Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o VAT, która odsuwa obowiązek e-fakturowania do lutego 2026 r.

Publikacja: 09.05.2024 21:39

Sejm odsuwa termin uruchomienia KSeF

Foto: Adobe Stock

Za nowelą ustawy o VAT, która odsuwa w czasie uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur głosowało 237 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych wprowadziła tylko techniczne poprawki do rządowego projektu.

KSeF odłożony do lutego 2026 r.

Według ustawy, obowiązek wystawiania faktur z użyciem KSeF zostaje odłożony do 1 lutego 2026 r. Jednak Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeszcze w czerwcu tego roku przedstawi projekt osobnej ustawy zawierającej różne techniczne wymogi korzystania z tego systemu. W tej samej ustawie ma się pojawić drugi termin wejścia w życie obowiązku e-fakturowania – 1 kwietnia 2026 r. Wtedy KSeF mają zacząć stosować firmy o rocznych obrotach poniżej 200 mln zł.

Według wcześniejszych zapowiedzi MF, ta właśnie osobna ustawa będzie zawierała różne techniczne warunki stosowania systemu, w tym np. zasady wystawiania faktur konsumenckich. Rząd zapowiadał wcześniej, że sporządzenie projektu tej „technicznej” ustawy będzie poprzedzone dodatkowymi konsultacjami z zainteresowanymi ekspertami i przedsiębiorcami.

Dziś stosowanie systemu KSeF jest dobrowolne. Jak poinformował w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, z tej możliwości korzysta dziś około 5 tys. podatników.

Czytaj więcej

Od kiedy KSeF będzie obowiązkowy? Ministerstwo Finansów ogłosiło datę

Audyt projektu KSeF

Nowelizacja ustawy o VAT jest konieczna w związku z decyzją MF podjętą po audycie technicznym systemu KSeF. Wyniki tego audytu potwierdziły, że wykazuje on zbyt małą przepustowość i uruchomienie go w pierwotnym terminie 1 lipca 2024 r. groziłoby jego niewydolnością. Musiałby bowiem obsługiwać nie pięć tysięcy, a około dwóch milionów podatników VAT oraz 755 tys. firm zwolnionych z tego podatku.

— Zaprojektowano go tak, że nie można mu po prostu „dołożyć mocy”, by działał i obsługiwał wszystkich podatników. Dlatego trzeba go w znacznej części zbudować od nowa — mówił w Sejmie Jarosław Neneman, uzasadniając odsunięcie startu KSeF na tak odległy termin. Przedstawiciele MF wyjaśniali też, że jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie przepustowości systemu w „szczytowych” dniach pod koniec każdego miesiąca, gdy wiele firm wystawia faktury za rozliczenia okresowe.

— Dla podatników, którzy podjęli już przygotowania do KSeF nic nie powinno się zmienić — zapewniał posłów Neneman.

Uruchomienie KSeF będzie w praktyce oznaczało obowiązkowe wystawianie faktur w jednolitej formie elektronicznej. Trafiałyby one najpierw od wystawcy faktury do „okienka” w systemie informatycznym Krajowej Administracji Skarbowej, a dopiero potem do odbiorcy.

Ustawa zostanie przekazana do Senatu.

Czytaj więcej

Niezbędnik przedsiębiorcy: start KSeF * reforma składki zdrowotnej * kasowy PIT * prawa na platformach e-commerce * strachy polskich firm

Za nowelą ustawy o VAT, która odsuwa w czasie uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur głosowało 237 posłów, 183 było przeciwnych, a 20 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Komisja Finansów Publicznych wprowadziła tylko techniczne poprawki do rządowego projektu.

KSeF odłożony do lutego 2026 r.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy