fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

ZUS

Koronawirus: pracodawcy poinformowują ZUS o każdej zawartej umowie o dzieło

Adobe Stock
Pracodawcy będą musieli informować ZUS o każdej zawartej umowie o dzieło.

W rządowym projekcie tarczy antykryzysowej znalazł się przepis, który pozwoli ZUS zebrać informacje o wszystkich umowach o dzieło zawieranych przez polskich przedsiębiorców. Dotychczas takie umowy umykały tak inspektorom ZUS, jak i kontrolerom skarbówki.

W myśl nowelizacji art. 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych po zmianach każdy płatnik składek na ubezpieczenia społeczne, czyli praktycznie każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło, jeżeli zostanie ona podpisana z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje ona pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Obowiązek ten będzie trzeba wypełnić w terminie siedmiu dni od dnia zawarcia umowy.

Wynika to zapewne z potrzeby weryfikacji wypłaty przez ZUS wsparcia, które ma trafić także do osób, które nie były w stanie wykonać takiej umowy w czasie epidemii. Regulacja ta zostanie jednak na stałe, także po zakończeniu kwarantanny.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA