewu na niewłaściwy numer rachunku bankowego poinformuje o tym naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy.

Od 1 września 2019 r. funkcjonuje wykaz informacji o podatnikach VAT. Jego celem jest umożliwienie szybkiej i skutecznej weryfikacji kontrahentów. Zastąpił on dotychczas istniejące listy podatników: zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Czytaj też: Wykaz podatników VAT jest niekompletny. Firmy mają obawy, fiskus uspokaja

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego