fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo w firmie

Poradnik prawny: pomoc dla biznesu w czasie epidemii koronawirusa

Adobe Stock
Przygotowany przez rząd pakiet osłonowy dla firm jest bardzo szeroki. Wsparcie otrzymają zarówno duże firmy, jak i mikroprzedsiębiorcy.

Epidemia koronawirusa oraz idące za nią ograniczenia i zakazy uderzyły w podstawy gospodarcze naszego kraju. Wskutek zamknięcia wielu biznesów ucierpieli zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy. Restrykcje przełożyły się na spadek obrotów, przestoje produkcyjne czy wręcz zwolnienia. Wiele firm, zwłaszcza tych mniejszych, znalazło się na granicy bankructwa.

Państwa całego świata, również Polska, zaczęły poszukiwać rozwiązań i mechanizmów, które miałyby ograniczyć negatywne skutki pandemii. Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował wart 212 mld zł pakiet osłonowy. Wsparcie jest bardzo szerokie, otrzymają je zarówno duzi przedsiębiorcy, m.in. poprzez poluzowanie przepisów zamówień publicznych, dotacje państwa w wyniku przestojów, jak i najmniejsze firmy, które po spadku obrotów będą mogły korzystać ze zwolnień w płaceniu składek na ZUS czy z mikropożyczek. A przedsiębiorcy zalegający kontrahentom z płatnościami nie będą musieli odprowadzać większego podatku. Na szczególną pomoc może liczyć branża turystyczna, bo w podstawy tego biznesu najmocniej uderzył koronawirus. Odsiecz mogą otrzymać też np. najemcy nieczynnych sklepów w galeriach handlowych, którzy zapłacą niższy czynsz.

„Rzeczpospolita” przygotowała dodatek specjalny, w którym omawiamy najważniejsze pomysły pakietu osłonowego dla firm. Zostanie on najprawdopodobniej w piątek uchwalony przez Sejm i może wejść w życie już z początkiem kwietnia. Warto się zapoznać z tymi propozycjami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA